Festival Beseda 2022 v Tasově u Veselí nad Moravou

Festival Beseda 2022 v Tasově u Veselí nad Moravou
16. června 2022 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Festival Beseda bude probíhat ve dnech 5. a 6. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Vystoupí na něm například britská kapela Black Country, New Road, Lenka Dusilová, Amelie Siba, DVA, Kittchen, ale tak hudební publicista Pavel Klusák jako autor zásadní knihy o Karlu Gottovi. Rozhovor s pořadateli Besedy vám nabídneme 20. července 2022.

Devětadvacátý ročník festivalu Beseda (dříve Beseda u Bigbítu) proběhne 5. a 6. srpna 2022 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na čtyřech scénách se představí celkem šedesát účinkujících. Hlavními hvězdami jsou letos britští Black Country, New Road a čerstvá akvizice legendárního labelu Warp Records Wu-Lu. Příslibem je i koncert japonského producenta Scotch Rolex s ugandskou rapperkou MC Yallah, belgických Neptunian Maximalism a maďarských Freakin' Disco. Z českých muzikantů do Tasova dále dorazí kapely Vellocet Roll, něco něco, Vole, February, Pacino, Raw Deal, Lambda, NĀV či Laokoon, mladé hudebnice Hellwana a Anna Vaverková, producent Oliver Torr nebo Irena a Vojtěch Havlovi. Slovenské hudebníky v programu zastupují mj. Sam Handwich, 52 Hertz Whale, Tittingur, Elýščítat nebo Isama Zing.

V programovém bloku tzv. Apollónovy návštěvy pořadatelé ctí podobná východiska jako v hudebním výběru, kde reflektují aktuální dění na domácí scéně. O autorské čtení a diskuzi ke knize roku Gott: Československý příběh, se postará publicista Pavel Klusák. Redaktorka Radia Wave Aneta Martínková připravila besedu Od růžových vran ke GRL PWR – ženy v české hudbě napříč generacemi s akademičkou a hudebnicí Pavlou Jonssonovou z kapely Zuby nehty a mladou hudební publicistkou Norou Třískovou.

Dokumentarista, dramaturg a hudebník David Butula na festivalu vystoupí v dresu projektu Paměť národa a promluví o příbězích z Ukrajiny. Odlehčením bude improbufet divadla Pade na Pade, které je připraveno hrát, zpívat i tančit podle toho, jak návštěvníci budou pískat. O architektuře, nemístech měst, chůzi a také o slam poetry s českou architektkou, urbanistkou, teoretičkou a básnířkou Annou Beátou Háblovou pohovoří historička umění Terezie Nekvindová. Zpestřením programu bude vystoupení amatérského právnického dua Jelení Lawyers i fotografie Radka Herolda.

Humor do Tasova přiveze dvojice Zuzana Fuksová a Ivana Veselková z Radia Wave se svým podcastem Buchty. Svou účast v programu dále potvrdili Zdeněk Lichnovský a Vojtěch Tkáč z Radia 1, kteří odehrají speciální edici pořadu Reflektor a publicisté Karel Veselý a Jiří Špičák z Alarmu s podcastem Soundsystém. „V rámci Apollónovy návštěvy se do hudebního kvasu festivalu snažíme dostat i jiná, společensky rezonující témata. Chceme, aby se lidé zamysleli, ale současně je chceme také pobavit a ideálně i rozesmát,“ říká dramaturgyně Apollónovy návštěvy Kamila Šimůnková.

Apollónova návštěva během sobotního dopoledne nabobtná také na novou, čtvrtou scénu festivalu, kde umělci budou koexistovat i s místními folkloristy. Ty kromě Horňáckého mužského sboru z Velké nad Veličkou, jenž vystoupí na hlavní scéně, zastoupí ještě další horňácká muzika. „Místní folklor k našemu festivalu neodmyslitelně patří. Také to z naší akce dělá odpočinkový tábor pro všechny otevřené lidi,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.
Speciální položkou programu je Soutěž písničkářů. „O rozjezd soboty se tradičně postarají písničkáři. Probuzení zajistí Šaldo Band, v soutěži se utkají Hope Astronaut sólo, Pan Rúžovej, Adéla Polka, Vikizno a Ari. Nejúspěšnější zahraje večer na hlavní scéně,“ uzavírá dramaturg soutěže Petr „Pecan“ Podrazil.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web