Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Slovensko 2024

Pořad v souvislostech
Hudební výlet na Slovensko 2024
Budeme vysílat
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Výsledky Porty 2025
Vysílali jsme
Krajiny zvuku 2025
Krajiny zvuku 2025
Sólo pro kytaru 2025
Audioarchiv
Slovenská hudební scéna je nám stále – nejen jazykově – blízká, a přesto nám z ní mnoho zajímavých nahrávek, kapel a interpretů uniká. V pořadu Slyšte, lidé! se tentokrát vydáme na hudební výlet právě na Slovensko. Premiéra 31. srpna 2024.
Jana Kirschner, původně popová zpěvačka, která zkoušela štěstí i s repertoárem v angličtině, se v poslední době věnuje náročnějším hudebním projektů a dává přednost textům ve svém rodném jazyce. Toto období odstartovalo v roce 2010 album Krajina Rovina, na které navázaly o tři, respektive čtyři roky později nahrávky Moruša: biela a Moruša: čierna. Novinka s názvem Obyčajnosti je po deseti letech dalším zásadním počinem interpretky, která měla v minulosti skvěle nastartovanou kariéru i na mezinárodní scéně. Nové album se nese částečně v experimentální hudební rovině, ale zároveň je přístupné každému vnímavějšímu posluchači. Na produkci alba – podobně jako v předchozích jmenovaných případech – se podílel britský hudebník a producent Eddie Stevens, u nás známý také díky spolupráci se skupinou Druhá tráva nebo se zpěvačkou Marií Puttnerovou. Texty na albu Obyčajnosti se zaměřují na obyčejné situace a emoce každodenního života.
Pořádný kus cesty ušla za 25 let své existence také prešovská skupina Hrdza, původně čistě folková. Skupinu založili v roce 1999 Jarka Sisáková a Slavo Gibarti. Zatímco první úspěchy skupina slavila mimo jiné na českých folkových festivalech, později přišla uznání i ze světa včetně čtvrtého místa v hitparádě World Music Charts Europe nebo videoklipu Štefan, který má na kanálu YouTube více než 40 milionů zhlédnutí. Kapelník skupiny Hrdza Slavomír Gibarti přiznává, že inspirace pro nové album Čo mi je, to mi je přišla především od jeho rodiny, tedy od jeho ženy Zuzky a tří dcer. „Hlavně ta nejmladší, Lada, si prozpěvovala moje nápady, a hned bylo jasné, z čeho se stane hitem,“ říká zakladatel Hrdzy. Práce na albu začala už v roce 2019, ale většina písní vznikla během pandemie. To ovlivnilo nejen náladu skladeb, ale i zvuk nahrávek.
Velmi výraznou tváří na slovenské scéně je v posledních letech zpěvačka Júlia Kozáková. Ostatně na World Music Festivalu Bratislava 2024 se představila nejen jako interpretka v programu, ale měla i příspěvek v rámci odborné konference, kde líčila svoji cestu od členství ve sboru pod vedením Idy Kellarové až po účinkování na světovém hudebním veletrhu WOMEX. Júlia se zasvěceně věnuje romské hudbě, i když sama romské kořeny nemá. Vedle svého „romského“ projektu Manuša však má druhou kapelu Sole, se kterou čerpá inspiraci z lidových písní různých zemí. „vybíráme z nich prvky a melodie, které nás hluboce oslovují,“ říká Kozáková. Lidový repertoár kapela zpracovává do nové podoby na pomezí jazzu, lidové hudby, world music a hudby klasické. „Dbáme na to, aby naše aranže lahodily náročnějším posluchačům, ale zároveň byly srozumitelné a našly si cestu i k široké škále posluchačů.“ Vedle Júlie Kozákové skupinu tvoří pianista Ľudovít Kotlár, akordeonista Filip Urda, bubeník Juraj Raši a Ľubomír Gašpar, špičkový cimbalista, který ovšem v této kapele hraje na kontrabas.
Dalším velkým objevem posledních let je na Slovensku kapela Dis Is Markéta. V roce 2024 byla vybrána na festival Budapest Ritmo, hrála na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou a už v roce 2023 byla nominována hned ve dvou kategoriích na slovenskou cenu Radio_Head Award. Skupinu tvoří zpěvačka Martina Kertészová, klavíristka Martina Janegová, kytarista Lukáš Bujdák, violoncellista Roman Stražanec a hráč na perkuse Dominik Bolerác. Kapela ve své tvorbě spojuje folklor, world music a soudobou hudbu.
Poměrně novým hráčem je na slovenské hudební scéně vydavatelství Hlava XXII. pod vedením saxofonisty, skladatele a producenta Nikolaje Nikitina. Z produkce tohoto vydavatelství si v pořadu představíme album Head in the Clouds, Hlava v oblacích, slovenského saxofonisty Petra Dobaie a jeho spoluhráčů. Hudebně jde o kombinaci lidové hudby, world music a jazzu, případně i soudobé vážné hudby. Peter Dobai studoval na bratislavské konzervatoři a už během tohoto studia projevoval silný zájem o jazzovou hudbu. Poté se přestěhoval do Dublinu, kde dokončil magisterské studium v oboru jazzové interpretace. Tam také vedl skupinu Kavorka, moderní jazzový kvartet s folklorními a etno prvky. Členy kapely byli vedle něj muzikanti z Venezuely, Irska a Maďarska. Mezinárodní sestava se sešla i na Dobaiově novém albu. Na klavír zde hraje Leopoldo Osio z Venezuely, na bicí Klemens Marktl z Rakouska a Shane Donovan z Irska, na trubku Miroslav Hloucal z Česka. A sestavu doplňují další slovenští hudebníci – baskytarista a kontrabasista Juraj Griglák a jako hráč na basklarinet Nikolaj Nikitin.
