Festival Respect 2016: Abdallah & El-Din

7. května 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Na festivalu Respect 2016 zahraje v sobotu 11. června v Praze egyptské instrumentální duo Tarek Abdallah & Adel Shams El-Din.

Ve Francii žijící Egypťan Tarek Absallah hraje na orientální loutnu úd,  považovanou za předchůdce evropských kytar. Od svých západních příbuzných se  tento nástroj liší tím, že nemá pražce a hráč se může svobodně pohybovat v jemných intervalech typických pro hudbu Východu. S Abdallahem, který je fundovaným inovátorem tohoto nástroje, hraje o generaci starší mistr tamburíny riqq Adel Shams El-Din. Loni se stali objevem veletrhu Womex, kritika přirovnává jejich souhru k vrcholným koncertům indického mistra Raviho Shankara s hráčem na tabla Alla Rakhou.

Oba hráči pocházejí z egyptské Alexandrie a usadili se ve Francii, kde své znalosti západní i východní hudby pozvedli na akademickou úroveň. Shams El-Din hrál ve světoznámém syrském ansámblu z dnes zcela zničeného města Aleppo, Ensemble Al-Kindi (vystoupil na Respectu r. 2000), spolupracoval s Jeanem-Michelem Jarrem i Zakirem Husseinem a suverénně ovládá rytmické struktury arabské hudby, jazzu i flamenca. Obdobnou hudební diversitu slyšíme i z loutny Tareka Abdallaha; jeho bezpražcový nástroj umožňuje hrát jak arabské čtvrttóny, tak postupy typické pro blues.

Domovským žánrem hudebníků jsou instrumentální suity, v andaluské hudbě označované jako nouba, v Egyptě známé jako wasla. V praxi se jedná o spojení několika částí do většího celku. Zlatá éra tohoto umění trvala od posledních dekád 19. století až do druhé světové války, a hráči ji rozvíjejí do zcela současné podoby, která je daleko víc subtilním dialogem nežli showmanskou exhibicí. I když kombinace tamburíny a arabské loutny je v oblasti Blízkého východu častá, koncerty dvojice se jakékoli rutině vymykají.

(Text převzat z www.rachot.cz)

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web