Slyšte, lidé! – Liturgický rok se skupinou Oboroh

Slyšte, lidé! – Liturgický rok se skupinou Oboroh
6. února 2018 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Po albech pašijových a adventních písní vydala skupina Oboroh novinku s názvem Vane, kde chce, která obsahuje skladby velikonoční a svatodušní. Ve všech třech případech jde o kombinaci vlastní tvorby a písní ze starých kancionálů, případně zhudebněné poezie. V pořadu Slyšte, lidé! přidáme k ukázkám z těchto tří CD jednu netradiční vánoční píseň a projdeme se s kapelou Oboroh celým liturgickým rokem. Poslouchejte 10. února 2018 v 19.15 nebo 13. února v 16.55.

Oboroh je skupina rozkročená od meditativní modlitební polohy až po rychlejší rock. Kapelník Slávek Klecandr se kdysi učil hrát na kytaru ze sešitů Zpíváme s kytarou, ve kterých vycházely populární písně, ale velmi brzy jej začal zajímat také Bob Dylan. Vzpomíná: „V osmašedesátém vyšla v gramofonovém klubu deska Songy Boba Dylana s doprovodným textem Jiřího Černého a hlavně s texty v angličtině a s jejich překlady do češtiny. To pro mě bylo zjevení. Poslouchal jsem to album do omrzení pořád dokola a ty texty jsem si přitom četl tak dlouho, až jsem je uměl zpaměti, aniž bych se učil anglicky. Pochopitelně jsem je zakrátko, vybaven úplně příšernou výslovností, začal i zpívat a oslňovat jimi své pubertální vrstevníky a hlavně vrstevnice.“

Oboroh vznikl na konci 80. let a v první polovině let 90. vydal svá první dvě alba se zhudebněnými starozákonními žalmy. Klecandr však říká: „Oboroh se nikdy sám nepasoval na programově křesťanskou kapelu. O spoustě našich textů se také nedá říct, že by byly křesťanské.“ To hovoří o svých autorských textech, který poprvé vyšly v roce 1996 na albu Kámen a v nichž jsou často duchovní témata skryta mezi řádky.

V roce 1998 vydala skupina Oboroh další velmi silné – a z větší části opět autorské – album Marah. Poté, kolem roku 2000, následovalo období stagnace. Kapela v té době vystupovala a Slávek Klecandr mnohem více koncertoval jako sólový písničkář. Hrál jak písně ze svého studiového sólového aloba Protější břeh, tak skladby z repertoáru Oborohu. Tuto podobu jeho repertoáru najdeme také na koncertním albu Pátý pád.

V roce 2006 se do studia vrátil Oboroh – vyšlo album Nocí mořem. Následovala velmi plodná toba. V roce 2010 vyšlo autorské album Ve věci probuzení, 2011 třetí kolekce žalmů Pozvedám své oči k horám a v roce 2012 tedy kolekce postních skladeb Šel přes potok Cedron k hoře. Na ni formálně navázaly kolekce Znovu poprvé s adventními písněmi a nejnovější album velikonočních a svatodušních písní Vane, kde chce.

V roce 2014 napsal o Oborohu Jiří Pavlica: „Oborohu si vážím z mnoha důvodů – je svůj, originální a na naší hudební scéně zcela nezaměnitelný.“

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web