Žamboši a Louvre albem roku 2018

Žamboši a Louvre albem roku 2018
6. února 2019 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V 19. ročníku ankety Proglasu o album roku zvítězila vsetínská skupina Žamboši s deskou Louvre. Na druhém místě skončil AG Flek a album Podnohama Zem a třetí je Dorota Barová s nahrávkou Iluzja. Do ankety hlasovalo 130 osobností, které byly v uplynulém roce s naší redakcí v kontaktu (hudebníci, publicisté, vydavatelé, pořadatelé kulturních akcí).

 

Žambochy můžeme nazvat sběrateli hudebních cen v tom nejlepším slova smyslu. Na svém kontě mají Krtka z festivalu Zahrada z roku 2003 (v kategorii písničkářů a dvojic; tehdy ještě vystupovali Jan Žamboch a Stanislava Brahová, později Žambochová, jako duo). Za svá první dvě alba To se to hraje a Přituhuje získali Anděla, s albem Pól nedostupnosti byli nominováni a nominaci měl i Jan Žamboch se svým sólovým projektem Wolf Lost in the Poem a albem Nepřipoutaný. V anketě Proglasu Album roku první dvě alba Žambochů taktéž zvítězila a vítězem za rok 2017 bylo zmíněné Žambochovo sólové album.

Novinka Louvre je plná vážných témat a textů, které nejsou na první poslech. V písních se objevuje válka (první světová i novodobá jugoslávská), první vesmírný turista i cesta rychlovlakem, černá hodinka bez elektřiny, zločin na Vsetínsku, ženy se starostmi a jejich spící muži nebo síla, která přemáhá strach.

Kapele, kterou vedle manželů Žambochových tvoří Jiří Nedavaška, ve studiu vypomohli například bubeník Marcel Gabriel, baskytarista Petr Vavřík, hráč na klávesy Milan Nytra a kytaristé Petr Uvira a Norbi Kovács.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web