Přituhuje od Žambochů albem roku 2009

Přituhuje od Žambochů albem roku 2009
18. ledna 2010 Blues, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Suverénním vítězstvím alba Přituhuje vsetínské skupiny Žamboši skončil další ročník ankety Album roku. Hlasovalo 70 hudebníků, publicistů, pořadatelů a dalších osobností. Na druhém místě skončila Žofie Kabelková s albem Peřiny z vody a třetí byla dámská skupina BraAgas a CD Tapas. * Pořad Album roku 2009 s ukázkami z 12 nejlépe umístěných desek opakujeme v úterý 19. ledna od 16.55.

výsledky ankety album roku 2009

Žamboši: CD Přituhuje1. místo: Žamboši – To se to hraje (Indies Scope Records)

Žamboši si zopakovali svůj úspěch z roku 2006, kdy vyhráli se svým debutem To se to hraje. Jenže zatímco tehdy byl výsledek velmi těsný a Žamboši jen taktak porazili Glena Hansarda a Markétu Irglovou, tentokrát je jejich výhra naprosto suverénní a jednoznačná.

2. místo: Žofie Kabelková – Peřiny z vody (Little Ice-Floating Records)

Písničkářka Žofie Kabelková natočila v roce 2009 své druhé, velmi křehké album Peřiny z vody. Vydala je de facto vlastním nákladem a nechala se na něm doprovázet předními (nejen) jazzovými muzikanty.

3. místo: BraAgas – Tapas (Indies Scope Records)

Mladá, výhradně ženská kapela BraAgas loni vyhrála v soutěži Colours Talents, díky čemuž mohla natočit a vydat u firmy Indies Scope své nové album. CD se jmenuje Tapas a obsahuje úpravy tradičních písní z Kastilie, Maďarska, Srbska a dalších oblastí z celé Evropy.

4. místo: Zhasni – Je to tak nutný… (vydáno vlastním nákladem)

Nejlépe umístěný debut v letošní anketě. Repertoár kapely z Nového Boru stojí na tvorbě tří jejích členů: Michala Vaňka, který vystupuje i jako sólový písničkář, jeho ženy Ireny a Jakuba Horáka, jednoho z nejlepších českých textařů z generace třicátníků.

5. místo: Beňa & Ptaszek – V kriminále (Indies Happy Trails)

Slovensko-české duo Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek hraje dřevní akustické blues a své aktuální album natáčelo živě ve věnici na Mírově.