Slyšte, lidé! – Sólo pro ženský hlas 8

Slyšte, lidé! – Sólo pro ženský hlas 8

Pořad v souvislostech


Sólo pro ženský hlas 8.
Budeme vysílat

Příběhy beze slov 2
Sólo pro piano 12
Sólo pro piano 12
Vysílali jsme


Příběhy beze slov 2

Za hudbou Romů 2021

Za hudbou Romů 2021
Audioarchiv
23. května 2021 Folk, World music, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V osmém pokračování volného cyklu Sólo pro ženský hlas v rámci týdeníku Slyšte, lidé! se zaměříme na výrazné interpretky a ženské kapely z Evropy a Ameriky. Těšit se můžete například na Karen Souzu z Argentiny, na „královnu romské hudby“ Esmu Redžepovou ze Severní Makedonie nebo na rumunskou zpěvačku Dianu Rasinu, která své nové album nazpívala v 15 románských jazycích. Českou scénu bude zastupovat skupina Zuby nehty se svým novým albem Srdce ven a v neposlední řadě se dostane také na novinku slovenské zpěvačky Ivany Mer.

Na konci dubna 2021 vyšlo album My Last Song, které obsahuje úplně poslední nahrávky, které stihla pořídit „královna romské hudby“ Esma Redžepova. Měsíc před svou smrtí, na podzim 2016, nahrávala ve Skopji album s doprovodem mladé kapely The Nune Brothers. Nahrávka však nestihla vyjít, protože zpěvačka ve věku 73 let zemřela. Její tehdejší spoluhráči Filip a Rade Nunevští nechtěli záznam – z pietních důvodů – vydávat hned, a tak počkali necelých pět let po zpěvaččině smrti a záznam ze studia vydali až nyní. Album obsahuje šest původně nahraných písní s hlasem Esmy Redžepové a čtyři další, které skupina nahrála dodatečně.                 

Napfonat je maďarská vokální skupina, která zpívá pětihlasy a cappella, doprovázené pouze perkusemi. Jejich první album s názvem Szól a Világ vychází v těchto dnech a obsahuje jako původní písně v maďarštině, tak lidové písně z různých zemí od Mexika přes Slovensko po Rusko.

Vicki Kristina Barcelona je tříčlenná ženská skupina, která se zaměřuje mimo jiné na písně Toma Waitse, které si upravují podle sebe s úctou a současně s humorem. Skupinu tvoří Rachelle Garniez, Amanda Homi a Terry Radigan. Pracuji s trojhlasy, ale také s banjem nebo s lahvemi použitými jako hudební nástroj. Každá z nich je zároveň zpěvačkou-vypravěčkou a hráčkou na několik hudebních nástrojů.

Pod uměleckým jménem Monkey Jane se skrývá katalánská zěpvačka Txell Mas, která na začátku května vydala své druhé album Silent Noise. Kytaristka a skladatelka nabízí osm písní v angličtině, vypráví v nich příběhy a neohlíží se na hudební žánry.

V dubnu, přesně na Den Země, vydala své druhé album s názvem Earth slovenská zpěvačka Ivana Mer. Vydavatel je popisuje jako „album s mezinárodním přesahem a s odkazy na hudbu různých krajů světa“. Album je prý možné vnímat jako 45minutovou ódu na přírodu a planetu Zemi. Ústředním tématem alba je návrat ke kořenům, což zdůrazňuje i výběr tradičních hudebních nástrojů, jako jsou sitár, buben udu nebo africká kora.

Duo The Rheingans Sisters z Sheffieldu tvoří sestry Rowan a Anna Rheingansovy. Obě zpívají a hrají na housle a také na další nástroje. Své první album vydaly v roce 2013 a od té doby nasbíraly řadu významných ocenění. Aktuální CD Receiver sestry vytvořily v době pandemie. I když zvuk dua na albu zůstává převážně akustický, novinkou je větší zapojení méně tradičních nástrojů, jako je například elektrická kytara nebo Hammondovy varhany.

Argentinská zpěvačka Karen Souza svou kariéru sice začínala jako vokalistka v elektronických projektech a v lokálním měřítku se proslavila řadou coververzí. Její verze hitu Creep od skupiny Radiohead se dokonce dostala do jednoho sci-fi filmu. Dnes se tato zpěvačka věnuje především bossanově a jazzu.

Brazilská zpěvačka Bruna Mendez nám bude zpívat z alba Corpo Possível, vydaného v roce 2019. Album žánrově vychází z R&B v kombinaci s elektronickou hudbou a zpěvačka je nahrála se svou skupinou Tuyo a s producentem Gianluccou Azevedem.

V lednu vyšlo album Canção, které nazpívala portugalská sopranistka Lara Martins a produkoval skladatel a muzikolog Tiago Manuel de Hora. Album obsahuje širokou škálu hudebních stylů – od argentinského tanga přes brazilskou hudbu a jazz až po portugalské fado. Najdeme na něm skladby slavných skladatelů, jako byl Astor Piazzolla, ale i krátké písně, které přímo pro Laru Martins napsal portugalský skladatel Daniel Bernardes s použitím veršů básnířky Sophie de Mello Breyner.

Rumunská zpěvačka Diana Rasina své nové album Romance nazpívala hned v 15 románských jazycích. Představuje na něm tedy pestrý svět románských národů – od minorit typu Arumunů, Astuřanů nebo Rétorománů až po Francouze, Italy nebo Španěly. Zároveň ukazuje pestrost hudebních stylů, které se k románským národům vážou, ať už jde o francouzský šanson, portugalské fado, italské canzoni nebo písně z Balkánu.

Skupina Saucējas z Lotyšska vydala album Daba, které obsahuje 60 lidových písní, natočených v autentickém přírodním prostředí. Saucējas je desetičlenný ženský soubor, který vznikl při Lotyšské kulturní akademii a věnuje se lidové hudbě z lotyšského venkova. I natočení nového dvojalba bylo součástí výzkumného projektu Lotyšské kulturní akademie. Současně vznikl video dokument a také dvojjazyčná kniha – v lotyšštině a angličtině –, která písně a lotyšský folklor staví do historického a kulturního kontextu, odkazuje k pramenům a analyzuje některé texty. Cílem projektu bylo zasadit tradiční píseň do jejich nejpřirozenějšího prostředí. Často šlo o písně pastýřské, pracovní, písně na oslavu dobré úrody, případně písně k jednotlivým ročním obdobím. Zpěv ptáků, případně hlasy hospodářských zvířat a drůbeže, které v nahrávkách lotyšské skupiny můžeme slyšet, jsou tak jejich přirozenou součástí.

Třináct nových autorských písní obsahuje album Srdce ven, které natočila skupina Zuby nehty. Ta už sice dávno není čistě ženská, ale dámský element v ní stále převažuje. Krátce před natočením alba kapela prošla jednou personální změnou – odešla dlouholetá bubenice Hanka Řepová a na její místo nastoupila Jana Kaplanová. Ta už se skupinou Zuby nehty jednu dobu hrála, znát ji můžete také jako trumpetistku Trabandu a na trubku vedle bicích hraje i nyní s kapelou Zuby nehty. Album se natáčelo loni od října do prosince a ke kapele se jako host připojila i její další bývalá členka Pavla Jonsson.

NyníRanní magazín
Píseň: Sousedská stínohra (2002); Interpret: Pospíšil Luboš; Album: Pospíšil Luboš: Sousedská stínohra (singl)
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Témata Jak se vám líbí

petrosyan_rozhovorPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web