Jak se vám líbí – Hrdza 22

Jak se vám líbí – Hrdza 22

Pořad v souvislostech


Hrdza 22
Budeme vysílat

Rozhovor se skupinou Dálach
Hradecký slunovrat – co je a bude nového?
Lina_Raül Refree
Vysílali jsme


Maria Mazzotta – rozhovor o albu Amoreamaro

Epydemye – o albu Prosklený nebe

Hrdza 22
Audioarchiv
20. srpna 2021 Folk, Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Slovenská skupina Hrdza kdysi bodovala na českých folkových festivalech, dnes má na svém kontě videoklip s více než 16 miliony zhlédnutí a úspěchy v zahraničních žebříčcích world music. S jejím kapelníkem Slavo Gibartim buudeme hovořit o novém albu Hrzda 22, které obsahuje znovu nahrané starší skladby, a také o tom, jak kapela přežila dobu koronavirové krize.

Velký úspěch s videoklipem k písni Štefan Hrdza zaznamenala ještě před začátkem koronavirové epidemie. Slavo Gibarti v rozhovoru uvádí: „Každý mi říká, že bych měl najít klíč k takovému úspěchu a okopírovat jej a použít pro další písně, ale to se nedá. Ptá se mě na to spousta lidí, ale já netuším, jak se nám to podařilo.“ Nebyl si prý ani jistý, jestli právě tato píseň je na klip vhodná. Nakonec ji ale vybral. „Byl to velmi nízkorozpočtový klip, a nakonec nás posunul takto vysoko,“ dodává.

Na Slovensku však zájem o písně Hrdzy podle Gibartiho „skokově vzrostl“ ještě před tímto klipem, v roce 2017. Kapelník to dává do souvislosti s tím, jak folkloru začala věnovat zvýšenou pozornost mainstreamová média včetně Slovenské televize, která v té době vysílala masově sledovan pořad Zem spieva. Zájem tak vzrostl nejen o lidovou hudbu a její moderní úpravy, ale například také o tradiční řemesla.

V pořadu s kapelníkem skupiny Hrdza vzpomínáme i na dobu, kdy tato kapela pravidelně účinkovala na českých folkových festivalech. „Je mi trochu líto, že to tady už není, že ta generace, která na to byla zvyklá, zestárla. Doba se mění. Já na to rád vzpomínám a zdá se mi to strašně dávno,“ říká Gibarti.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Regiony

Regiony

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web