Festival Respect 2016: Abdallah & El-Din

7. května 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Na festivalu Respect 2016 zahraje v sobotu 11. června v Praze egyptské instrumentální duo Tarek Abdallah & Adel Shams El-Din.

Ve Francii žijící Egypťan Tarek Absallah hraje na orientální loutnu úd,  považovanou za předchůdce evropských kytar. Od svých západních příbuzných se  tento nástroj liší tím, že nemá pražce a hráč se může svobodně pohybovat v jemných intervalech typických pro hudbu Východu. S Abdallahem, který je fundovaným inovátorem tohoto nástroje, hraje o generaci starší mistr tamburíny riqq Adel Shams El-Din. Loni se stali objevem veletrhu Womex, kritika přirovnává jejich souhru k vrcholným koncertům indického mistra Raviho Shankara s hráčem na tabla Alla Rakhou.

Oba hráči pocházejí z egyptské Alexandrie a usadili se ve Francii, kde své znalosti západní i východní hudby pozvedli na akademickou úroveň. Shams El-Din hrál ve světoznámém syrském ansámblu z dnes zcela zničeného města Aleppo, Ensemble Al-Kindi (vystoupil na Respectu r. 2000), spolupracoval s Jeanem-Michelem Jarrem i Zakirem Husseinem a suverénně ovládá rytmické struktury arabské hudby, jazzu i flamenca. Obdobnou hudební diversitu slyšíme i z loutny Tareka Abdallaha; jeho bezpražcový nástroj umožňuje hrát jak arabské čtvrttóny, tak postupy typické pro blues.

Domovským žánrem hudebníků jsou instrumentální suity, v andaluské hudbě označované jako nouba, v Egyptě známé jako wasla. V praxi se jedná o spojení několika částí do většího celku. Zlatá éra tohoto umění trvala od posledních dekád 19. století až do druhé světové války, a hráči ji rozvíjejí do zcela současné podoby, která je daleko víc subtilním dialogem nežli showmanskou exhibicí. I když kombinace tamburíny a arabské loutny je v oblasti Blízkého východu častá, koncerty dvojice se jakékoli rutině vymykají.

(Text převzat z www.rachot.cz)

NyníKomorní hudba
Skladba: Rondino na Beethovenovo téma; Autor: Kreisler Fritz; Sóla: Accardo Salvatore - housle, Manzini Laura - klavír
02:00Křesťan a svět
02:25Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music