Společný projekt Jitky Šuranské a Petra Uviry

Společný projekt Jitky Šuranské a Petra Uviry

Vašek Müller, ředitel festivalu Hradecký slunovrat, propojil do jednoho projektu dvojnásobnou držitelku ceny Anděl, houslistku a zpěvačku Jitku Šuranskou a Petra Uviru, kytaristu skupin Ladě a Heimat. Koncertní premiéra dua proběhne 2. března v Hradci nad Moravicí u Opavy a hned druhý koncert se bude konat v našem studiu v pořadu Jak se vám líbí 7. března od 19.15.

"Hraním s Jitkou si plním jeden ze svých hudebních snů. Je to spolupráce s člověkem neuvěřitelně vnímavým, plným energie a chuti něco společného vytvořit. Skvěle zpívá i hraje a pochází z hudebního prostředí se silnou folklorní tradicí, což je v jejím projevu samozřejmě znát. Já o moravském folklóru vím houby, ale mám pocit, že nám to nijak nebrání si krásy ze společného hraní užít," říká Petr Uvira, který se ve skupině Ladě pohybuje mezi alternativním rockem a blues. Jeho další kapela Heimat propojuje rock s prvky jazzu a world music. V našem studiu se představil také jako host skupiny Květy při premiéře jejího projektu ve stylu country.

Jitka Šuranská natočila v roce 2005 s Jiřím Plockem album Písňobraní, za které dvojice získala cenu Anděl. Dalšího Anděla má Jitka za své debutové sólové CD Nězachoď slunéčko z roku 2013. Kromě toho se svým aktuálním triem (Marian Friedl, Martin Krajíček, J. Š.) nahrála album Divé husy a momentálně je znovu nominována na Anděla za nadžánrový projekt Beránci a vlci, v jehož čele vedle Mariana Friedla stojí. Pro Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou připravila také setkání tří zpěvaček Tři hlasy. V minulosti byla členkou valašské skupiny Docuku a vedle folkloru a world music má jako houslistka zkušenosti i z hudby klasické.

„Naše duo popírá obecné mínění, že kapely sestavené producentem nemohou mít kouzlo přirozené alchymie, která funguje mezi muzikanty, kteří se dají dohromady sami. Nevím, jak mohl Vašek Muller vědět, že s Petrem Uvirou to bude pecka, ale tak dlouho nám to oběma tvrdil, až jsme se setkali, zahráli si a je to pecka!“ říká Šuranská.

2. 3. 2018 Premiéra, zámek Hradec nad Moravicí
7. 3. 2018 Radio Proglas Live
8. 3. 2018 Turnov, KC Střelnice
9. 3. 2018 Liberec, Experimentální studio
10. 3. 2018 Praha, klub Kaštan
28.4. 2018 Ostrava, Pjetka music club

NyníPísně
Píseň: Čekej, malá Gréto (2022); Interpret: Žalman & spol.; Album: Žalman & spol.: My vyhnaní z ráje
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web