Dvě autorky, Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová, které jsou obě matkami, stojí za novým autorským albem písní pro děti Ptačí songy. Projekt představí Kateřina Eva Lanči v rozhovoru s Jannisem Morasem. Premiéra 26. července 2023.
Ptačí songy vznikaly v průběhu roku 2022. Během předchozích dvou covidem poznamenaných let se proměnilo mnohé – mimo jiné lidé začali více oceňovat a vyhledávat procházky v přírodě a všímat si třeba i toho, kdo jim proletí nad hlavou. Mnozí rodiče také vstoupili do užšího kontaktu se vzdělávacím procesem svých dětí, díky distanční výuce se do něj museli často aktivně zapojit. Vznikala spousta vzdělávacích projektů, které jim v tom byly nápomocny. Pro jeden takový vytvořilo autorské duo Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová první ptačí píseň. Brhlíky. „Dámy brhlice, pánové brhlíci, všichni mají pásku přes oči jak zločinci, lítají jak kluzáky, až se tají dech, nazrzlí na bříškách, šedomodří na zádech,“ zpívá se v refrénu. Anna napsala text, Kateřina jej zhudebnila a nazpívala. Záhy vznikla druhá píseň, třetí, čtvrtá, pátá. Zastavilo se to až na devítce.
Vzhledem k tomu, že obě autorky byly v čase vzniku Ptačích songů matkami malých dětí, hravost byla od začátku neodmyslitelnou součástí projektu. Jak jinak, když z větší části vznikal na pískovištích, v hernách či domovech zaplněných hračkami a rozpustilým kvíkotem. Kateřina Eva Lanči, která se ujala vedení celé hudební stránky, byla nadšena, když hravá nálada zavládla i v nahrávacím studiu, mezi muzikanty s nanejvýš seriózní expertizou. Žofie Kašparová svou hrou na flétnu, Jiří N. Jelínek na housle, Dušan Čermák na bicí, Petr Tichý na kontrabas a Pavel Baxa na ukulele vytvořili unikátní ptačí svět, který nezná žánrové hranice.
Ptačí songy nejsou naivní dětské popěvky. Snahou autorek bylo dát každému ptákovi vlastní specifický hlas a muzikanti to jen umocnili. Od čimčaravé a štěbetavé vrabčí písně, až po dynamickou dravou píseň káně, album nabízí široké spektrum hudebních stylů, které potěší děti a neurazí ani hudbymilovné rodiče.
Písně ptačí je název našeho seriálu mapujícího písně věnované opěvovaným ptačím druhům. V pořadí pátý díl - Zazpíval slavíček - věnujeme slavíkům a slavíčkům, dalším našimtažným ptákům, kteří se právě na přelomu dubna a května vracejí ze svého zimoviště v tropickém pásmu ve střední Africe a chystají se (jako každé jaro) zahnízdit v našich končinách. Slavík jako výjimečný zpěvák i jako mužský symbol je zachycen v celé řadě lidových písní. K poslechu Folklorního okénka ve středu 3. května od 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová.
Ve středečním Folklorním okénku čeká naše posluchačepokračování volného cyklu lidových písní o ptácích. Písně ptačí je název našeho seriálu mapujícího písně věnované všemožným ptačím druhům. V pořadí čtvrtý díl věnujeme kukačkám a žežulkám, ptákům s charakteristickým silným hlasovým projevem, v našich krajích symbolizujícím návrat jara. Kukačka je v lidové písni symbolem vrtkavého štěstí – je nejen poslem jara, ale také příslibem přicházejícího tepla, úrody, radosti a lásky. Jsou jí přisuzovány vlastnosti posla dobrých zpráv a zvěstovatele budoucího štěstí člověka, a s tím je spojena řada pověr, pranostik a rčení. O všeobecné úctě, jíž se kukačka v lidové kultuře těší, svědčí i celá řada nářečních pojmenování: kukačka,kukučka, kukulenka, dále podobně citově zabarvené žežulka, žež(h)ulka, zezulka, zezulenka, kukavka, kukalka, kukálenka – jsou něžná a většinou zdrobňovací (deminutivní). V ukázkách začneme dětskými popěvky Kdes, kukačko, kde si byla a Prší prší – a ještě pár v jiném nářečí jich přidáme; pokračovat budeme sérii milostných táhlic z Podluží s incipitem Jak kukačka kuká; nalaďte si Proglas středu 26.dubna v 16 hodin nebo později náš Audioarchiv.
