Album roku 2017 – profily nominovaných

Album roku 2017 – profily nominovaných

Už poosmnácté vyhlásila hudební redakce Proglasu výroční anketu Album roku. Sto třicet oslovených odborníků – našich redaktorů, hudebních publicistů, pořadatelů festivalů nebo hudebníků – volilo nejlepší hudební album roku 2017 bez ohledu na žánr. Mezi prvními pěti se umístili hudební pásmo Beránci a vlci, skupina Zvíře jménem podzim, písničkář David Stypka, Jakub Čermák a sólový projekt Honzy Žambocha s názvem Wolf Lost In The Poem. Kdo z nich v anketě zvítězil a jaké bylo pořadí na prvních deseti místech, se dozvíte v týdeníku Slyšte, lidé! v sobotu 27. ledna 2018 v 19.15 nebo 30. ledna v 16.55.

Album roku 2017: profily pěti nejlepších (bez pořadí)

Beránci a vlci (Indies Scope)

Projekt Beránci a vlci navazuje na koncertní program Mariana Friedla a Jitky Šuranské Z kořenů k world music z festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Jeho podstatou je hledání kořenů, jejich citlivé přetváření a objevování styčných bodů s dalšími hudebními styly. Více než rozkročení Jitky Šuranské mezi lidovou a vážnou hudbou zde hrálo roli několikero hudebních řemesel Mariana Friedla. Vedle svých teoretických znalostí lidové hudby se zde mohl uplatnit jako lidový zpěvák a hráč na tradiční nástroje, které si zčásti sám vyrábí. Při spolupráci s pozvanými jazzovými muzikanty (česko-slovenské Sdružení nezávislých jazzmenů) mohl navíc jako producent uplatnit své praktické zkušenosti jazzového hráče (kontrabasisty). Vedle „nezávislých jazzmenů“ a Jitka Šuranská Tria na albu účinkuje Friedlova „lidová muzika“ RukyNaDudy a Ženský sbor z Kudlovic, což je pro změnu jedna z aktivit Jitky Šuranské.

Cermaque: Neboj (Indies Scope)

Nejnovější album básníka a písničkáře Jakuba „Cermaque“ Čermáka navazuje na předchozí titul Gravitace, na kterém autor zpíval své dcerce Agátce „Ať se ti vyhnout dějiny“ a v souvislosti se strachem z imigrantů se ptal: „Kdo utěší ty utrápený duše? / (…) / kdy už přijde Vilém Tell / a jednou ranou z kuše / zkušeně z nich sejme jejich strach?“ Právě strach a jeho překonávání v dnešní rozjitřené Evropě je hlavním tématem alba Neboj, na kterém se Čermák jasně hlásí k Václavu Havlovi a jeho straně pravdy a lásky. Čermák dokáže vyzpívat své obavy i strachy druhých, ztělesněné na jedné straně mrazivou písní Ortely („kde Bůh se dávno odmlčel / lid vzhlíží ke Gottům / a hlasuje v anketách / pro svůj vlastní Ortel“) a na straně druhé zoufalým voláním v písni Hora a stín („Svobodo, krásná paní / prosím tě, zůstaň s námi / bouřka až usedlý prach rozvíří“). Svobodu si Čermák nijak neidealizuje – patří k ní ovečky, pastýři i vlci – a my jí „umíme vytknout jen bezbřehost“ (Havlovy děti).

David Stypka & Bandjeez: Neboj (Universal Music)

S motivem strachu pracuje na svém albu také frýdeckomístecký písničkář David Stypka. Jedenáct písní více či méně zpracovává dnes tolik aktuální téma strachu v různých jeho podobách. Sám David k tomu říká: „Už když jsme měli před dvěma lety pohromadě písničky na desku, bylo jasné, že bude celá hodně o strachu. Když jsme nad nimi pak seděli ve studiu, ukazovalo se čím dál víc, že ty texty a melodie nejsou jen smutně popisné, ale že je tam schovaná i naděje a popis drobných vítězství."

Wolf Lost In The Poem: Nepřipoutaný (Tranzistor)

Wolf Lost In The Poem je sólový hudebně-literární projekt písničkáře Honzy Žambocha, který napsal písně inspirované tvorbou svých oblíbených básnířek. Najdeme mezi nimi Američanku Emily Dickinsonovou, Justynu Bargielskou z Polska, Rusku Annu Barkovovou a další. „Tak dlouho jsem chodil s jednou básnickou sbírkou Justyny Bargielské do parku, až jsem tam jeden večer skončil, pod korkovníkem na trávě, přikovaný verši k obloze… Měl jsem pocit, že se řítím prostorem, ochromený silou její poezie a s každou další stránkou další čelní střet a zásah...,“ popisuje autor.

Zvíře jménem podzim (Indies Scope)

Zvíře jménem podzim Jakuba Königa je to, čemu se v muzikantské hantýrce říká superskupina. Najdeme v ní nejen Jakubova dlouhodobého spolupracovníka Tomáše Neuwertha, ale také hudebníka Aid Kida, jinak člena skupiny Děti mezi reprákama, Marii Kieslowski, Marii Puttnerovou z Jablkoně, violoncellistku Terezii Kovalovou, Tomáše Havlena, Matěje Vejdělka a další. Celkem se natáčení alba účastnilo 18 osob. Jakub König popisuje: „Na každou nahrávací session jsem přinesl nějaké rozdělané písničky a z nich jsme vybírali. Některé nápady se nikam dál neposunuly, jiné písničky s námi šly až do konce a vypadly při závěrečném mixu. A když jsme pak udělali pořadí, ukázalo se, že to je zase trochu temnota. Jenže ta k podzimu patří. Zatímco my jsme zvyklí se obvykle tvářit a chovat tak, že žádná temnota neexistuje. A když na nás pak nečekaně hupsne v setmělém parku, najednou nám je ten náš pregnantní rozum houby platný. Tak si říkám, že jedna melancholicky temná podzimní deska by se pak mohla hodit, když to na tebe přijde.“

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web