Album roku 2018 – profily nominovaných

Album roku 2018 – profily nominovaných

Pořad v souvislostech


Album roku 2018
Budeme vysílat

Hudební výlet do Belgie 2022
Hudební výlet do Belgie 2022
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Hudební výlet do Skandinávie

Hudební výlet do Skandinávie

Hudební výlet do Brazílie
Audioarchiv

Skupina AG Flek, violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová, slovenská zpěvačka Katarzia, rockoví Už jsme doma a skupina Žamboši se umístili na prvních pěti místech výroční ankety Proglasu Album roku 2018. Konkrétní pořadí (a tedy i vítěze) odtajníme v pořadu Slyšte, lidé! 2. února 2019. Nyní vám přinášíme krátké profily nominovaných.

AG Flek – Podnohama zem (Indies Scope)

Skupina AG Flek vydala bez nadsázky jedno z nejočekávanějších alb na české scéně. Vždyť od natočení a vydání alba Waltz, podepsaného příjmeními Viktorin–Táborská–Markytán,  uplynulo už osmnáct let. Mezitím jednotliví zakládající členové AG Fleku natáčeli sólové alba (Konec sladkostí Karla Markytána, Vlna za vlnou Iva Viktorina), hráli s jinými kapelami (Odpolední směna) a pod hlavičkou AG Fleku zveřejnili pouze koncertní nahrávku z roku 2008 s výběrem starších a relativně novějších písní. Po čtyřech letech mravenčí práce ve Viktorinově studiu V tedy konečně vyšla sbírka deseti nových písní (po pěti od Viktorina a Markytána, z toho každý svěřil dvě skladby Blance Táborské), ke kterým skupina přidala jednu dosud nevydanou píseň z období první desky.

Dorota Barová – Iluzja (Animal Music)

Zpěvačka a violoncelistka Dorota Barová má velmi pestrou hudební minulosti i přítomnost. Začínala se skupinou Lippany, za kterou by prý i dnes dala ruku do ohdně. Je členkou dua Tara Fuki, Kuzmich Orchestra, skupin Vertigo, Tellemarkk, Bellevue, DoMa Ensemble nebo Tugriki a spolupracuje s řadou dalších hudebníků. Publicista Daniel Konrád o ní napsal: „Dorota Barová je jako ukolébavka, která místo dětského pokoje omylem zní v hlášení místního rozhlasu. Průzračná a něžně důvěrná, až na veřejnosti působí skoro nepatřičně.“ První sólové album Doroty Barové se jmenuje Iluzja. Hudebnice, které pochází z česko-polského pomezí a zpívá nejraději polsky, na ně zařadila mimo jiné zhudebněné básně svého oblíbeného autora Krzysztofa Kamila Baczyńského a ke spolupráci oslovila také polskou publicistku Teresu Drozdu.

Katarzia – Antigona (Slnko Records)

Album Antigona vzniklo ze spolupráce zpěvačky Katarzie, producenta Pjoniho a Slovenského národního divadla. Na začátku bylo divadelní představení, jehož cílem bylo přiblížit mladšímu publiku antické drama prostřednictvím moderní produkce a písní s texty v současném jazyce. Příběh o odvážné mladé ženě, která se vzepře společnosti, měl zrcadlit vnitřní svět a pocity mladého člověka. Vznikající představení nabrala nový směr mimo jiné po vraždě mladého novináře Jána Kuciaka. „Texty už nebyly jen o mladé ženě, ale o všech lidech, kteří jsou ochotni vzepřít se nespravedlnosti, a ohrozit tak svůj život i komfort,“ vysvětluje Katarzia. Antigona nakonec obsahuje mimo jiné několik skladeb věnovaných bývalému slovenskému premiérovi Ficovi. Hudební album, které je logickým pokračování divadelní hry, přináší i některé písně, které se na divadelní prkna nakonec nedostaly.

Už jsme doma – Kry (Indies MG)

Skupině Už jsme doma v osmi písních svého osmého řadového alba zpívá mimo jiné o sněhových vločkách jako individualitách, o praskající ledové krajině a o krách, které putují k břehu a sní o tom, že se opět stanou vločkami. Ladění celého alba do jednoho tématu není u této kapely úplně výjimečné, ale tentokrát možná je mimořádný přesah od poetických textů k situaci ve společnosti. Album a písně na něm vypovídají obecně o pomíjivém životu a jednak jsou konkrétní reflexí uprchlické krize.

Žamboši – Louvre (Jan Žamboch)

Louvre je název čtvrtého řadového alba skupiny Žamboši, která je držitelem dvou Andělů a také dvojnásobným vítězem naší ankety Album roku (kromě toho Honza Žamboch zvítězil za rok 2017 se svým sólovým projektem Wolf Lost in the Poem). Vsetínská kapela si na svou hudebně nejvyzrálejší desku pozvala jako hosty například Marcela Gabriela na bicí, Petra Vavříka na basu, Milana Nytru na klávesy, Petra Uviru na kytaru a další. Album kromě titulní písně, kterou Žambošili natočili už v roce 2015, obsahuje novinky nahrané během roku 2018 ve studiu „V“ ve Zlíně. Stejně jako tři předchozí desky Žambochů zdobí i novinku akvarel Františka Segrada.

Na dalších příčkách se umístili:

6. Jan Fic: Město (vlastní náklad)
7. Mirek Kemel: Ryby, raci (Indies Scope)
8. Houpací koně: Desolation Peak (Yannick South)
9. Concept Art Orchestra: Vánoce dospělých (Animal Music)
10. Nevermore & Kosmonaut: Bleděmodré město (vlastní náklad)
11. Půljablkoň: Světelné léto (Galén)
12. Petr Linhart: Milostné vzpomínky na Čp. 8 (Galén)
13. Sisa Fehér: Bardo (Slnko Records)
14. Ponk: Diedina (Skywardsmusic)
15. Please the Trees: Infinite Dance (Starcastic)

NyníHudební siesta
Skladba: Básník a múza, pro housle, vcllo a orchestr opus 132; Autor: Saint-Saëns Camille; Dirigent: Eschenbach Christoph; Sóla: Isserlis Steven - violoncello, Bell Joshua - housle; Soubor: Symfonický orchestr NDR
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web