Slyšte, lidé!: Vertigo a spol.

15. května 2014 Alternativní hudba, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

U příležitosti vydání nového alba jazzové skupiny Vertigo, nazvaného Taj, si připomeneme některé vedlejší projekty jednotlivých členů Vertiga – skupiny Sato-San To, Muff, polský Wojtek Mazolewski Quintet, duo DoMa Ensemble a další. V pořadu uslyšíte také čtyři skladby z nového alba Vertiga. Poslouchejte v sobotu 17. května 2014 od 19.15 nebo v úterý 20. května v 16.55.

Nové album skupiny Vertigo se jmenuje Taj. Jazzoví fanoušci na ně netrpělivě čekali, protože Vertigo v posledních letech bez nadsázky na naší jazzové scéně určuje trendy. Šestice výrazných osobností se na novém CD stylově posouvá a přitom v nových skladbách navazuje i na to nejlepší, co značka Vertigo vyprodukovala v minulých letech. Autorem šesti skladeb na novém albu – z celkových devíti – je saxofonista Marcel Bárta. Jednu složila zpěvačka a violoncellistka Dorka Barová a ve dvou případech jde o kompozice klávesisty Vojty Procházky. Vedle nich skupinu tvoří trumpetista Oskar Török, na kontrabas hraje Rasťo Uhrík a na bicí Dano Šoltis.

Taj je čtvrtá studiová nahrávka skupiny Vertigo a vydavatelství Animal Music o ní ve své tiskové zprávě uvádí: „Stejně jako předchozí album Metamorphosis působí i novinka nesmírně kompaktním a koncepčním dojmem a sestava skladeb připomíná jakoby devítivětou jednolitou kompozici proměnlivých nálad. Jako již tradičně, jsou členové Vertiga po stránce kompoziční i interpretační naprosto netradiční a posouvají formu i obsah svého hudebního vyjádření opět o něco dále, stejně nepředvídatelně, překvapivě, originálně a stejně autenticky, jako vždy.“

Vertigo získalo za své první album z roku 2005 cenu Anděl, úspěch pak skupina zopakovala ještě s deskou Metamorphosis z roku 2011. Za druhé studiové album, Vertigo Quintet & Dorota Barová, byla skupina na Anděla nominovaná. Kromě těchto nahrávek zahrnuje diskografie souboru ještě koncertní CD Live U staré paní z roku 2006.

Přestože patří Vertigo na naší scéně k nejoceňovanějším skupinám, její členové mají mnoho dalších projektů. Dorota Barová s Marcelem Bártou mají například společné duo DoMa Ensemble, o kterém Dorota (jinak také členka dua Tara Fuki nebo skupiny Kuzmich Orchestra) říká: „DoMa Ensemble je pro nás to samé, co Vertigo nebo Tara Fuki, což znamená hraní pro radost. Díky tomu v něm vidíme potenciál pro rozvoj a další hledání.“ Martcel Bárta hrál vedle Vertiga a DoMa Ensemblu například v kapelách NUO, Face Of The Bass, Project Z a je členem tria David Dorůžky, které se podílelo na projektu Apokalypsis. Spolupracoval s Lenkou Dusilovou nebo s Vladimírem Václavkem a nedávno vydal druhé album se svou další kapelou Muff. Bubeník Dano Šoltis působí ve slovenské skupině IMT Smile a nedávno vydal sólové bubenické album Drum Song. Trumpetista Oskar Török je členem polské skupiny Wojtek Mazolewski Quintet a spolu s kolegou z Vertiga Vojtou Procházkou hraje ve skupině Sato-San To. Sám Procházka má také česko-norské trio Bergljot.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web