Noční bdění: druhé album portugalské skupiny Plasticine

Noční bdění: druhé album portugalské skupiny Plasticine

Pořad v souvislostech


Noční bdění: Plasticine
Budeme vysílat

Noční bdění
Noční bdění
Noční bdění
Vysílali jsme

Noční bdění: Yotam Silberstein
Noční bdění: Rachele Andrioli
Noční bdění: Tárkány Trió
Audioarchiv
25. listopadu 2022 Jazz, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Přesně před rokem jsme vysílali rozhovor s portugalskou jazzovou skupinou Plasticine, který jsme tehdy natáčeli na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Portu. Letos se WOMEX konal také v Portugalsku, ale v Lisabonu, a kapela Plasticine tam přivezla své úplně nové CD The Most Beautiful Skies. Věnujeme se mu v rubrice Noční bdění v sobotu 26. listopadu 2022.

Nové album navazuje na první bezejmenné CD kapely, které vyšlo na podzim 2019. Ještě před jeho vydáním slavila skupiny úspěchy v regionálních soutěžích a právě díky vítězství v jedné z nich dostala šanci jít do profesionálního nahrávacího studia. Loni se pak mladá kapela radovala ze dvou nominací na ceny IPMA, což jsou mezinárodní ocenění pro portugalskou hudbu. Mezitím také spolupracovala s jedním hip-hopovým producentem nebo s Joãem Fradem, dvorním akordeonistou nejslavnější portugalské zpěvačky Marizy.

I když jsou skladby skupiny většinou instrumentální, jsou často inspirované konkrétními příběhy, které hudebníci zažívají například při svých cestách, případně událostmi, které se dějí ve světě. U zrodu kapely, která měla svůj první koncert v roce 2018, stáli dva kytaristé  João Faísca a Pedro Barros. Ti jsou také autory skladeb na novém albu.

Nové album na Spotify: https://open.spotify.com/album/5wckGiSnsUHwTjnHYFExZ3