Folklor a dechovka

Folklorní sedmička - 126. kolo

Folklorní sedmička - 126. kolo

5. února 2023, 11:42

U poslechu 126. kola tradiční hitparády lidových písní na Proglasu vás v premiéře v sobotu 4. února, v repríze o týden později, tedy 11. února od 18.30 (nebo později kdykoliv v Audioarchivu) přivítá hudební redaktorka Helena Bretfeldová. V dnešním pokračování Folklorní sedmičky vás čeká obvyklých sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Hlasy můžete poslat maximálně pro tři z nich. Pokud se vám některé písně líbí, můžete si je zazpívat spolu s námi – a především máte možnost  je svým hlasováním poslat do dalšího kola – popřípadě, jako tentokrát, se přičinit o další píseň téhož interpreta v naší soutěži. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu,mailem nebo smskou. (Všechny možnosti podrobně zopakujeme na závěr pořadu.) Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místo těch méně úspěšných nasadíme novinky. Zde máme výsledky aktuálního kola: 

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Bruštíkovi ze Strání

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Bruštíkovi ze Strání

1. února 2023, 11:09

Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 1. února v 16 hodin. Další pokračování cyklu Muzika v krvi o zpěváckých a muzikantských rodech v lidové písni nás zavede do podhůří Bílých Karpat, na moravsko-slovenské pomezí.

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Hovorkovi z Brna a z jižních Čech

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Hovorkovi z Brna a z jižních Čech

24. ledna 2023, 22:26

Další pokračování hudebních rodových genezí  Muzika v krvi nás zavede do Brna, kam se z rodných Českých Budějovic přistěhoval violista, trumpetista a později primáš řady hudebních těles lidové hudby(především BROLN) Jindřich Hovorka. Rodinnou tradici podpořila jeho manželka Zdenka Hovorková, výborná zpěvačka, sólistka i vedoucí ženského sboru BROLNu a později také syn Jindřich Hovorka mladší, pokračovatel rodové tradice - jako zpěvák, moderátor i manažer.

Folklorní sedmička - 125. kolo

Folklorní sedmička - 125. kolo

21. ledna 2023, 19:00

V dnešní Folklorní sedmičce s pořadovým číslem 125 jste si mohli poslechnout obvyklých sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Hlasy můžete poslat maximálně třem z nich. Máte možnost vybrat je svým hlasováním pro další kolo – popřípadě, jako dnes, se zasloužit o v pořadí druhou či třetí píseň téhož interpreta v naší soutěži. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu, e-mailem nebo SMS. Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři  písničky postoupí do dalšího kola a na místo těch méně úspěšných nasadíme novinky. Zde máme výsledky aktuálního kola: 

Vonička lidových písní: pozvánka na 71. Slovácký ples v Brně

Vonička lidových písní: pozvánka na 71. Slovácký ples v Brně

16. ledna 2023, 15:24

Slovácký krúžek v Brně pořádá  71. Slovácký ples, tentokrát Na kopaničárskou notu. Koná se v sobotu 21. ledna 2023 od 18 hodin v Kulturním centru Babylon na Kounicově ulici. Vystoupí Folklorní soubor Kopaničár ze Starého Hrozenkova, zahrají Dechová hudba Hrozenčané, Kopaničiarska muzika Martina Janšty, Muzika Jana Rapanta z Kopaničáru a také domácí Cimbálová muzika Slováckého krúžku v Brně.

Folklorní okénko: Na kraj Ameriky

Folklorní okénko: Na kraj Ameriky

11. ledna 2023, 15:24

Další díl Folklorního okénka, nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu, vám v pořadu s názvem Na kraj Ameriky tentokrát nabízí téma vystěhovalectví za oceán a jeho reflexe v lidových písních.  Budeme citovat z dobových propagačních materiálů, historických dokumentů i odborných článků na toto téma - a pochopitelně také hrát písně z různých krajů s vystěhovaleckou tematikou. Poslouchejte ve středu 11. ledna od 16 hodin, v repríze o týden později od tří ráno nebo kdykoliv v Audioarchivu Radia Proglas.

Folklorní sedmička - 124. kolo

Folklorní sedmička - 124. kolo

7. ledna 2023, 19:10

V sobotním 124. kole Folklorní sedmičky uslyšíte obvyklých sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Hlasovat můžete maximálně pro tři z nich. Pokud vám některé písně kápnou do noty, můžete si je zazpívat spolu s námi – a především máte možnost poslat je svým hlasováním do dalšího kola. Jde to jednak prostřednictvím formuláře na webu Proglasu, též mailem nebo smskou. Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místo těch méně úspěšných nasadíme novinky. Zde máme výsledky aktuálního kola:  

Silvestrovské Folklorní okénko: Cimrmanovská akustická konstanta v lidové písni

Silvestrovské Folklorní okénko: Cimrmanovská akustická konstanta v lidové písni

28. prosince 2022, 20:59

U poslechu posledního letošního Folklorního okénka vás v sobotu uvítá hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu vám nabízí téma tentokrát velmi neobvyklé: písně obsahující takzvanou akustickou konstantu

Folklorní okénko: Přiběžali ze salaša pastýřé

Folklorní okénko: Přiběžali ze salaša pastýřé

26. prosince 2022, 22:02

Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu vám nabízí náhled do bohaté pokladnice českých a moravských lidových koled s pastýřskými motivy zprostředkovávajících zvěstování příchodu Syna Božího na zem. Díl nazvaný podle incipitu jedné z nich -  Přiběžali ze salaša pastýřé – nám připomene bohatou, více než pět století starou tradici pastorel, vícehlasých zpěvů s pastýřskou tematikou, i lidových koled se stejnými náměty a místy takřka totožným textem lišícím se pouze krajovým nářečím a pro danou oblast specifickým tanečním rytmem a melodikou. Poslouchejte vánoční Folklorní okénko ve středu 28. prosince od 16 hodin.

