Ženy jako nositelky slovenské lidové hudby

Ženy jako nositelky slovenské lidové hudby

K poslechu nabízíme pořad Fujarôčka moja slovenského radia Lumen. Jeho autorka etnomuzikoložka Alžbeta Lukáčová se zamýšlí nad úlohou žen ve slovenské lidové hudbě a jednotlivé ženy působící v některých hudebních tělesech také představuje. Zveme k poslechu pořadu ve středu 19. dubna 2017 v 16.55.

Historické prameny nás informují o jedné z nejznámějších primášek, která se jmenovala Cinka Panna.

Cinka Panna se narodila v roce 1711 v obci Gemer (dnes okres Rimavská Sobota) ve slavné romské muzikantské rodině. Jako velmi mladá byla provdána za romského kováře - hudebníka Dániho, který v roce 1725 založil kapelu, která se stala známou po celém Uhersku, Polsku a Rumunsku. Primášem kapely se stala jeho mladičká a krásná žena. Cinka Panna vedla kapelu v mužském oblečení s fajfkou v ústech. Procestovala téměř celou Evropu. 

Patřila mezi první, kdo začali hrát halgató (pomalé písně). Její nejúspěšnější skladby vznikly roku 1735, a to ve sbírce "Kuruc dalok", později také sbírka "Maďar halgató".

Narodili se jí čtyři synové a jedna dcera. Synové později tvořili celou její kapelu. Cinka Panna zemřela 5. 2. 1772. Pochována byla ve své rodné obci Gemer ve svém mužském kroji, ve kterém hrála se svými drahými houslemi z dílny Amaty.