Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2022

Slyšte, lidé! – Sólo pro

Pořad v souvislostech


Sólo pro kytaru 2022
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
12. května 2022 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! si tentokrát představíme aktuální nahrávky českých, slovenských i světových kytaristů. Budeme poslouchat kytary akustické i elektrické, budeme poslouchat jazz, hudbu z 19. století, rock i různé fúze. Konkrétně se můžete těšit například na pákistánského kytaristu Reze Abbasiho ve spolupráci s jedním mladým českým hudebníkem, dále na Romana Pokorného, Carlose Santanu nebo na romského kytaristu z Francie Steeva Laffonta.

Řecký kytarista James Basdanis svůj styl označuje jako „moderní fúzi s východním anatolským zvukem“. Jinými slovy – jde o směs rocku, jazzu a tradiční řecké hudby. Zatímco sám Basdanis na své album Cosmos ’n’ Duniyas nahrál kytary a také klávesy, dále zde hrají Alkis Zapoglou na blízkovýchodní citeru zvanou kanonaki, italský akordeonista Fabio Turchetti a řecký klarinetista Christos Doulias.

Brněnskému jazzovému kytaristovi Milanu Kašubovi vyšla u příležitosti 80. narozenin kniha Když struny života zní, která mapuje jeho život, hudební dráhu i jeho původní profesi zlatníka. Součástí knihy je i CD s Kašubovými sólovými nahrávkami.

Nejnovější album kytaristy Romana Pokorného se jmenuje Brazilian Coffee a má zajímavý příběh. V době lockdownu kytarista digitalizoval své notopisy a probíral šuplík. A přitom narazil na některé své skladby v latinskoamerickém duchu. Položil starší a novější melodie vedle sebe a rozhodl se, že z nich vytvoří nové album. Přibližně v téže době jej baskytarista Vladimír Kliment seznámil s Michito Sanchezem, předním hráčem na perkuse, který pochází z Los Angeles, ale momentálně žije v Praze. „S takovým perkusionistou jsem ještě nehrál,“ říká Pokorný a pokračuje: „Dokáže strašně citlivě vnímat muziku, zná noty, je při natáčení aktivní. A velmi dobře zná mé oblíbené kalifornské muzikanty.“ Sestavu doplnili Vít Pospíšil na klávesy a Jiří Slavíček na bicí. Jinak Roman Pokorný se považuje za kytaristu, pro kterého je hlavním vodítkem rytmus. Při poslechu kapely se tedy soustředí v první řadě na bicí a poté na basu.

Mexický rodák a kytarová legenda Carlos Santana má 74 let. V říjnu 2021 vydal své 26. album Blessings And Miracles, na které si pozval – jak to ostatně má ve zvyku – řadu zajímavých hostů. Jsou mi nimi americký písničkář Chris Stapleton, Kirk Hammett, známý jako kytarista skupiny Metallica, nebo soulový klávesista a zpěvák Steve Winwood. Dvacet let po společném hitu Smooth se Santana také znovu ve studiu potkal se zpěvákem Robem Thomasem. Své nové album Carlos Santana pojal jako sbírku písní, které mají posluchače povzbudit a uzdravit poté, co si prošli pandemií koronaviru.

Album New Reality natočil slovenský kytarista Peter Uher. Ten se ve svých skladbách představuje v originálním hráčském stylu, které na jednom konci spektra sahá k ambientní hudbě a na druhém k jazzrocku. Kompozice, které postupně vznikaly od roku 2019, mají vyjadřovat pocity, které jejich autor zažíval v poslední době. Zčásti se tedy i na tomto albu promítají nálady z koronavirové doby. Nahrávalo se od října 2020 do března 2021 v Košicích a autora na albu doprovázejí baskytarista Braňo Valanský a bubeník Michal Čerevka.

Václav Fuksa, český klasický kytarista žijící ve Vídni, se v naší hitparádě Kolem se toč představil s albem Prameny s úpravami moravských lidových písní ze sbírky Františka Sušila. O něco později vydal album, které natočil spolu s americkým písničkářem a kytaristou Bryanem Bennerem. Nazvali je Li Pisce Zompano! a zařadili na ně středověké, renesanční i moderní písně a skladby z Itálie.

Ivan Dimitrov je kytarista a také houslista, který pochází z hudební rodiny. Jeho otec byl bubeníkem bulharského bigbandu, matka zpěvačka, bratr klavírista a strýc houslista a koncertní mistr symfonického orchestru v Německu. Sám Ivan Dimitrov na konzervatoři v Bratislavě studoval hru na housle a klavír, soukromě studoval hru na kytaru se zaměřením na jazz. Jeho nejnovější album And – So It Is vyšlo u košického vydavatelství Hevhetia a vedle autora na něm účinkují i další špičkoví jazzoví hráči.

Rez Abbasi pochází z Pákistánu, z oblasti, ve které se nepracuje s harmonií tak jako v evropské hudbě nebo v jazzu. Přesto se mu daří i v jazzu využívat své znalosti indické hudby. V rozhovoru pro naše rádio před několika lety řekl: „Já jako jazzový hudebník mohu při hře na kytaru těžit z mnoha aspektů indické hudby. Nepovažuji za vhodné studovat u sitárových mistrů a jejich umění pouze aplikovat na kytaru. Vznikl by jen slabý odvar toho, co dokážou. Síla jazzu spočívá v tom, že skrze sama sebe přefiltrujete to, co slyšíte kolem sebe. Hudbou vyjádříte své pocity, přímo se napojíte na to, co vás obohacuje, díky čemu se cítíte dobře. To je lepší než to, co vás někdo učí. I já jsem takto postupoval při svém studiu indické hudby. Nikdy jsem se nepovažoval za klasického indického hudebníka ani jsem se jím nesnažil být.“ Rez Abbasi nedávno nahrál kytarový part do skladby Passion česko-kanadského hudebníka Jacoba Carla Růžičky, který si říká Be4eight. 

Album Lejanías je dílem kolumbijského hudebníka Oscara Arboledy. Jak autor líčí na svých stránkách, jedná se o konceptuální dílo na pomezí hudby, filosofie a literatury, o pásmo písní, které se pohybují na křižovatce mezi jihoamerickým folklorem, jazzem a rockem. Jsou to písně, ve kterých se proplétá zvuk akustických nástrojů s novými přístupy, písně o životě na zapadlém venkově, ovlivněné digitálním světem.

Steeve Laffont je romský kytarista unikátního hráčského stylu. Kombinuje prvky gypsy jazzu, latinskoamerických rytmů a tradiční hudby Středomoří. Steeve působí v jihofrancouzském Perpignanu a mezi tamními jazzovými kytaristy patří k nejlepším. Představil se před rokem na výběrovém albu Mediterranean Gypsies Roads a nedávno mu vyšlo samostatné album Alba Gitana.