Festival Respect 2016: Abdallah & El-Din

7. května 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Na festivalu Respect 2016 zahraje v sobotu 11. června v Praze egyptské instrumentální duo Tarek Abdallah & Adel Shams El-Din.

Ve Francii žijící Egypťan Tarek Absallah hraje na orientální loutnu úd,  považovanou za předchůdce evropských kytar. Od svých západních příbuzných se  tento nástroj liší tím, že nemá pražce a hráč se může svobodně pohybovat v jemných intervalech typických pro hudbu Východu. S Abdallahem, který je fundovaným inovátorem tohoto nástroje, hraje o generaci starší mistr tamburíny riqq Adel Shams El-Din. Loni se stali objevem veletrhu Womex, kritika přirovnává jejich souhru k vrcholným koncertům indického mistra Raviho Shankara s hráčem na tabla Alla Rakhou.

Oba hráči pocházejí z egyptské Alexandrie a usadili se ve Francii, kde své znalosti západní i východní hudby pozvedli na akademickou úroveň. Shams El-Din hrál ve světoznámém syrském ansámblu z dnes zcela zničeného města Aleppo, Ensemble Al-Kindi (vystoupil na Respectu r. 2000), spolupracoval s Jeanem-Michelem Jarrem i Zakirem Husseinem a suverénně ovládá rytmické struktury arabské hudby, jazzu i flamenca. Obdobnou hudební diversitu slyšíme i z loutny Tareka Abdallaha; jeho bezpražcový nástroj umožňuje hrát jak arabské čtvrttóny, tak postupy typické pro blues.

Domovským žánrem hudebníků jsou instrumentální suity, v andaluské hudbě označované jako nouba, v Egyptě známé jako wasla. V praxi se jedná o spojení několika částí do většího celku. Zlatá éra tohoto umění trvala od posledních dekád 19. století až do druhé světové války, a hráči ji rozvíjejí do zcela současné podoby, která je daleko víc subtilním dialogem nežli showmanskou exhibicí. I když kombinace tamburíny a arabské loutny je v oblasti Blízkého východu častá, koncerty dvojice se jakékoli rutině vymykají.

(Text převzat z www.rachot.cz)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web