Třikrát z Proglasu: řecký hudebník Stelios Petrakis

Třikrát z Proglasu: řecký hudebník Stelios Petrakis

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Stelios Petrakis
Audioarchiv
19. června 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pondělí 20. června 2022 si v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu představíme album Spondi řeckého hudebníka Steliose Petrakise a jeho Quartetu.

Stelios Petrakis je hudebník a výrobce hudebních nástrojů původem z Kréty. Více než deset let studoval u předních učitelů hru na tradiční krétskou lyru, později se při dalším studiu zaměřil na lidovou hudbu Anatolie, na klasickou a duchovní hudbu Istanbulu a na řeckou lidovou hudbu. Učil se hrát také na strunný nástroj saz, na krétské laouto a další nástroje. Absolvoval také kurs hry na housle u jednoho klasického indického hudebníka. V současné době spolupracuje s mnoha umělci nejen z Řecka, ale také například ze Španělska a dalších zemí. Stojí v čele Krétského kvarteta, se kterým po celém světě propaguje hudbu svého rodného ostrova. A kromě toho působí v mezinárodním španělsko-íránsko-řeckém triu. V největším krétském městě Iraklionu má dílnu, ve které vyrábí lyry, sazy a další strunné nástroje. Jeho nové album se jmenuje Spondi a Petrakis se na něm inspiroval různými skutečnými příhodami nebo pozoruhodnými lidmi.

NyníZ archivu hudebních...
Píseň: Thunder Thunder Hummingbird (2022); Interpret: Tau & The Drones Of Praise; Album: Tau & The Drones Of Praise: Misneach
03:45Písně
04:55Za 5 pět
05:40Nedělní promluva papeže
05:40Radio Vatikán (české...
05:48Písně
05:57Myšlenka na den

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web