Chouk Bwa Libète na festivalu Respect

Chouk Bwa

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Chouk Bwa Libete
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: David Bowie
Třikrát z Proglasu: Boží Bang
Třikrát z Proglasu: Jay Delver
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Lauren Daigle
Třikrát z Proglasu: Como Mamas
Třikrát z Proglasu: Čáry života
Audioarchiv
7. června 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na festivalu Respect 2018 v Praze vystoupí skupina Chouk Bwa Libète z Haiti. Její vystoupení proběhne 16. června. Skupinu si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu v pátek 8. června od 7.45.

Haiti sice leží v Karibském moři, ale její hudba má spíše než ke karibským rytmům blízko k hudbě africké. Skupina Chouk Bwa Libète se světové veřejnosti poprvé představila v roce 2015, kdy ji mezinárodní porota vybrala na světový hudební veletrh WOMEX. Pozornost na sebe může strhnout výraznými rytmy, tancem nebo použitím starých analogových syntezátorů.

Své debutové album skupina natočila na haitském venkově a syrovost její hudby ještě zvýrazňují použité prostředky: perkuse, a vokály dle schématu „zvolání a odpověď”, které je mimochodem též základem blues nebo černošského gospelu. Členové skupiny o své hudbě tvrdí, že její kořeny byly potají vytrženy z africké půdy a pak přesazeny do nového světa. Mix starých syntezátorů s africkými kořeny vytváří paralelu novátorského směru „congotronics” skupiny Konono No. 1 z Konga, která elektronicky modifikuje zvuk tradičních afrických nástrojů. Chouk Bwa Libète se ale velkým obloukem vyhýbají trendům, jako jsou laptopy, samplery a automatické bicí, které v mnoha jiných případech degradovaly původně autentickou hudbu do pomíjivého módního produktu.

https://rachot.cz/chouk-bwa/