Majid Bekkas z Maroka v pořadu Třikrát z Proglasu

Majid Bekkas z Maroka v pořadu Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Majid Bekkas
Audioarchiv
1. srpna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Majid Bekkas je marocký hráč na basovou loutnu guembri a další strunné nástroje. Jeho nové album Magic Spirit Quartet si představíme v pořadu Třikrát z Proglasu 12. srpna 2020 ve 14 hodin.

Z marockého stylu gnawa vychází zpěvák, kytarista a hráč na tradiční strunné nástroje Majid Bekkas. Ten na svém novém albu Magic Spirit Quartet propojuje hudební tradici severní Afriky s hudbou Skandinávie, hudbu velmi starou i úplně novou. Album natočili v kvartetu se švédským trumpetistou Goranem Kajfešem, švédským pianistou Jesperem Nordenströmem a dánským bubeníkem Stefanem Pasborgem. Album vyšlo u německého jazzového vydavatelství ACT.

Hudbu gnawa, z které Bekkas čerpá, na území dnešního Maroko přinesli pravděpodobně černí otroci z dnešního Mali, Nigeru a Ghany. Dnes tuto hudbu vedle basového nástroje guembri charakterizuje výrazná pěvecká složka a velké kastaněty. Z gnawy už v minulosti čerpali někteří jazzoví hudebníci jako Randy Weston, případně mistr elektronické instrumentální hudby Bill Laswell.

Majid Bekkas sice pochází z oblasti hlavního města Maroka Rabatu, ale kořeny jeho rodiny sahají na jih Maroka, do Sahary. Svou první rockovou skupinu založil a na guembri začal hrát už v 70. letech. Velmi důležité však v jeho diskografii bylo album Out of the Desert z roku 2009, na kterém spolupracoval s německým jazzovým pianistou Joachimem Kühnem. V současné době se Bekkas věnuje jak marocké hudbě, tak blues nebo hudbě indické.