Folklor a dechovka

Folklorní sedmička - 134. kolo

Folklorní sedmička - 134. kolo

29. května 2023, 11:02

Folklorní sedmička vám jako obvykle nabízí sedm lidových písní z Čech, z Moravy i již sedmé kolo po sobě i jednu ze Slovenska. Výsledné pořadí odpovídá vašemu hlasování - hlasy můžete posílat třem vybraným písním, a to od pondělka až do čtvrtka 8.června do 12 hodin v poledne. Můžete si své oblíbené písně zazpívat spolu s námi; zatím každá z těch, které uslyšíte dnes, má šanci, že ji svým hlasováním posunete do dalšího kola. Píseň může zaznít pouze třikrát, potom ji – jako tomu bude také tentokrát - v případě úspěšného postupu vystřídá jiná píseň od téhož interpreta, většinou i ze stejného hudebního nosiče. 

Vonička lidových písní: pozvánka  na koncert CM Jasénka do Vsetína

Vonička lidových písní: pozvánka  na koncert CM Jasénka do Vsetína

18. května 2023, 14:17

V páteční Voničce lidových písní vás rádi pozveme na vzpomínkový pořad na Zdeňka Kašpara, mimořádného muzikanta, který výrazně ovlivnil nejen folklorní hnutí na Valašsku, s názvem  A jak ňa tu nebude, gdo tu zpívať bude? Uskuteční již tuto sobotu 20. května od 19:25 hodin v Lidovém domě ve Vsetíně. Známá i neznámá hudební a pěvecká čísla z autorského pera sběratele lidových písní a tanců, zakladatele folklorního souboru Jasénka a legendárního valašského primáše Zdeňka Kašpara ve speciálním programu představí Cimbálová muzika Jasénka a sólisté Saša Dobrovolná, Rudolf  Danajovič, David Konvičný, Pavel Ptáček a Jan Vaculín. Pořadem bude provázet Klára Císaríková, vnučka Zdeňka Kašpara. Jeho hlas i originální primování na housle si poslechněte v pátek od 10:30 v Dopoledním proudu ve Voničce lidových písní.

Folklorní okénko: Písně ptačí V - Zazpíval slavíček

Folklorní okénko: Písně ptačí V - Zazpíval slavíček

2. května 2023, 15:11

Písně ptačí je název našeho seriálu mapujícího písně věnované opěvovaným ptačím druhům. V pořadí pátý díl - Zazpíval slavíček - věnujeme slavíkům a slavíčkům, dalším našim tažným ptákům, kteří se právě na přelomu dubna a května vracejí ze svého zimoviště v tropickém pásmu ve střední Africe a chystají se (jako každé jaro) zahnízdit v našich končinách. Slavík jako výjimečný zpěvák i jako mužský symbol je zachycen v celé řadě lidových písní. K poslechu Folklorního okénka ve středu 3. května od 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová.

Folklorní sedmička - 132. kolo

Folklorní sedmička - 132. kolo

30. dubna 2023, 21:16

U poslechu 132. kola naší hitparády lidových písní na Proglasu vás v sobotu přivítala hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Je tu další Folklorní sedmička a jako obvykle vám nabídla sedm lidových písní z Čech, z Moravy i jednu ze Slovenska. Zde jsou výsledky aktuálního kola:

Folklorní okénko: Písně ptačí IV - Zakukala kukulenka

Folklorní okénko: Písně ptačí IV - Zakukala kukulenka

26. dubna 2023, 13:39

Ve středečním Folklorním okénku čeká naše posluchače pokračování volného cyklu lidových písní o ptácích. Písně ptačí je název našeho seriálu mapujícího písně věnované všemožným ptačím druhům. V pořadí čtvrtý díl věnujeme kukačkám a žežulkám, ptákům s charakteristickým silným hlasovým projevem, v našich krajích symbolizujícím návrat jara. Kukačka je v lidové písni symbolem vrtkavého štěstí – je nejen poslem jara, ale také příslibem přicházejícího tepla, úrody, radosti a lásky. Jsou jí přisuzovány vlastnosti posla dobrých zpráv a zvěstovatele budoucího štěstí člověka, a s tím je spojena řada pověr, pranostik a rčení. O všeobecné úctě, jíž se kukačka v lidové kultuře těší, svědčí i celá řada nářečních pojmenování: kukačka, kukučka, kukulenka, dále podobně citově zabarvené žežulka, žež(h)ulka, zezulka, zezulenka, kukavka, kukalka, kukálenka – jsou něžná a většinou zdrobňovací (deminutivní). V ukázkách začneme dětskými popěvky Kdes, kukačko, kde si byla a Prší prší – a ještě pár v jiném nářečí jich přidáme; pokračovat budeme sérii milostných táhlic z Podluží s incipitem Jak kukačka kuká; nalaďte si Proglas středu 26.dubna v 16 hodin nebo později náš Audioarchiv.

