Oboroh – písně pro velikonoční a svatodušní dobu

S blížící se velikonoční dobou připomínáme nové album skupiny Oboroh s názvem Vane, kde chce. Obsahuje písně velikonoční a svatodušní.
Album je koncipováno jako písňová cesta od „ticha Bílé soboty“, tedy dne, kdy Ježíšovo tělo odpočívalo v hrobě, přes vzkříšení na Velikonoční neděli až po Letnice neboli Seslání Ducha svatého padesát dnů po Velikonocích. Přitom vedle vlastní tvorby Slávka Klecandra a Romana Dostála kapela pracovala se středověkými a raně novověkými texty i nápěvy. Roman Dostál zhudebnil také texty Pavla Rejchrta (Třetího dne ze sbírky Starými nepokoji) a Petra Střešňáka (se kterým spolupracoval na svých dvou sólových albech). Dostalo se i na jeden žalm (Žalm 51 – „Smiluj se nade mnou, Bože“) a také na novou verzi písně Svatopluka Karáska Kristova návštěva v pekle, kterou Oboroh s Karáskem hrál už v roce 1992 na koncertním albu Nebeská kavárna.
Skupina Oboroh má na svém kontě vedle tří alb zhudebněných biblických žalmů a vedle nahrávek s autorskou tvorbou kapelníka Slávka Klecandra také tematické kolekce písní adventních (Znovu poprvé) a pašijových (Šel přes potok Cedron k hoře). Právě je aktuální album s písněmi velikonočními a svatodušními, nazvané Vane, kde chce,doplňuje. Oboroh, který patří od počátku 90. let k jistotám křesťanské hudební scény a zároveň tuto scénu přesahuje, tak nabízí posluchačům třináct písní tematicky spojených s největšími křesťanskými svátky roku.
Oboroh měl první koncert v lednu 1989. Na svém kontě má deset studiových alb, koncertní DVD Noc v Oborohu (20 let) a koncertní album se Svatoplukem Karáskem. Po dvou sólových albech vydali členové skupiny Slávek Klecandr a Roman Dostál. „Oborohu si vážím z mnoha důvodů – je svůj, originální a na naší hudební scéně zcela nezaměnitelný,“ napsal v roce 2014 Jiří Pavlica. František Černý z Čechomoru v tomtéž roce o skupině psal jako o „neúnavně invenční stálici na naší hudební scéně“.