Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska a Karélie 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska a Karélie 2021

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Finska a Karélie 2021
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
2. srpna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na současnou hudební scénu Finska a jazykově příbuzné Karelské republiky, která je součástí Ruské federace, se zaměříme v pořadu Slyšte, lidé! Představíme si například finského houslistu Villeho Ojanena, trio Celenka, které čerpá z karelského folkloru, karelskou skupinu Ilmu, finského akordeonistu Perttulu nebo Helsinki–Cotonou Ensemble, kterou tvoří hudebníci z Finska a afrického Beninu. Premiéra 7. srpna 2021.

V polovině května 2021 vyšlo nové album Toniho Perttuly, který sice hraje na akordeon, ale při své práci s měchy sám sebe přirovnává ke kováři. Hudební složku jeho instrumentálního alba Pajavasara totiž vedle melodického akordeonu tvoří údery kovových předmětů, které v kombinaci s elektronickou složkou vytvářejí rytmický podklad hudby. Ukázka, kterou jsem pro vás vybral, se jmenuje Hiipuva. Album bylo ve World Music Charts Europe nejlépe v červnu 2021 na 26. místě. 

Ville Ojanen je houslista, hráč na violu a mandolínu. Své páté album, pojmenované římskou číslicí V, pojal jako hudební vzpomínku na své dětství ve vesnici Kaustinen na západě Finska. Přestože jde především o jeho vlastní hudební vyjádření a Ojanen je také autorem všech skladeb, přizval si do studia také několik hostů – Johannu Juholu na akordeon, Juhu Kujanppääho na klavír a harmonium a Tera Tuovinena na kontrabas.

Skupina Ilmu je z Karélie, autonomní republiky v rámci Ruské federace. Zpívá v karelštině a také hudbě vychází z karelské tradiční hudby, avšak obohacuje ji i o prvky moderních žánrů. Velkou inspirací je pro hudebníky karelská příroda. Členové skupiny také používají tradiční nástroje jako kantele, jouhikko nebo dudy – vedle elektrické kytary, houslí nebo violoncella. Album Ilmu je v žebříčku World Music Charts Europe v srpnu 2021 na 33. místě. 

Tuuletar je čistě ženský vokální kvartet z Finska. Kombinuje tradiční zpěv ve finském jazyce s beatboxem. V roce 2016 dámy získaly cenu za nejlepší finské etno album, úspěšně bodovaly v mezinárodních žebříčcích a vystoupily také na světovém hudebním veletrhu WOMEX. Před několika lety skupina nahrála píseň Loimu o tradičním rituálním shromáždění u ohně. Písně si nedávno všiml finský hudebník a producent Mikko Heikinpoika a připravil její remix, který vyšel jako digitální singl v květnu 2021. 

Skupinu Gájanas tvoří severští Sámové nebo – postaru – Laponci. Jejich aktuální album Čihkkojuvvon se v dubnu 2021 dostalo až na 11. místo žebříčku World Music Charts Europe a letos v létě skupina zvítězila v kanadských cenách Summer Solstice jako nejlepší zahraniční domorodá kapela. Gájanas pocházejí ze severofinské oblasti Inari-Utsjoki a kombinují tradiční a moderní sámskou hudbu. Skupinu tvoří zpěvačka Hildá Länsman, na kytaru a cello hraje Nicholas Francett, na basu Erkki Feodoroff a na bicí Kevin Francett.

Ženské duo Akkajee skončilo s albem Lastenkerääjä na 11. místě v červencovém žebříčku World Music Charts Europe. Dvojice má unikátní nástrojové obsazení – Mariheini Luoto hraje na severský nástroj zvaný nyckelharpa a Iida Savolainen na violu. Inspiraci čerpají mimo jiné z finských pohádek a celé album je zaměřeno na hru s posluchačem ve stylu dětské představivosti. Hranice mezi reálným a pohádkovým se rozostřují, radost se prolíná se strachem, víra a imaginace se vzpomínkami.

