Gidon Schocken: Nekonečné možnosti elektronické hudby

Gidon Schocken: Nekonečné možnosti elektronické hudby
27. května 2020 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Izrael si v hudebních pořadech většinou představujeme jako vlast mnoha jazzových hudebníků nebo zemi, ve které se daří různým fúzím tradiční hudby. Gidon Schocken je hudebník z Izraele, který se věnuje úplně jinému žánru, elektronické hudbě. O jeho tvorbě, ale také o elektronické hudební scéně v Izraeli jsme s ním hovořili v pořadu Jak se vám líbí. Poslechněte si rozhovor z našeho archivu.

Rozhovor s izraelským producentem Gidonem Schockenem

Proč jste se rozhodl věnovat právě elektronické hudbě?

Je to hudba, která má méně omezení než hudba, kterou hrajete na nástroje, jako jsou kytara nebo klavír. Když sedíte u počítače a vytváříte elektronickou hudbu, máte vlastně nekonečné možnosti. Proto je to pro mne mnohem zajímavější.

Měl jste v tomto žánru nějaké vzory?

K elektronické hudbě mě přivedl americký hudebník Lorn. On byl první, kterého jsem z tohoto žánru sledoval a i dnes si jej rád poslechnu. Jsem také velkým fanouškem skupiny Massive Attack, mám rád projekt Throwing Snow, velkou inspirací je pro mě DJ Shadow. A spousta dalších. Ale Lorn, to byla opravdu největší inspirace, toho poslouchám už dobrých deset let.

Na albu Immerse, které jste vydal loni, máte jak instrumentální skladby, tak písně s hostujícími zpěváky a zpěvačkami. Je pro vás zásadní rozdíl v tom, když napíšete instrumentální a zpívanou skladbu?

Začínal jsem s instrumentálními skladbami, protože sám nejsem zpěvák. Ale čím dál víc mě lákala spolupráce s dalšími umělci. V okamžiku, kdy na skladbě začnu spolupracovat se zpěvákem nebo zpěvačkou, píseň naprosto změní svůj charakter. Přichází totiž někdo další, kdo ji ovlivní a po svém se jí lidsky dotkne. Dnes mé skladby vznikají stále jako instrumentální, ale prostřednictvím lidského hlasu k nim pak přidávám další vrstvu.

Jak vlastně komponujete?

Moje hudba je postavená především na samplech. Poslouchám tedy umělce, které mám rád, a moje hudba má potom podobný zvuk, protože vychází ze stejného vkusu. Zvuk mých nahrávek je tedy určen fragmenty, které vybírám z jiných skladeb a které používám jako samply.

Připravujete po albu Immerse něco nového?

Připravil jsem nové EP. Bude obsahovat čtyři nebo možná pět skladeb a mělo vyjít právě v těchto dnech. Kvůli koronavirové krizi jsem si ale řekl, že ještě pár měsíců počkám a podle situace bych tuto novou nahrávku mohl vydat třeba někdy na konci léta. 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web