Žamboši a Louvre albem roku 2018

Žamboši a Louvre albem roku 2018
6. února 2019 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V 19. ročníku ankety Proglasu o album roku zvítězila vsetínská skupina Žamboši s deskou Louvre. Na druhém místě skončil AG Flek a album Podnohama Zem a třetí je Dorota Barová s nahrávkou Iluzja. Do ankety hlasovalo 130 osobností, které byly v uplynulém roce s naší redakcí v kontaktu (hudebníci, publicisté, vydavatelé, pořadatelé kulturních akcí).

 

Žambochy můžeme nazvat sběrateli hudebních cen v tom nejlepším slova smyslu. Na svém kontě mají Krtka z festivalu Zahrada z roku 2003 (v kategorii písničkářů a dvojic; tehdy ještě vystupovali Jan Žamboch a Stanislava Brahová, později Žambochová, jako duo). Za svá první dvě alba To se to hraje a Přituhuje získali Anděla, s albem Pól nedostupnosti byli nominováni a nominaci měl i Jan Žamboch se svým sólovým projektem Wolf Lost in the Poem a albem Nepřipoutaný. V anketě Proglasu Album roku první dvě alba Žambochů taktéž zvítězila a vítězem za rok 2017 bylo zmíněné Žambochovo sólové album.

Novinka Louvre je plná vážných témat a textů, které nejsou na první poslech. V písních se objevuje válka (první světová i novodobá jugoslávská), první vesmírný turista i cesta rychlovlakem, černá hodinka bez elektřiny, zločin na Vsetínsku, ženy se starostmi a jejich spící muži nebo síla, která přemáhá strach.

Kapele, kterou vedle manželů Žambochových tvoří Jiří Nedavaška, ve studiu vypomohli například bubeník Marcel Gabriel, baskytarista Petr Vavřík, hráč na klávesy Milan Nytra a kytaristé Petr Uvira a Norbi Kovács.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web