Anketa Album roku 2015 – Profily nominovaných

Výsledky výroční ankety Proglasu Album roku 2015 vyhlásíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 30. ledna od 19.15. Nyní vám však přinášíme krátkém profily šesti nominovaných, tedy těch, kteří v naší anketě odborníků získali nejvíce hlasů.

Bulisovi (vlastní náklad)

Poctu již nežijícímu autorovi šansonů a divadelní hudby Jiřímu Bulisovi sestavili skladatelova dcera Lucie a Martin Evžen Kyšperský, který sám na kompilaci přispěl úpravou Bulisovy skladby Hosté na Zemi. Další Bulisovy písně si rozebraly skupiny jako Bratři Orffové, Zrní, Biorchestr, Dva, Hm… nebo OTK, tedy formace, které mají daleko ke střednímu proudu a které v posledních letech pravidelně získávají ocenění v alternativních anketách a v žebříčcích o několik řádů zajímavějších a hodnotnějších, než je například Český slavík.

Epydemye: Kotlina (vlastní náklad)

Folkové trio Epydemye se už v minulosti několikrát pokusilo o dobrou angažovanou píseň. Zatím nejdále se v tomto ohledu skupina dostala na novém albu Kotlina, které tvoří ucelené pásmo písní inspirovaných českými dějinami 20. století. V jednotlivých skladbách se autoři Miroslav Vlasák a Jan Přeslička vyrovnávají s hrůzami první i druhé světové války, s příběhem Milady Horákové i upálením Jana Palacha, sledují odsun Němců po druhé světové válce i problematiku emigrantů v době komunismu.

Kittchen: Kontakt (Červený kůň)

Kittchen je alter ego Jakuba Königa, známého například ze skupiny Obří broskev. Jakub píše texty i hudbu, ale namísto u písničkářů obvyklé akustické kytary se doprovází především elektronickými zvuky. Jeho spoluhráčem je Tomáš Neuweth, který se ke Königovi připojil krátce po vydání prvního alba Menu (2011). Novinka Kontakt je Kittchenovo třetí sólové album.

Květy: Miláček slunce (Indies Scope)

Skupina Květy v čele se spolupracovníkem Proglasu Martinem Kyšperským natočila v roce svých 15. narozenin další mimořádně silnou desku. Příběhy plné jakoby snových obrazů jsou tentokrát zabaleny do syrovější hudby bez jakýchkoli přebytečných zvuků. Navzdory rockovému soundu Květy dál vsázejí i na silné melodie.

Petr Linhart: Rozhledna (Galén)

Petr Linhart na svém třetím sólovém albu pokračuje v mapování zajímavých míst, ale přitom se vydává několika novými směry. Symbolický název Rozhledna mu dovoluje sledovat vybrané lokality s větším odstupem, být možná popisnější, ale také vytvářet mezi písněmi souvislosti. A současně se v mapování historie posouvá blíže k současnosti. Klade vedle sebe komunistickým režimem zničený starý Most a své rodné Kladno, sice nezbořené, nicméně asanací nenávratně poznamenané. V písni Zaječí se pak – stylizován do role bezdomovce na opuštěném nádraží – dostane až k trpkým momentům současnosti. Právě píseň Zaječí se stala nejúspěšnější skladbou v naší posluchačské hitparádě Kolem se toč za rok 2015.

Ponk: Postfolklor (vlastní náklad)

Trio Ponk hraje nevšední úpravy moravských lidových písní v akustickém obsazení housle, cimbál, kontrabas. Hráči napodobují postupy z rockové nebo jazzové hudby, dokážou být hutní, rázní i konejšiví. Cimbál, na který hraje Eduard Tomaštík, rozvíjí melodie, sóluje i rytmizuje. Zpěv Michala Krystýnka je pak nejen nositelem významu, ale také výrazným melodickým nástrojem.

NyníHudební siesta
Skladba: Suita z opery Zlatý kohoutek (1907) - Palác cara Dodona; Autor: Rimskij-Korsakov Nikolaj; Dirigent: Světlanov Jevgenij; Soubor: Orchestr Balšovo těátra v Moskvě
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web