Jak se vám líbí – Ptačí songy

Jak se vám líbí – Ptačí songy
12. května 2023 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Dvě autorky, Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová, které jsou obě matkami, stojí za novým autorským albem písní pro děti Ptačí songy. Projekt představí Kateřina Eva Lanči v rozhovoru s Jannisem Morasem. Premiéra 26. července 2023.

Ptačí songy vznikaly v průběhu roku 2022. Během předchozích dvou covidem poznamenaných let se proměnilo mnohé – mimo jiné lidé začali více oceňovat a vyhledávat procházky v přírodě a všímat si třeba i toho, kdo jim proletí nad hlavou. Mnozí rodiče také vstoupili do užšího kontaktu se vzdělávacím procesem svých dětí, díky distanční výuce se do něj museli často aktivně zapojit. Vznikala spousta vzdělávacích projektů, které jim v tom byly nápomocny. Pro jeden takový vytvořilo autorské duo Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová první ptačí píseň. Brhlíky. „Dámy brhlice, pánové brhlíci, všichni mají pásku přes oči jak zločinci, lítají jak kluzáky, až se tají dech, nazrzlí na bříškách, šedomodří na zádech,“ zpívá se v refrénu. Anna napsala text, Kateřina jej zhudebnila a nazpívala. Záhy vznikla druhá píseň, třetí, čtvrtá, pátá. Zastavilo se to až na devítce.

Vzhledem k tomu, že obě autorky byly v čase vzniku Ptačích songů matkami malých dětí, hravost byla od začátku neodmyslitelnou součástí projektu. Jak jinak, když z větší části vznikal na pískovištích, v hernách či domovech zaplněných hračkami a rozpustilým kvíkotem. Kateřina Eva Lanči, která se ujala vedení celé hudební stránky, byla nadšena, když hravá nálada zavládla i v nahrávacím studiu, mezi muzikanty s nanejvýš seriózní expertizou. Žofie Kašparová svou hrou na flétnu, Jiří N. Jelínek na housle, Dušan Čermák na bicí, Petr Tichý na kontrabas a Pavel Baxa na ukulele vytvořili unikátní ptačí svět, který nezná žánrové hranice.

Ptačí songy nejsou naivní dětské popěvky. Snahou autorek bylo dát každému ptákovi vlastní specifický hlas a muzikanti to jen umocnili. Od čimčaravé a štěbetavé vrabčí písně, až po dynamickou dravou píseň káně, album nabízí široké spektrum hudebních stylů, které potěší děti a neurazí ani hudbymilovné rodiče.

(Z oficiální tiskové zprávy)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web