Ve středečním Folklorním okénku se vrátíme k volnému cyklu Písní ptačích; protože se nám postupně z teplých krajin vracejí první tažní ptáci, budou to tentokrát písničky o vlaštovkách a křepelkách v četných nářečových variantách jejich pojmenování. Uslyšíme tedy v písni "křepelenku křepelat", "vyletět z prosa", "vlaštověnku", "vlaštovičku" i "lastověnku" lítat ze skály i časně ráno, jak napovídají rozmanité texty o obou ptačích druzích. Folklorní okénko autorky Heleny Bretfeldové si nalaďte ve středu 5. dubna v 16 hodin.
V pořadí druhý díl volného cyklu Písně ptačí II věnujeme ptačímu druhu v lidových písních opěvovanému hojně a rozmanitě: holoubkovi a jeho družce holubičce. Stručný podtitul Holoubek a holubička naznačuje, jak široké výrazové rozpětí měla symbolika tohoto nejstaršího domestikovaného ptáka v lidské historii v lidové kultuře a písni: zastával v ní roli symbolu něhy, harmonie, naděje, láskyplného vztahu, nositele vzkazu pro milého na daleké vojně, smutný symbol opuštěného milence či (holubička) osiřelé dívky. A také symbol jak šťastné, tak i ztracené lásky, kterou by dívka ráda získala zpět – jako v písni „měla jsem holoubka v truhle zavřeného“; milující se dvojice čelí také nástrahám a nepřízni okolí: „Milovali sme sa jak holubů pára a kdo nás rozvěděl, nech ho Pánbů zkárá!“ Dokonce, jak uslyšíme, je zastřelená holubička zástupným symbolem pro z pomsty zavražděnou dívku. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 15. března od 16 hodin.
Folklorním okénkem s podtitulem Sokolíčku, sokole zahajujeme dnes volný cyklus písňových celků s pracovním názvem Písně ptačí. Různé ptačí druhy jsou v lidové písni nositeli různorodých symbolických vlastností – u sokola nachází lidová píseň paralelu pro mužnost, hrdost, zdatnost v boji, ale též zranitelnost a plachost. Sokola opěvují lidoví autoři jako symbol ztraceného či zemřelého partnera v lidových baladách i odvedence-rekruta v písních vojenských. Písně s motivem sokola nabídne ve svém pořadu Helena Bretfeldová ve Folklorním okénku ve středu 8. března od 16 hodin.
Saucējas je ženský vokální soubor z Lotyšska, který se věnuje lidovým písním z této pobaltské země. V repertoáru má mimo jiné písně pastýřské, pracovní, písně na oslavu dobré úrody, případně písně k jednotlivým ročním obdobím. V létě 2022 skupina vystoupila živě na festivalu Maraton Hudby v Brně a tam jsme s nimi také natočili rozhovor, který vám nabízíme v pořadu Jak se vám líbí.
O spojení dvou hudebních světů se už na dvou společných albech úspěšně pokusili senegalský hudebník Seckou Keita, mistr ve hře na nástroj zvaný kora, a harfenistka z Walesu Catrin Finch. Stanice BBC Radio 2 je v rámci svých cen Folk Awards jmenovala nejlepší skupinou nebo duem roku a samotný Seckou Keita byl jmenován nejlepším umělcem roku. Rozhovor s duem o společné tvorbě a také o ptácích jako symbolech života bez hranic jsme natočili na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Premiéra 30. října 2019, poté v audioarchivu.
Přinášíme vám recenzi alba O ptácích a rybách skupiny BraAgas, jedné z nejúspěšnějších českých nahrávek roku 2018. Poslechněte si přitom náš rozhovor s kapelnicí Kateřinou Göttlichovou z června 2018.