Folklor a dechovka

Vonička lidových písní: pozvánka na koncert k 35. výročí CM Pavla Múčky

Vonička lidových písní: pozvánka na koncert k 35. výročí CM Pavla Múčky

23. září 2022, 10:00

Ve Voničce lidových písní v pondělí 26. září posluchače rádi pozveme na koncert k 35. výročí založení Cimbálové muziky Pavla Múčky, který se uskuteční v sobotu 1. října 2022 od 19 hodin v Kulturním domě Strážničan ve Strážnici. Spolu s hostiteli vystoupí i hosté: Magdalena Múčková, Jana Múčková, Jitka Novotná a Cimbálová muzika České filharmonie Praha.

Folklorní okénko: Andělové – Boží to poslové

Folklorní okénko: Andělové – Boží to poslové

23. září 2022, 08:00

V předvečer svátku archandělů 29. září a v předzvěsti svátku Andělů strážných (2. října) uvedeme v rámci Folklorního okénka záznam pořadu z letošního MFF Strážnice, který jsme vysílali v premiéře přímým přenosem v sobotu 25. června ze strážnického chrámu Panny Marie. Autorský pořad PhDr. Anny Hrčkové Andělové – Boží to poslové čerpá ze zpracování motivů andělů strážných i archandělů v lidové slovesnosti, kancionálech, lidových obchůzkových hrách i jednoduchých lidových popěvcích. Komponované pásmo slova a hudby si budete moci poslechnout ve středu 28. září od 16.55.

Folklorní sedmička – 117. kolo

Folklorní sedmička – 117. kolo

17. září 2022, 19:00

V sobotu 17. září jsme odvysílali premiéru 117. kola hitparády lidových písní Folklorní sedmička. V postupové trojici se v souladu s tradicí posledních několika soutěžních kol udržela Vlasta Grycová se svou sugestivní tragickou baladou Na jednej dolině a samozřejmě také Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou se svým novým hitem Stojí borověnka. Minulou neděli požehnali v krásném Santiniho kostele v Obyčtově svůj nový hudebně-scénický projekt Pocta sv. Janu Nepomuckému. Zde jsou podrobné výsledky:

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Rebendovi ze Staré Břeclavi

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Rebendovi ze Staré Břeclavi

16. září 2022, 07:00

V dalším pokračování volného cyklu Muzika v krvi nám cimbalistka Horácké muziky ze Žďáru nad Sázavou Eva Hrnčířová představí rod Rebendů ze Staré Břeclavi, ze srdce Podluží. Rozhovor o zajímavé hudebnické rodině, z níž Eva Hrnčírová sama pochází, poslouchejte na Proglasu ve Folklorním okénku ve středu 21. září od 16.55; pořadem provází Helena Bretfeldová.

Folklorní okénko: Dalmatinske klape (dalmatské pěvecké sbory)

Folklorní okénko: Dalmatinske klape (dalmatské pěvecké sbory)

11. září 2022, 10:00

Ve středečním Folklorním okénku pozve Helena Bretfeldová své posluchače tam, kde to mnozí dobře znají – do Dalmácie. Tamější po deset století udržovaná tradice církevního sborového zpěvu přerostla do tradice světské: zprvu výhradně mužského, později též ženského a nově i smíšeného sborového zpěvu a capella, tedy bez doprovodu hudebních nástrojů. Těmto pěveckým sborům se na pobřeží i na ostrovech Dalmácie tradičně říká klapy, proto nese středeční pořad název Dalmatinske klape s podtitulem Tisíciletá cesta od gregoriálnského chorálu ke kultivované vokální interpretaci lidových písní Dalmácie. Poslouchejte ve středu 14. září od 16.55.

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Ondrovi z Nivnice

Folklorní okénko: Muzika v krvi – Ondrovi z Nivnice

4. září 2022, 21:18

Ve středečním Folklorním okénku, v dalším pokračování hudebního cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě představí Helena Bretfeldová rod Ondrů z Nivnice. Výjimečná osobnost Vlastimila Ondry, zapáleného muzikanta, sběratele a vyhledavatele lidových písní z Boršic, Nivnice, Korytné, Hluku, Dolního a Horního Němčí, hráče na akordeon a zpěváka, vedoucího několika dětských i dospělých sborů a neúnavného hybatele kultury v rodné Nivnici i v nedalekém Bánově, kde je ředitelem základní školy, inspiruje nejen mládež ve sborech, ale především jeho vlastní děti Vojtěcha, Bělu, Noru a Metoděje. Vše korunuje manželka Zdenka Ondrová, sólová zpěvačka ženského sborečku Nivnička. Manžele Ondrovy a dva nejmladší sourozence uslyšíme spolu s hudebními ukázkami ve středu 7. září 2022 od 16.55 hodin.

Vonička lidových písní: pozvánka na žehnání nového alba Horácké muziky

Vonička lidových písní: pozvánka na žehnání nového alba Horácké muziky

4. září 2022, 20:15

Populární Horácká muzika ze Ždáru nad Sázavou vydává nové album Pocta sv. Janu Nepomuckému. V rámci Malé pouti do Santiniho kostela v obci Obyčtově na Žďársku v neděli 11. září se koná slavnostní mše a od 18.00 koncert spojený s žehnáním nového CD. Upoutávku na album si poslechněte ve Voničce lidových písní v pondělí 5. září od 10.30.

