Chouk Bwa Libète na festivalu Respect

Chouk Bwa
7. června 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na festivalu Respect 2018 v Praze vystoupí skupina Chouk Bwa Libète z Haiti. Její vystoupení proběhne 16. června. Skupinu si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu v pátek 8. června od 7.45.

Haiti sice leží v Karibském moři, ale její hudba má spíše než ke karibským rytmům blízko k hudbě africké. Skupina Chouk Bwa Libète se světové veřejnosti poprvé představila v roce 2015, kdy ji mezinárodní porota vybrala na světový hudební veletrh WOMEX. Pozornost na sebe může strhnout výraznými rytmy, tancem nebo použitím starých analogových syntezátorů.

Své debutové album skupina natočila na haitském venkově a syrovost její hudby ještě zvýrazňují použité prostředky: perkuse, a vokály dle schématu „zvolání a odpověď”, které je mimochodem též základem blues nebo černošského gospelu. Členové skupiny o své hudbě tvrdí, že její kořeny byly potají vytrženy z africké půdy a pak přesazeny do nového světa. Mix starých syntezátorů s africkými kořeny vytváří paralelu novátorského směru „congotronics” skupiny Konono No. 1 z Konga, která elektronicky modifikuje zvuk tradičních afrických nástrojů. Chouk Bwa Libète se ale velkým obloukem vyhýbají trendům, jako jsou laptopy, samplery a automatické bicí, které v mnoha jiných případech degradovaly původně autentickou hudbu do pomíjivého módního produktu.

https://rachot.cz/chouk-bwa/

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web