Yumi Ito & Szymon Mika: Naše skladby vznikly jen pro nás

Yumi Ito & Szymon Mika: Naše skladby vznikly jen pro nás
20. prosince 2021 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Společné album Ekual letos vydali polský kytarista Szymon Mika a japonská zpěvačka Yumi Ito. Rozhovor, který jsme s dvojicí natáčeli na dálku přes internet, vám nabídneme v premiéře v pořadu Jak se vám líbí 28. prosince 2021.

Rozhovor se zpěvačkou Yumi Ito a kytaristou Szymonem Mikou

Kdy a jak vaše duo vzniklo?

Szymon: Potkali jsme se v Basileji ve Švýcarsku. Tam jsme se spolu s dalšími šesti hudebníky účastnili roční stáže, v jejímž rámci jsme si mohli každý týden zahrát s takovými osobnostmi, jako jsou Dave Holland, Joshua Redman nebo Avishai Cohen a mnoho dalších. Tehdy jsme s Yumi založili naše duo.    

Co vás baví na formátu dua?

Yumi: Na duu mám ráda, že je to takový intimní formát, ale zároveň nejsem na pódiu úplně sama. V duu vám váš partner dává spoustu inspirace a nápadů. Ve dvojici se musíte navzájem velmi dobře znát, protože nemůžete jeden od druhého utéct. V našem případě to ale funguje velmi dobře. Myslím, že mohu říct, že naše duo je vlastně přirozeným pokračováním našeho přátelství. Ten rok společného hraní, o kterém Szymon mluvil, kdy jsme spolu procestovali mnoho kilometrů a věnovali se společně hudbě třeba osm hodin denně, naše přátelství i naši hudební spolupráci velmi upevnil. Na duu se mi líbí také flexibilita i to, že potřebujeme relativně málo nástrojů a můžeme zkoušet a skládat nové písně i na hotelovém pokoji. A takto spontánně také velká část našeho repertoáru vznikla. Líbí se mi, že můžeme společně improvizovat a také že jsme společně zodpovědní za rytmickou stránku skladeb, za to, jak naše hudba plyne. Oba jsme stejně odpovědní za celek. Když například Szymon hraje melodii, já mohu svým hlasem vytvářet rytmické zvuky a basovou linku. Je to pro mne velmi osvěžující, protože tímto způsobem v žádném jiném projektu nezpívám.   

Szymon: Duo je pro mne úžasný formát. Nejsem na pódiu sám. Je tam vedle mne někdo tak muzikální a technicky vyspělý jako Yumi. Ve dvou se snadno cestuje, ve dvou se snadno domlouvají koncerty. Ano, je to limitující, protože za sebou nemáme rytmickou sekci, ale na druhou stranu nám tento formát nabízí spoustu možností a otevírá nám mnoho dveří. Já jako kytarista musím střídat různé role. Někdy hraji sólo a hlas mě doprovází, jindy zastupuji rytmickou sekci. Takže ano, je to pro mne velmi zajímavé, mám tento formát rád. A spolupracovat s Yumi je velmi snadné.    

Yumi, co se vám konkrétně líbí na Szymonově hře?

Yumi: Já na Szymonovi oceňuji jeho rytmické schopnosti, které pocházejí z jeho zkušeností s bicími z dětství. Szymone, pro mne jsi kytarista a bubeník v jedné osobě! – Já jsem zase původně studovala klasické piano, a proto mě hodně zajímá harmonie a improvizace na harmonii. Zajímá mě frázování a zpěv beze slov. Vlastně mohu s nadsázkou říct, že tvoříme takový imaginární kvartet – Szymon jako kytarista a bubeník a já jako zpěvačka a hráčka na imaginární piano. Tak totiž přemýšlím, když zpívám. A bicí mě také fascinují, i když jsem se na ně nikdy neučila hrát. Mimochodem když poslouchám Szymonovo trio – například s bubeníkem Zivem Ravitzem a kontrabasistou Maxem Muchou –, uvědomuji si, jak jiná je v takovém formátu právě role kytary. Vlastně nikde jinde jsem jej neslyšela hrát stejně jako v našem duu. Úplně jinak hraje například v big bandu a také já zpívám v jiných projektech jinak.    

Vznikaly skladby na albu přímo pro vaše duo, nebo jste je měli v šuplících už dřívějšíka?

Szymon: Myslím, že kromě první skladby na albu vznikly všechny ostatní přímo pro tento projekt. Nejen že jsme je složili pro hlas a kytaru, ale napsali jsme je speciálně pro mou kytaru a pro Yumiin hlas. Nemohl bych je hrát s nikým jiným. Ty skladby vznikly přímo pro nás, odpovídají našim schopnostem a možnostem.    

Jak se vám dařílo v době pandemie koncertovat?

M: Naše možnosti koncertování byly v době pandemie velmi omezené – jako ostatně pro většinu hudebníků. Protože se všechno zastavilo, posunuli jsme také vydání alba. Nakonec jsme ale odehráli pár koncertů v létě a na podzim 2020 a také v létě 2021, kdy jsme hráli v Polsku, na Slovensku, kde jsme se ostatně potkali, dále v Německu a ve Švýcarsku. Takže ano, hráli jsme, jsme aktivní kapela, ale pandemie nám to zkomplikovala, zvlášť když bydlíme tak daleko od sebe. Ale doufám, že příští rok budeme na pódiu už častěji.    

 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web