Tři hráči na niněry na Folkových prázdninách 2015

25. června 2015 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Hosty Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou budou letos tři evropští hráči na niněry – Valentin Clastrier z Francie, Germán Díaz ze Španělska a Matthias Loibner z Německa. Představí se jak v samostatných nočních recitálech, tak jako trio v hlavním festivalovém programu.

Valentin Clastrier z Francie, nositel řádu Rytíř umění, patří k nepřehlédnutelným osobnostem novodobých dějin niněry. S virtuozitou a hráčskou technikou považovanou dosud za nemožnou, dosáhl u elektroakustické niněry nového zvuku. Zkombinoval lidové inspirace s jazzovou improvizací, hravě dokázal, že niněra je nástroj vhodný k nejrůznějším experimentům, a na svých přelomových albech nabídl hudbu, o které neměl nikdo dosud tušení nebo vůbec nepředpokládal, že by ji mohl rozeznít nástroj roztáčený klikou.

Nejznámější španělský hráč Germán Díaz niněru zapojil do dění ve své neobyčejné hudební laboratoři Método Cardiofónico. Uvedl nástroj do další moderní dimenze – použil staré gramofonové nahrávky Dr. Iriarteho ze 40. let, zaznamenávající tep lidského srdce. Vytvářejí rytmický základ skladeb, jejichž kompletní zvuk doplňují neméně archaické „nástroje“: mechanická hrací skříňka a flašinet, dopředu naprogramované jako dříve děrovanými papírovými páskami. Díaz svůj podivuhodný „orchestr“ spouští během hry na niněru nožními pedály a po ruce má také looper. K fascinujícímu vyznění přispívají Germánovi dlouholetí spoluhráči: hobojista Benxamin Otero a hráč na tubu a trubku David J. Herrington.

Matthias Loibner z Německa hraje podle mnohých na niněru doslova neslýchaným způsobem. Velmi často se s ní také noří do meditace se sedmičlenným mužským gregoriánským sborem Wiener Choralschola, zaměřujícím se také na ranou křesťanskou polyfonii. Niněru tak při společném hledání ráje – In Paradisum – vracejí do chrámových prostor a k její původní roli církevního nástroje.

27.7. Valentin Clastrier (kaple sv. Anny po skončení hlavního večerního koncertu)
28.7. Germán Díaz & Método Cardiofónico (zámecká knihovna po skončení hlavního večerního koncertu)
29.7. Matthias Loibner & Wiener Choralschola – In Paradisum (kostel sv. Jana Křtitele po skončení hlavního večerního koncertu)

30.7. „Tři niněry“ – v rámci hlavního festivalového programu

---------------------------------------------------------------------------

30. Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou – PROGRAM

od 25. července do 1. srpna 2015

Program ke stažení: leták v PDF 

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web