Folklorní sedmička – 116. kolo

Folklorní sedmička – 116. kolo

4. září 2022, 13:33

116. kolo naší hitparády lidových písní Folklorní sedmička zaznělo v premiéře v sobotu 3. září od 18.30, reprízu odvysíláme o týden později v sobotu 10. září ve stejném čase. Znovu jsme vám nabídli kytici sedmi písní z různých regionů v podání lidových souborů, ženských i mužských sborů, výjimečných sólových zpěváků, hudebníků i muzik.

Vonička pro milovníky dechovky: pozvánka na 20. Oblastní přehlídku dechových hudeb do Košťálova

Vonička pro milovníky dechovky: pozvánka na 20. Oblastní přehlídku dechových hudeb do Košťálova

29. srpna 2022, 16:00

Čtvrteční a sobotní Vonička pro milovníky dechovky zve příznivce toho hudebního žánru na tradiční Oblastní přehlídku dechových hudeb  na první zářijovou sobotu 3. září do Košťálova v Českém ráji. V rámci již dvacátéhoi jubilejního ročníku košťálovské přehlídky v sobotním odpoledni od čtrnácti hodin vystoupí v hasičském areálu Pod Kozlovem mimo jiných pořadatelská Dechová hudba Táboranka spolu s hostujícími dechovkami Švitorkou z Mělníka a Túfarankou ze Šakvic; dále vystoupí Mažoretky Střediska volného času Sluníčko z Lomnice a Orientální tanečnice Košťálov.

Folklorní sedmička 115.kolo

Folklorní sedmička 115.kolo

22. srpna 2022, 12:32

115. kolo hitparády lidových písní Folklorní sedmička jsme odvysílali v premiéře v sobotu 20. srpna a znovu vám nabídli kytici sedmi písní z různých folklorních oblastí v podání lidových souborů, ženských i mužských sborů, výjimečných sólových zpěváků i cimbálových muzik. Mimo jiných vám zazpívali Vlasta Grycová, Josef Laža, Michala Žďánská a Tomáš Pánek.

Vonička lidových písní: pozvánka na Frenštátské slavnosti

Vonička lidových písní: pozvánka na Frenštátské slavnosti

12. srpna 2022, 12:20

V páteční Voničce lidových písní vás zveme na folklorní festival s mezinárodní účastí Frenštátské slavnosti, který se bude konat v sobotu 20. srpna od 13.00 v amfiteátru na Horečkách v Trojanovicích, nad skokanskými můstky. Program potrvá až do 22. hodiny večerní a bude se konat za každého počasí. Vstup na všechny části programu je zdarma.

Vonička lidových písní: pozvánka na folklorní festival GajdeFest do Omic

Vonička lidových písní: pozvánka na folklorní festival GajdeFest do Omic

11. srpna 2022, 11:54

Šestý mezinárodní folklorní festival GajdeFest proběhne o nadcházejícím víkendu – počínaje pátkem 12. srpna večer v Ořechově u Brna, dále sobotní (13. srpna) popolední jízdou vláčkem po úzkokolejce na trase Zbýšov – Babice u Rosic – Zastávka u Brna a zpět a od tří odpoledne festivalovým Galaprogramem na Velkém hřišti v Omicích. 

Folklorní sedmička 114. kolo

Folklorní sedmička 114. kolo

6. srpna 2022, 19:00

114. kolo naší hitparády lidových písní Folklorní sedmička jsme vysílali v premiéře v sobotu 6.srpna; znovu se vám představila sedmička lidových písní z různých regionů, v podání lidových souborů, ženských i mužských sborů, osobitých sólových zpěváků i špičkových cimbálových muzik.

Vonička: pozvánka do Kyjova na pořad Krúžkaři a souboráci - soutěž o vstupenky

Vonička: pozvánka do Kyjova na pořad Krúžkaři a souboráci - soutěž o vstupenky

29. července 2022, 15:50

Slovácký soubor Kyjov si v pátek 12. srpna na Letním kině v Kyjově od 20.30 hodin programem Krúžkaři a souboráci připomene 80. výročí svého založení. Chystaný pořad bude kromě oslavy také zajímavou sondou do historie chorografie SS Kyjov - na pódiu se vystřídají taneční čísla od 50. let minulého století až po výstupy z nedávné minulosti i ze současného repertoáru souborových tanečníků.

Vonička lidových písní: pozvánka na festival Milotice´22 - soutěž o vstupenky

Vonička lidových písní: pozvánka na festival Milotice´22 - soutěž o vstupenky

29. července 2022, 15:07

První víkend v srpnu, od pátku 5. srpna do neděle 7. srpna, slaví národopisný festival kyjovského Dolňácka padesát let od prvního roku svého konání. Tento jubilejní festivalový rok oslaví Milotice´22 v pátek a v sobotu pořady v areálu vinných sklepů Šidleny, program nedělní je situován do zámecké zahrady státního zámku Milotice.