Skupina Helsinki–Cotonou Ensemble vznikla v roce 2012. U jejího zrodu byli tři finští hudebníci – kytarista Janne Halonen, basista Sampo Riskilä a bubeník Juha Räsänen. Ti odjeli do západoafrického Beninu, kde chtěli studovat místní hudbu a konkrétně spolupracovat s hráčem na perkuse Noëlem Saïzonou. Během práce na společných nahrávkách se původní čtveřice rozrostla na osm členů a v květnu 2013 tato sestava vydala své první album. Následovaly další vydané nahrávky a do dnešního dne tato kapela s členy ze severu Evropy a z Afriky koncertovala v sedmnácti různých zemích. Nové album, nazvané pouze Helsinki–Cotonou Ensemble, skupina nahrávala loni v době koronavirové krize a musela kvůli tomu využít i možností, které nabízí technologie komunikace na dálku. Kytarista Halonen například vzpomíná, jak trávil dlouhé hodiny tím, že svého afrického kolegu Noëla učil používat program zoom a software k nahrávání hudby. I když jednotlivé členy skupiny od sebe dělilo šest tisíc kilometrů, album se povedlo realizovat. V červenci bylo v žebříčku World Music Charts Europe na 13. místě, v srpnu je 14. 

Hudebnice Minna Koskenlahti vydala v březnu 2021 velmi experimentální album Toinen. Hraje na něm pouze na perkuse a na dřevěné píšťaly. Vedle tohoto sólového projektu je Minna bubenicí a flétnistkou alternativně jazzové skupiny Barlast, kterou jsme si v podobném přehledu finské hudby představovali předloni. Minna je absolventkou magisterského studia na Sibeliově akademii v Helsinkách a jako sólová hudebnice se snaží o nový přístup k melodickým bicím nástrojům s výraznými prvky minimalismu.

V roce 2013 ve Finsku vzniklo trio Celenka. Tvoří je zpěvačka a hráčka na strunný nástroj kantele Emmi Kujanpää, dále hráč na harmoniku a harmonium Eero Grundström a trumpetista Jarkko Niemelä. Všichni mají i další projektu. Jako trio se od počátku inspirují především karelským, balkánským a východoslovanským folklorem. Své první album vydali v roce 2015 a novinka Villoi Varsa z července 2021 je jejich druhé album v pořadí. Mezitím však Emmi Kujanpää vydala sólové album, na kterém ji oba kolegové z kapely doprovázeli. Nové album Villoi Varsa obsahuje především karelské ženské písně ze sbírek z počátku 20. století. Vedle karelštiny a příbuzné finštiny a vepštiny – což jsou všechno ugrofinské jazyky – na albu uslyšíme i ruštinu. Skupina jednotlivé písně posbírala v archivech v letech 2016–20 a zaranžovala je do podoby, kdy se zpěv s doprovodem kantele a harmonia střídá s trumpetovými sóly. Kromě toho album obsahuje i ukázky autorské tvorby jednotlivých členů, a to včetně inspirace balkánskou hudbou. V srpnu 2021 je album v hitparádě World Music Charts Europe na 13. místě. 

Za projektem s názvem Tunto stojí Matti Walenius, především kytarista, který však hraje na řadu dalších nástrojů – od akordeonu přes balalajku, baskytaru, mandolínu a perkuse až po ukulele, mám-li to vzít podle abecedy. Na novém albu Yty jej doprovází především Petri Heimonen na nejrůznější druhy klarinetů a fléten nebo na saxofon. V jednotlivých skladbách pak jako hosté účinkují ještě další hudebníci a zpěváci. V žebříčku, který vytvářejí evropští rozhlasoví publicisté, album skončilo na 27. místě v červnu 2021. 

Pod názvem Maarika & The Frocodiles se skrývá zpěvačka a hudebnice Maarika Autio, která hraje na africké nástroje koru a balafon. Dalšími členy kapely jsou saxofonistka a flétnistka Kaisa Siirala, dále na akustickou kytaru hraje Repkat Parhat, na kontrabas Tuomo Kuure a za bicími se střídají Christopher Rodulfo a Ossi Raippalinna. Jako host pak ve dvou skladbách na novém albu hraje na djembe Cheich Cissokho ze Senegalu. Album se jmenuje Tree Dimensional Tunes, a představuje tedy „africké“ skladby finské hudebnice a skladatelky.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!