Vonička lidových písní: pozvánka na  koncert Brněnského Valášku

Vonička lidových písní: pozvánka na  koncert Brněnského Valášku

18. dubna 2023, 22:34

Ve středeční Voničce lidových písní vás pozveme na sobotní celosouborové představení Brněnského Valášku s názvem Vítaj, vítaj, máji. Koncert proběhne v sobotu 22. dubna 2023 v Kulturním centru Semilasso v brněnském Králově Poli a začíná v 16.30. Kromě vystoupení tanečníků, muzikantů a zpěváků pořadatelského Brněnského Valášku proběhnou ve foyer sálu ukázky výroby a prodej výrobků lidových řemeslníků. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Rokytovi z Jasenné na Valašsku

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Rokytovi z Jasenné na Valašsku

12. dubna 2023, 13:43

v nejnovějším Folklorním okénku vás jeho autorka  Helena Bretfeldová v rámci volného cyklu Muzika v krvi pozve k poslechu rodinné geneze rodu Rokytů z valašské Jasenné u Vizovic; nejvýznamnější osobnost tohoto rodu, muzikant, upravovatel, zakladatel a vedoucí muziky Technik, publicista a dlouholetý folklorní redaktor ostravského studia Českého rozhlasu Jan Rokyta by se totiž v neděli 16. dubna dožil pětaosmdesáti let. Ve stručné rekapitulaci si připomeneme jeho bohatý muzikantský život jako cimbalisty, sběratele a upravovatele lidových písní, uměleckého vedoucího muziky Technik, hudebního publicisty, režiséra a rozhlasového redaktora, ale také skvělého cimbalisty (ač samouka) a citlivého doprovazeče svých pěveckých oblíbenců - Valachů Jarmily Šulákové a Josefa Laži, ale také častých sólistů muziky Technik Magdaleny Múčkové, Jana Zaviačiče i bratrů Dušana a Luboše Holých. Důstojné pokračování svého rodu nalezl Jan Rokyta v synech Pavlovi a Janovi mladším. Všechny tři Rokyty i Janovu snachu Liselotte Rokytu uslyšíme v hudebních ukázkách.

Folklorní okénko: Písně ptačí III - Křepelka a vlaštovička

Folklorní okénko: Písně ptačí III - Křepelka a vlaštovička

5. dubna 2023, 11:16

Ve středečním Folklorním okénku se vrátíme k volnému cyklu Písní ptačích; protože se nám postupně z teplých krajin vracejí první tažní ptáci, budou to tentokrát písničky o vlaštovkách a křepelkách v četných nářečových variantách jejich pojmenování. Uslyšíme tedy v písni "křepelenku křepelat", "vyletět z prosa", "vlaštověnku", "vlaštovičku" i "lastověnku" lítat ze skály i časně ráno, jak napovídají rozmanité texty o obou ptačích druzích. Folklorní okénko autorky Heleny Bretfeldové si nalaďte ve středu 5. dubna v 16 hodin.

Folklorní sedmička - 130. kolo

Folklorní sedmička - 130. kolo

3. dubna 2023, 12:37

V dalším dílu Folklorní sedmičky vám nabízíme obvyklých sedm lidových písní z Čech, z Moravy – a jako postupující z minulého kola – i jednu ze Slovenska. Po novém členovi našeho Zlatého výběru FS, Jiřině Mikloškové a HCM Miroslava Minkse, se vysněné metě přibližují další dvě adeptky. Hlasy můžete posílat pro tři písně, a to až do čtvrtka 13. dubna dopoledne. Můžete si také své oblíbené písně zazpívat spolu s námi – a především máte možnost je hlasováním posunout do dalšího kola, popřípadě se přičinit o zařazení další písně téže kapely nebo interpreta do naší soutěžní přehlídky. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu, mailem nebo smskou. Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místě těch méně úspěšných uslyšíte písně nové. Zde máme výsledky aktuálního kola: 

Vonička: pozvánka na komentovanou prohlídku výstavy Kouzelné obrázky

Vonička: pozvánka na komentovanou prohlídku výstavy Kouzelné obrázky

31. března 2023, 00:12

V páteční Voničce lidových písní vás pozveme do Břeclavi-Poštorné, kde v prostorách prvorepublikové Havlíčkovy vily  máte ode dneška do neděle poslední možnost navštívit výstavu Kouzelné obrázky. Přijďte se pokochat úžasnými, detailně vystřiženými postavičkami výtvarnice Kornelie Němečkové; „Je to zřejmě moje poslední výstava a jsem nadšená z toho, jak vypadá“, podotkla oceňovaná umělkyně, proslulá vytvořením papírové vystřihovánky Andulky - dívky s mašlí a ptáčkem, kterou Česká televize použila do úvodní znělky populárního dětského pořadu Zpívánky. Expozici doplňují díla naivních umělců Adžany Modlitbové, Miroslava Potomy a Františka Pavlici. Obrazy od těchto tří umělců si můžete navíc zakoupit a podpořit pořadatelský nadační fond Moravská krása. Pozvánku spolu s písničkami, které zazněly ve Zpívánkách, si můžete poslechnout v pátek od 10:30 hodin.

