Czech Music Crossroads – nejhvězdnější sestava v historii

Czech Music Crossroads – nejhvězdnější sestava v historii

Mezinárodní konference Czech Music Crossroads se letos zúčastní hvězdá sestava odborníků na world music, jazz a další žánry. Mezi hosty budou pořadatelé evropských a světových festivalů, hudební publicisté, hudebníci i producenti.

Mezi letošními hosty konference bude britská hudební publicistka a producentka Lucy Duran, která patří mezi největší znalce západoafrické hudby. Přednáší na londýnské universitě School of Oriental and African Studies, její pořad World Routes na Radiu BBC 3 otevřel mnoha posluchačům brány do světa world music. Od roku 2009 se věnuje projektu Growing Into Music – studiu předávání staletých tradic v rodinách hudebních kast. Mluvit bude nejen o něm, o současné africké hudby povede také dialog se slavným senegalským zpěvákem Cheikhem Lô.

Filosofii mnoha cenami ověnčeného labelu Glitterbeat představí hudebník a producent Chris Eckman (Dirtmusic, The Walkabouts), který většinu alb labelu míchá v českém studiu Sono Records, jehož zástupci Milan Cimfe a Pavel Karlík povedou workshop o produkci. Se svými letitými zkušenostmi se k nim přidají Simon Emmerson, zakladatel a leader Afro Celt Sound System a světoznámý producent a ředitel labelu Stonetree Records Ivan Duran. Jak dobře nazvučit koncert, budou diskutovat mistři zvuku Jiří Topol Novotný (Lucie, Kryštof, Respect) a Radek Lesa (Colours of Ostrava, Coachella Valley, turné Red Hot Chili Peppers nebo Foo Fighters). Studium na zahraničních hudebních akademicích představí Beata Hlavenková, Žofie Kašparová, Patricie Fuxová a Vilém Spilka.

Přijedou také elitní publicisté – Roger Holdsworth z Austrálie, Christopher Beanland (The Guardian, Radio BBC aj.) nebo Thorsten Bednarz (Deutschlandradio Kultur), promotéři a organizátoři významných festivalů: Dubi Lenz (Winter Red Sea Jazz Festival Izrael), Frank van Berkel (Festival Jazz International Rotterdam, Švýcarsko), Hilde Bjørkum (Førde Traditional and World Music Festival, Norsko), Jacopo Tomatis (Premio Nazionale Città di Loano, Itálie), Oskar Strajn (Eurosonic Noorderslag, Holandsko), Otmar Klammer (jazz klub Stockwerkjazz Graz), Edin Zubčević (Jazz Fest Sarajevo, Bosna a Hercegovina), Amitava Bhattacharya (Sur Jahan, Kalkata, Indie), Balázs Weyer (Ritmo Budapešť), Jarmila Vlčková (World Music Festival Bratislava), Martyna Markowska (Katovice – Město zahrad), Birgit Ellinghaus (Alba Kultur – International Office for Global Music, Německo), Steffen Wilde (Jazz klub Tonne, Drážďany), Ariane Spiekermann (The Red House Agency) či Jung Hun Lee (Seoul Music Week a Ulsan Jazz Festival).

Přehlídka Czech Music Crossroads 2018 se koná v Ostravě-Vítkovicích v dolním areálu ve dnech 16. a 17. července a vystoupí na ní špičkové kapely z oblasti world music, jazzu a alternativní hudby z Česka, Polska, Maďarska a Slovenska. Jako hostující zemi pro letošní rok pořadatelé vybrali Srbsko, které buude zastupovat skupina Vrelo. Součástí konference bude také paralelní program věnovaný elektronické hudbě.