Ceny Vinyla 2018 – Nominace

Ceny Vinyla 2018 – Nominace

Pořad v souvislostech


Ceny Vinyla 2018
Budeme vysílat

Novinky vydavatelství Indies Scope
Španělská skupina Vigüela
Skupina Kafka Band a album Amerika
Vysílali jsme


Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers

Pozvánka na festival Ibérica 2019

Rozhovor s australskou zpěvačkou Cash Savage
Audioarchiv
11. ledna 2019 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pavel Uretšlégr, jeden z pořadatelů hudebních cen Vinyla, bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí 7. února od 19.15. Vyhlášení výsledků proběhne 13. února v Praze v Lucerna Music Baru. Připomeňme si nominace za rok 2018.

Pořadatelé ve své tiskové zprávě uvádějí: „Letošní ročník Vinyly je plný reprezentativních položek domácí hudební scény. V kategorii Deska roku se ve všech případech jedná o zkušené muzikanty. Jan Boroš na svém intimním debutu Stínítko zúročil zkušenosti z dnes už neexistujících Fiordmoss. Za kvintetem Povodí Ohře, kteří na eponymním albu bodují svou kovbojkou po česku, stojí pětice ostřílených muzikantů vyšlá z kapel Climatizado, Skupina Štěstí, Esgmeq a  Esazlesa. Silné kompozice psychedelického rocku na své desce Čaro nabízí kvarteto Tomáš Palucha, které se ještě jako duo ucházelo o Vinylu už před dvěma lety.“

„Všichni nominovaní hudebníci mají podobné šance a představují to nejlepší, s čím jsem se letos na klubových i festivalových pódiích v Česku setkal. Současně mám radost z velkého žánrového rozptylu vybraných umělců,“ říká jeden z koordinátorů cen Pavel Uretšlégr.

Profily nominovaných

DESKA ROKU

Čáry života – Stínítko

Když se vloni po deseti letech rozpadla jeho domovská kapela Fiordmoss, obnovil multiinstrumentalista Jan Boroš svůj sólový jednočlenný projekt Čáry života a natočil s ním debutové album. Materiál z desky Stínítko sám charakterizuje jako „pomalé a smutné písničky o lásce“. Vysoce osobní příběhy se zde mísí s generační výpovědí o ztracených mladých lidech, kteří jen těžko shání peníze na nájem, křehká poetika desky stojí na inovativním lo-fi mixu elektronických a akustických nástrojů. Poslouchat Čáry života je jako číst deník introverta, který vůbec netuší, že se jeho intimní zpovědi dostanou do ruku někoho dalšího.

Povodí Ohře – Povodí Ohře

Rockový kvintet Povodí Ohře vznikl spojením muzikantů z kapel Climatizado, Skupina Štěstí, Esgmeq a Esazlesa. Ostřílení veteráni ze západních Čech, v čele charismatický frontman Sisi, jehož nezaměnitelný projev a temnou imaginací posedlé texty určují charakter kapely. Roots rock, gotické country, heavy blues a kovbojka po česku... Sudety plné romantiky i zmaru. Český rockový underground už dlouho nezrodil takhle uhrančivou, magickou desku. Fanatická víra, temné charisma. Debutové eponymní album vyšlo na značce Stoned to Death.

Tomáš Palucha – Čaro

S albem Guru se už ucházeli o Vinylu před dvěma lety, do nominací pronikli i letos s novinkou Čaro. Pražská rocková skupina Tomáš Palucha se od té doby rozrostla o dva stálé členy, album nahrané v kvartetu znovu prozkoumává sílu kytarových repetic psychedelického rocku, jen je tentokrát o něco temnější a zlověstnější a více se spoléhá na instrumentální pasáže. V rolích hostů tentokrát jen Markéta Štechová, Tim Remis (Auxes) a Unkilled Worker. Hudba jako magie, rocková alchymie, která posluchače očaruje a nepustí.

OBJEV ROKU

Market

Pražská pětice Market vtrhla na domácí scénu s nebývalou razancí, za jediný rok stihli vydat debutové singly, plnohodnotné album a pak příjemně překvapili posluchače naživo na letních festivalech. Jejich ambiciózní mix art-rocku, indie a popu na skvělé desce Art Star míří na spoustu cílů a většinu z nich i trefuje. Euforie puberty, úzkosti dospívání i městská paranoia, kterou lze setřást jenom tancem.

Bílej kluk

Z hlubin internetového chaosu, z kontextu platformy BCAA, audiovizuálního týmu Reaper Death Seal Corporation a DJského kolektivu Blazin Bullets se zjevil pražský producent jménem Bílej kluk. Postklubová hudba se u něj rovná koláže tučných beatů, hlášek z japonského anime a kosmických syntezátorových riffů. Abstraktní trap pro časy, kdy nám není do tance. Nahrávky ke slyšení na kompilaci Reaper Death Seal Corporation nebo soundcloudových singlech.

Čáry života – viz výše.

POČIN ROKU

Aktivity BCAA System

Pražský umělecký kolektiv BCAA System posouvá hranice klubové hudby směrem k vizuálnímu umění a aktivismu. Vznikl jako webová platforma pro DJské streamy, postupně rozšířil své pole působnosti i do podoby hudebního labelu, virtuální galerie, členové ale také organizují přednášky, zveřejňují podcasty nebo pořádají výstavy. V širším měřítku BCAA System funguje také jako DJský kolektiv. Internet jako živoucí organismus, místo setkávání a prostor pro šíření pozitivity.

Aktivity Wrong

Klubová hudba se vrací do undergroundu. Kolektiv promotérů, DJů a umělců Wrong pořádá temné pravidelné taneční party v Praze a je zodpovědný za popularitu špinavého techna v našem hlavním městě. Kolektiv Wrong vznikl ke konci roku 2016 a od té doby funguje v kvartetu Hyaen, Trauma, Jim Hate a VJ Tkitt. Jejich akce spojuje určitá divnost a posluchačská nepřístupnost. Vydávají také kazetové kompilace projektů, které zvou do Prahy.

Aktivity ZVUK

ZVUK je nezávislá platforma podporující vzdělávání, tvůrčí dialog a realizaci projektů v oblasti elektronické hudby a zvukového umění. Primárně funguje jako prostor v pražské Krymské ulici. Kolektiv ZVUK tvoří hudební platforma Kreaton (Mary C a Martin Tvrdý) společně s Aeroškolou a Bastl Instruments, Martinem Ožvold, Johanou Švarcovou a Stanislavem Abrahámem. ZVUK nabízí kurzy, workshopy a přednášky, možnost vzdělávat se a sdílet znalosti a zkušenosti v oblasti elektronické hudby a zvukové tvorby obecně. V prostorech ZVUKu sídlí také Prague Synth Library.

NyníDuchovní slovo
Skladba: Dvě árie z kantáty Tra le fiamme - Tra le fiamme tu scherzi; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Minkowski Marc; Sóla: Kožená Magdalena - zpěv
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kafemlýnek
01:00Komorní hudba
02:00Křesťan a svět
02:25Písně

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music