Eneida Marta vzdává hold zesnulému kolegovi

Eneida Marta vzdává hold zesnulému kolegovi
8. února 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním z nejčastěji hraných zahraničních interpretů je na Proglasu v poslední době zpěvačka Eneida Marta z Guineje-Bissau. Její album Ibra se momentálně drží na šestém místě žebříčku World Music Charts Europe, a to právě i díky hlasu z našeho rádia. Minulý měsíc byla v této prestižní hitparádě pátá.

Eneida Marta kombinuje tradiční hudbu své vlasti s moderními přístupy. Zpívá v několika jazycích – mandingsky, fulsky, kreolsky, futa-fulsky a portugalsky. Vystupovala v Kanadě, na Kapverdách, ve Francii, Nizozemsku, Španělsku, Portugalku, v Brazílii a dostala také pozvání na světový veletrh world music WOMEX.

Své nové album Ibra pojala jako poctu zesnulému hudebníkovi Ibrahimu Galissovi, svému příteli a velkému vzoru. Album se nahrávalo zčásti v Guineji-Bissau a zčásti v Portugalsku a míchalo se v Abidjanu v Pobřeží slonoviny. Produkci měl na starosti tamní zvukový mág Athanase Koudou, který se podílel na albech Mory Kantého, Salifa Keity a dalších velikánů africké scény. Hudba, kterou Eneida Marta nabízí, je směsí západního popu, afrických a karibských rytmů.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web