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert VUS Ondráš - Cesta světla

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert VUS Ondráš - Cesta světla

19. prosince 2022, 13:34

Středeční dopolední půlhodinku v čase Voničky lidových písní od 10,30 věnujeme pozvánce na nový vánoční koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem Cesta světla, který skrze hlasy a hudební instrumenty Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru nechává rozeznít vánoční příběhy z českých a moravských koled v nevšedních hudebních úpravách skladatele Jiřího Slavíka. Vrcholem koncertního bloku osmi představení bude brněnský koncert v úterý 27. prosince v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. 

Jiří Slavík, který pro Vojenský umělecký soubor Ondráš připravil pásmo koled a vánočních písní Cesta světla, bude v pátek 30. prosince od 19.15 hostem Milana Tesaře v pořadu Jak se vám líbí. Představí nám toto nové album, vysvětlí, proč a jak některé dobře známé koledy přepracoval, a bude hovořit také o tom, jak se on se svou francouzskou manželkou a dětmi tráví Vánoce a co si případně doma ve vánoční době zpívají.

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert Malé české muziky Jiřího Pospíšila

Vonička: pozvánka  na vánoční koncert Malé české muziky Jiřího Pospíšila

19. prosince 2022, 12:50

V rámci naší půlhodinky s lidovou muzikou vás pozveme tentokrát do pražského Divadla Miriam v Praze-Strašnicích u kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie na ulici Strašnické, kde se uskuteční tradiční vánoční koncert Malé české muziky Jiřího Pospíšila. Na koncertu Jak jsi krásné, neviňátko zazní známé i málo známé české a moravské lidové písně adventního a vánočního času. Konat se bude  ve středu 21. prosince od 17 hodin. 

Folklorní okénko: Rodinné muzicírování s lidovou písní

Folklorní okénko: Rodinné muzicírování s lidovou písní

13. prosince 2022, 15:49

Nejnovější díl pořadu Folklorní okénko vám nabízí coby nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu další ukázky společného hraní a zpívání sourozenců, rodičů s dětmi, dětí s prarodiči v kapele či ve sboru – prostě to, jak vypadá společné Rodinné muzicírování s lidovou písní. Uslyšíme například rodinný klan Končitíků, Gryců a Přikrylů ze Strání, Málkovy z Uherského Brodu, Ondrovy z Nivnice, Uprkovy a Múčkovy ze Strážnice, Varmužovy z Mistřína,  Zaviačičovy z Brumovic, Petrů z Kyjova a na závěr otce a syny Holých z Hrubé Vrbky. Nalaďte si pořad Folklorní okénko ve středu od 16 hodin.

Folklorní sedmička - 123. kolo

Folklorní sedmička - 123. kolo

11. prosince 2022, 17:07

V pořadí 123. kola tradiční hitparády lidových písní Folklorní sedmička na vlnách Proglasu jsme vám představili jako obyčejně sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Hlasovat můžete maximálně pro tři z nich. Pokud kterákoliv píseň z naší nabídky zalahodí vašemu sluchu, máte možnost svým hlasem ji poslat do dalšího kola – jednak prostřednictvím formuláře na webu Proglasu,též mailem nebo smskou. Zde vám představujeme výsledky aktuálního kola - jak vidíte, zvítězily především ženské a dívčí hlasy: Jiřina Miklošková, Magdalena Múčková a Věra Příkazská. 

Vonička lidových písní: pozvánka FS Jánošík  na Valašské vánoce v Brně

Vonička lidových písní: pozvánka FS Jánošík  na Valašské vánoce v Brně

8. prosince 2022, 15:57

Páteční půlhodinku Dopoledního proudu určenou Voničce lidových písní s radostí věnujeme pozvánce na „vánoční vinšování“ Folklorního sdružení Jánošík a Dětského tanečního studia Ondrášek. Budou to Valašské Vánoce v Brně, které se uskuteční v pátek 16. prosince od 18 hodin, a to v kostele J. Á. Komenského (což je tzv. Červený kostel) v Brně; hrát a zpívat budou kromě hostitelského Ondrášku, Cimbálová muzika Soláň z Rožnova pod Radhoštěm se svými sólisty Pavlem Ptáčkem, Marií Křenkovou a Michaelou Bařinovou. Na moravské gajdy z dílny svého otce Pavla zahraje Petr Číp. V dnešní Voničce tedy uslyšíte Soláň se sólisty Pavlem a Petrem Čípovými a zpěváky Pavlem Ptáčkem, Michaelou Bařinovou, Františkem Prokopem s dívčím sborem Krůžek šty tet. 

Vonička lidových písní: pozvánka na adventní koncert - Musica Folklorica

Vonička lidových písní: pozvánka na adventní koncert - Musica Folklorica

6. prosince 2022, 12:02

Ve středeční půlhodince věnované informacím ze světa lidové kultury v Čechách i na Moravě vás pozveme na Adventní koncert hudební skupiny Musica Folklorica, a to na třetí adventní neděli 11. prosince do Kulturního domu ve Velké nad Veličkou. Od 16:00 hodin vystoupí kromě pořádajícího souboru Musica Folklorica s uměleckým vedoucím Petrem Pavlincem i hosté – Ženský sbor Oskoruša a Dětský folklorní soubor Veličánek II. a sólisté Martin Prachař a Sára Slováková.