Beseda u bigbítu 2019

Beseda u bigbítu 2019

Festival Beseda u bigbítu, který se koná na začátku srpna v Tasově u Veselí nad Moravou, byl dva roky po sobě vyprodaný. I letos láká na zajímavou nekomerční hudbu.

Mezi první dvacítkou ohlášených jmen najdete britskou vycházející synthpopovou hvězdu International Teachers of Pop a australskou bluesovou kapelu The Kill Devil Hills. Své oceněné desky do Tasova přivezou Floex & Tom Hodge a Čáry života, chybět nebude Khoiba, Katarzia s Pjonim nebo Manon Meurt. Po letech na festivalu s novým materiálem vystoupí rovněž minus123minut nebo WWW Neurobeat. Sedmadvacátý ročník hudebního dobrodružství proběhne 2. a 3. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou.

„International Teachers of Pop v Čechách skoro nikdo nezná, svůj debut vydali minulý měsíc. Na první dobrou zní jako parádní taneční pop, tahle kapela ale klame tělem. Na vidle tradicionalistů si tak po loňském angažmá Zoly Jesus s radostí nabíháme znovu. Tahle kapela je prostě skvělá a vystoupí u nás v české premiéře,“ říká ředitel festivalu a zároveň jeden z dramaturgů Pavel Uretšlégr, který si považuje také účasti The Kill Devil Hills. V jejich podání se návštěvníci BESEDY mohou těšit na drsnou a živelnou směs country, blues a garážového rocku. Kapela ze západního pobřeží Austrálie vznikla v roce 2003 a od té doby vydala čtyři desky. Třetí v první vlně ohlášenou zahraniční kapelou působící mimo území bývalého Československa je maďarský producent a multiinstrumentalista Gábor Tokár vystupující pod jménem Ficture, který ve své elektronické hudbě tvořené pomocí analogových synťáků nechává velký prostor pro oblíbenou formu field recordings.

Zavedenější jména aktuální české a slovenské scény na festivalu zastoupí producent Tomáš Dvořák alias Floex, který s britským hudebníkem a skladatelem Tomem Hodgem představí Anděl oceněnou desku A Portrait of John Doe, a Čáry života Jana Boroše, jenž za album Stínítko obdržel cenu Apollo. Nominováni v různých cenách byly i počiny dalších umělců v programu, WWW Neurobeat, Manon Meurt nebo společné album Katarzie a producenta Pjonino Antigona. Elektronickou tvorbu na BESEDĚ s novou nahrávkou zastoupí obnovená Khoiba, Subject Lost, Himalayan Dalai Lama nebo další projekt Jonatána (Pjoniho) Pastirčáka Isama Zing. Po šesti letech se do Tasova vrátí Boris Carloff a po deseti letech zde zahrají také minus123minut, kteří svůj živelný set čerpající z jazzu, funky a blues opřou o právě dokončovanou novou desku.

Žánrový rozptyl festivalu potvrzují i další z ohlášených kapel, Five Second To Leave odkazující k post rocku i newyorským kapelám jako Swans nebo Cop Shoot Cop. Svůj typický humor s projektem Muzikant Králíček přiveze Petr Marek. A festivalové menu nabídne i řadu nových jmen. „Rádi objevujeme mladé umělce, ve kterých vidíme potenciál. Mezi zásadní položky našeho programu tak patří také domácí kapely jako Bert & Friends, Lebanon nebo slovenští Luvver,“ doplňuje za pořadatele dramaturgyně festivalu Kač Fišer s tím, že BESEDA znovu spolupracuje také s pořadem Startér Radia Wave.

Neméně důležité jsou také další programové bloky BESEDY, jedenáctý ročník Soutěže písničkářů a tzv. Apollónova návštěva. „Reagujeme na aktuální vývoj společnosti a program se tomu snažíme přizpůsobit. O potřebě a přínosech digitálního detoxu povypráví Karolína Presová, na nebezpečí dezinformací a manipulací upozorní autor Nejlepší knihy o fake news Miloš Gregor, poetické naopak bude vystoupení básníka Petra Hrušky,“ říká kurátorka Apollónovy návštěvy Olga Petrová. Soutěž písničkářů proběhne opět během sobotního dopoledne. „Prozradit už teď můžu, že se k nám chystá např. Will Eifell nebo Jiří Hilčer s novým projektem Jerky,“ uzavírá organizátor soutěže Petr „Pecan“ Podrazil.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music