Malovaný kraj 2/2023

Malovaný kraj 2/2023

27. března 2023, 11:18

Z nového Malovaného kraje na nás prostřednictvím fotografie zelenajícího se ovocného sadu dýchne atmosféra začátku jara. Z aktuálního druhého letošního čísla dvouměsíčníku slováckého regionu Malovaný kraj 2/2023 se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné též pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál o šibenicích na jihovýchodní Moravě.

Vonička: pozvánka na okresní kola soutěže Děti a píseň Slovácka 2023

Vonička: pozvánka na okresní kola soutěže Děti a píseň Slovácka 2023

22. března 2023, 14:57

Ve Voničce lidových písní v sobotu od 10:30 vás pozveme na oblastní kola soutěže Děti a píseň Slovácka 2023 pro dětské zpěváky ve věku od 10 do 15 let; proběhnou o víkendu, tedy v sobotu a v neděli 25. a 26.března odpoledne. V sobotu to bude přehlídka Vyletěla holubička v Kyjově a Mikulovský zpěváček v Mikulově, v neděli soutěže Zpěváček Podluží ve Starém Poddvorově, Slovácká stuha ve Veselí nad Moravou, Zpěváček Hanáckého Slovácka ve Ždánicích, Zpěváček Strážnicka Vaška Harnoše ve Strážnici a okresní finále soutěžní přehlídky Zazpívej, slavíčku v sále Reduty Uherské Hradiště, kde soutěžící zpěváčky (bude jich celkem neuvěřitelných třicet jedna!) doprovodí Cimbálová muzika Pavla Štulíra. Přijďte podpořit naše nejmladší zpěváky lidových písní.

Folklorní okénko: Balady Vlasty Grycové (nad novým albem)

Folklorní okénko: Balady Vlasty Grycové (nad novým albem)

21. března 2023, 14:27

Další díl Folklorního okénka s nahlédnutím do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu vám nabízí připomínku nedožitých osmdesátých narozenin jedinečné paní zpěvačky ze Strání – Vlasty Grycové.  Novinka, kterou vám při této příležitosti představíme, album Balady a písně milostné, vyšlo vlastně přesně k jejímu únorovému jubileu a pokřtili jsme ho společně s mými dnešními hosty ve studiu, paní Aničkou Přikrylovou, Vlastinou dcerou a primáškou „její“ cimbálové muziky, a panem Jaromírem Kratochvílem, hlavou brněnského hudebního vydavatelství Indies Scope Records, přímo ve Strání, o fašanku – v rámci programu Pozdravy z nebe aj do nebe. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 22. března v 16 hodin.

Folklorní sedmička - 129. kolo

Folklorní sedmička - 129. kolo

19. března 2023, 22:02

V 129. dílu Folklorní sedmičky vám nabízíme obvyklých sedm lidových písní z Čech, z Moravy – a (prozrazuji jedno z postupových míst) - výjimečně i jednu ze Slovenska. Přesto bude tentokrát něco trochu jinak – přivítáme nové jméno do Zlatého výběru Folklorní sedmičky. Hlasy můžete posílat pro tři písně, a to až do čtvrtka 30.března do poledne. Máte možnost své oblíbence hlasováním posunout do dalšího kola, popřípadě se přičinit o zařazení další písně téže kapely nebo interpreta do naší soutěžní přehlídky. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu, mailem nebo smskou. (Všechny možnosti podrobně zopakujeme na závěr pořadu.) Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místě těch méně úspěšných uslyšíte písně nové. Zde máme výsledky aktuálního kola:  

Folklorní okénko: Písně ptačí II - holoubek a holubička

Folklorní okénko: Písně ptačí II - holoubek a holubička

14. března 2023, 15:28

V pořadí druhý díl volného cyklu Písně ptačí II věnujeme ptačímu druhu v lidových písních opěvovanému hojně a rozmanitě: holoubkovi a jeho družce holubičce. Stručný podtitul Holoubek a holubička naznačuje, jak široké výrazové rozpětí měla symbolika tohoto nejstaršího domestikovaného ptáka v lidské historii v lidové kultuře a písni: zastával v ní roli symbolu něhy, harmonie, naděje, láskyplného vztahu, nositele vzkazu pro milého na daleké vojně, smutný symbol opuštěného milence či (holubička) osiřelé dívky. A také symbol jak šťastné, tak i ztracené lásky, kterou by dívka ráda získala zpět – jako v písni „měla jsem holoubka v truhle zavřeného“; milující se dvojice čelí také nástrahám a nepřízni okolí: „Milovali sme sa jak holubů pára a kdo nás rozvěděl, nech ho Pánbů zkárá!“ Dokonce, jak uslyšíme, je zastřelená holubička zástupným symbolem pro z pomsty zavražděnou dívku. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 15. března od 16 hodin.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web