Konono No. 1 v Praze

21. března 2012 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V rámci cyklu Respect Plus přijede do Prahy africká skupina Konono No. 1. Hudebníci z Konga vystoupí v Paláci Akropolis v úterý 27. března 2012 od 19.30. Skupinu Konono No. 1 si představíme v profilové rubrice Třikrát z Proglasu v pátek 23. března od 14.30.

Skupina Konono No. 1 se rychle stala objevem a hitem alternativní scény po celém světě. Sklízí úspěchy nejen na podiích world music ale i na podiích elektronických, experimentálních a jazzových festivalů. Odehrála turné s holandskou noise-punkovou kapelou The Ex a do londýnské Royal Festival Hall ji pozvala chicagská post-rocková sestava Tortoise.

Hudba z Konga je světově proslulá především díky sladkému zpěvu a energií sršícímu kytarovému doprovodu. Styl, ve světě známý jako soukous či konžská rumba, ale není jediným reprezentantem konžské hudby. Ještě předtím, než do Afriky přišly kytary, vybrnkávali místní muzikanti neméně hypnotické melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk, jimž se v této části kontinentu říká likembé.

Styl Konono má původ v rituálech matanga, při nichž se široké příbuzenstvo loučí se zemřelým a vstupuje přitom do transu. Tato hudba je na hony vzdálená intelektuálním, esteticky vybalancovaným stylům, dnes řazeným do world music. Že má daleko blíž k proto techno, post-hardcore, post-industriálním a post-rockovým avantgardistům, správně odhadl belgický promotér Tony van der Eecken, který skupinu zkontaktoval s holandskou kapelou The Ex. „Věřili jsme mu – a naše společné koncerty potvrdily, že měl pravdu," říkají The Ex.

(Tisková zpráva agentury Rachot)