Hledali jsme a našli Album roku 2019

Hledali jsme a našli Album roku 2019

Pořad v souvislostech


Album roku 2019
Budeme vysílat

Příběhy beze slov 2
Sólo pro piano 12
Sólo pro piano 12
Vysílali jsme


Příběhy beze slov 2

Za hudbou Romů 2021

Za hudbou Romů 2021
Audioarchiv

Už podvacáté vyhlásila hudební redakce Proglasu anketu Album roku. Celkem 143 osobností z hudebního světa volilo nejlepší českou nebo slovenskou nahrávku roku 2019. Nejvíce bodů nasbírali – zatím bez pořadí – Pavel Čadek, Beata Hlavenková, Lanugo, Longital, Katarína Máliková, Vladimír Mišík, Jiří Smrž, Bára Zmeková, Zvíře jménem podzim a Živé kvety. Kdo z nich se stane vítězem ankety, se dozvíte v pořadu Slyšte, lidé! Premiéra v sobotu 1. února od 19.15, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Anketa Album roku 2019 – přehled nominovaných

Pavel Čadek – Cellofolk (vlastní náklad)

Zpívající violoncellista, písničkář-humorista, který však dokáže zaujmout i s naprosto vážnými tématy. Pracuje s různými vrstvami jazyka a využívá také celou škálu stylů hry na cello.

Beata Hlavenková – Sně (Animal Music)

Na svém prvním písňovém albu pianistka, skladatelka a nově zpěvačka Beata Hlavenková zpívá česky, slovensky a polsky. Zhudebnila Bohuslava Reynka a další básníky a celkově vsází na zvukomalebné a obrazotvorné texty.

Lanugo – Lanugo, 2019 (Tranzistor)

Skupina Lanugo poprvé ve své historii natočila konceptuální album. Všech deset skladeb vypráví příběh milostného vztahu jedné ženy – od jiskřivého začátku přes váhání a boj se stereotypem až po krizi a rozchod. 

Longital – Mauna (Slnko Records)

Slovo mauna znamená ticho a pojem ticha se v nějaké formě objevuje v každém z textů a písní na albu. „Tichem se dá říct hodně věcí, známe ticho před bouří, ticho ve stadiu zamilování i konfliktu,“ vyjmenovává kytarista Daniel Salontay.

Katarína Máliková – Postalgia (Slnko Records)

Slovenská skladatelka a interpretka Katarína Máliková se po úspěšném albu Pustvopol, které bodovalo v žebříčcích world music, pustila do úplně jiných žánrových vod. Celé CD se nese v duchu promyšlené práce s elektronickou hudbou.

Vladimír Mišík – Jednou tě potkám (100Promotion)

„Manželka mi říká, že jsem v textech monotematický: ženský, popíjení a noční život,“ uvedl Vladimír Mišík v rozhovoru pro Proglas. Jeho aktuální album, jedno z jeho vůbec nejzásadnější, však obsahuje témat mnohem víc – i díky veršům několika básníků, které pro Mišíka vybral producent desky Petr Ostrouchov.

Jiří Smrž – Nedokončené (Galén)

Texty Jiřího Smrže jsou zrcadlem nastaveným dnešní rozjitřené době, ale i temným momentům minulosti. Jsou také nastavené naší lhostejnosti a zároveň nabízejí dostatek prostoru pro různé výklady a pro naši obrazotvornost.

Bára Zmeková – Lunaves (Tranzistor)

Z Proglasu nejvíce znáte píseň Svatojánská, na kterou vznikl také krásný videoklip. Na druhém albu Báry Zmekové však najdeme podobně silných momentů mnohem více. Co píseň, to potenciální hit.

Zvíře jménem podzim – Září (Indies Scope)

Písně psí a písně vlčí obsahuje druhé album „přibližně patnáctičlenného“ orchestru pod vedením Jakuba Königa. Skupina měla původně ukončit činnost ještě před vydáním tohoto alba, které je tak silnou tečkou za jejím krátkým trváním.

Živé kvety – Salto na rozlúčku (Slnko Records)

Bratislavské Živé kvety svým albem Salto na rozlúčku navazují na svůj předchozí titul Nové poschodia určitým žánrovým zvolněním a také spoluprací se zajímavými hosty. Album, které vyšlo na značce Slnko Records, produkovala dvojice Pospiš & Sillay z konkurečního labelu RealMusicHouse.