Košická zpěvačka Skyva se vlastním jménem jmenuje Zuzana Eperješiová. Dlouhé roky byla a stále je aktivní jako členka tvůrčí skupiny Poetica Musica, se kterou natáčí křesťansky orientované písně, pásma a alba. V roce 2021 se například podílela na vydání sbírky křížových cest s přiloženým hudebním CD „Živý. Mŕtvy. Večný“. Pod uměleckým jménem Skyva vydala Zuzana v roce 2018 své první autorské album Zrkadlo a loni se na scénu vrátila s novinkou Z exilu. Písně na albu spojuje téma dobrovolného i nedobrovolného odchodu, možností a nemožností návratu a schopností někam patřit. Jinými slovy – album je o různých formách exilu.
Barbora Botošová je houslistka, skladatelka a aranžérka se zkušenostmi v tradiční i klasické hudbě. Pokračuje ve šlépějích svého dědečka, kterým byl legendární slovenský hudebník Ján Berky Mrenica. Sama je zástupkyní etno-jazzových žánrů a world music. Její umělecký étos je zakořeněn v dědictví její rodiny, ale odvážně do něj pouští i další rozmanité žánry. Barbora Botošová a její současná kapela odráží její aktuální tvorbu a slaví desetiletí úspěšného působení na domácí hudební scéně. Poslední album Roshambo překračuje hranice zmíněných žánrů, protože v jeho nahrávkách slyšet romskou hudbu nad rámec stereotypů. Producentem alba je její bratr Eugen Botoš, který se proslavil svými spolupracemi s hvězdami jako Marcus Miller, Dionne Warwick, Brian McKnight. Na albu zaznívají styly jako etnojazz, swing, čardáš, balkánská hudba, gospel i rock, ale zároveň pozvedá současnou world music hudbu na vyšší – světovou úroveň.
Skupinu Trojka Zuzany Homolovej tvoří písničkářka Zuzana Homolová spolu s kytaristou Milošem Železňákem a houslistou Samo Smetanou. Trio natočilo v roce 2022 své zatím poslední album Šak je to láska zlá. Zatímco předchozí album Keď vojačik narukoval obsahovalo písně o vojácích a válce, tentokrát se Homolová soustředila na téma domácího násilí a vůbec „nepovedené“ lásky v lidových písních. Čerpala z různých regionů Slovenska, ale také z Moravy nebo z folkloru Slováků žijících na území dnešního Maďarska.
V roce 2021 se rozpadla oblíbená bratislavská skupina Živé kvety. Její členové v současné době pokračují ve dvou nových formacích. Zatímco kytarista Peter Bálik nedávno vydal první album své nové kapely Štefánikove deti, zpěvačka a textařka Lucia Piussi a houslistka Agnes Lovecká mají se svou skupinou Terrible 2s na svém kontě už dvě alba. O textech Lucie Piussi, která obdržela od našeho rádia cenu Za krásu slova, napsal Ivo Mludek z pořadatelského týmu festivalu Slunovrat: „Dlouhého komentáře netřeba, vroucnost výpovědí Lucie Piussi je pokaždé odzbrojující.“ Album Dotýkať sa oblakov, vydané v září 2023, je hudebně propracovanější než předchozí nahrávka Na vrchole síl. Skupina na albu spolupracovala s producentskou dvojicí Robert Pospiš a Martin Sillay a novou posilou v sestavě kapely je Eva Turnová, někdejší baskytaristka Plastic People of the Universe.
Projekt Building Bridges spojuje norské a slovenské umělce. Mezinárodní kapela a její album Spev zdůrazňují důležitost vzájemného porozumění lidí z různých kultur v dnešní nejisté době. Hudba na albu je kombinací lidových písní, psaných témat a improvizace. Zároveň hudebníci zvou posluchače, aby do jejich hudebního světa vstoupil a tím, jak jej vnímá, jej po svém přetvářel. Za norskou stranu se projektu zúčastnili zpěvačka Åsne Valland Nordli a houslista Nils Økland. Slovenskou stranu zastupují zpěvačka Gabriela Kováčiková, violoncellista Jozef Lupták, akordeonista Boris Lenko, klarinetista Branislav Dugovič a kontrabasista Róbert Ragan. Album produkovat Daniel Salontay, jinak výborný slovenský kytarista, člen skupiny Longital.
Na World Music Festivalu Bratislava 2024 vystoupilo hudební uskupení Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky. Folk & Bass Orchestra bylo původně trio ve složení dudák Juraj Dufek, hráč na klávesové nástroje Michal Veselský a Robo Sedílek, který obsluhoval elektronické beaty, efekty a elektronické basové linky. Jejich hudba stojí na zajímavé a vtipné kombinaci folklorních motivů, výrazného zvuku dud a elektroniky. Pro svůj nový projekt se však skupina dala dohromady s ženským folklorním souborem a společně propojili ženský lidový zpěv a zvuk dud se syntezátory, elektronikou a moderními beaty a groovy.