Festival Respect 2016: Jacky Molard Quartet

6. května 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Jedním z hostů festivalu Respect 2016 bude Jacky Molard Quartet z Bretaně. Vystoupí v neděli 12. června na výstavišti v Praze-Holešovicích.

Bretaňská hudba původně existovala ve dvou striktně oddělených podobách: zpívaná a instrumentální. Alan Stivell přidal k této tradici rockový zvuk a jím inspirované kapely hrály především k tanci. Jacky Molard byl prvním, kdo žánr pozvedl na hudbu k poslechu a ve skupině Gwerz propojil zpěv s doprovodem tradičních nástrojů. Inspiroval se přitom i spřízněnými keltskými styly – na housle hrál irským stylem a jeho bratr Patrick si nechal postavit bretaňské nástroje bombard a dudy biniou s nižším laděním, aby se jejich tóny nepřekrývaly s lidským hlasem.

Jacky Molard, který svou skupinu Gwerz založil před 30 lety, je považován za pokračovatele Alana Stivella. Jeho současný, čistě akustický kvartet, patří k tomu nejlepšímu, co Evropa nabízí na poli world music, což potvrzují úspěchy na festivalu v Angoulème ve Francii či Womex v Cardiffu. Repertoár Molardova kvarteta sahá od ostře rytmických tanců až po uvolněné improvizované pasáže.

Molardův kvartet tvoří vyhraněné individuality – akordeonista Janick Martin, který je všestranností srovnáván se světoznámým Richardem Gallianem, saxofonista Yannick „Jeanno“ Jory, jehož jméno se často objevuje v nahrávkách severoafrické hudby. Jedinou ženou sestavy je Hélène Labarrière, která shodou okolností hraje na vůbec největší nástroj kvarteta, kontrabas, a má za sebou též spolupráci s velikány amerického jazzu včetně Lee Konitze, Arta Farmera a Johnnyho Griffina.

(převzato z webu www.rachot.cz)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web