Z jazzového archivu: Możdżer hraje Chopina

Z jazzového archivu: Możdżer hraje Chopina
29. prosince 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Nedávno vystoupilo v Praze mezinárodní jazzové trio, jehož členem je i polský klavírista Leszek Możdżer. Vedle jeho aktuální nahrávky Live (spolu s Larsem Danielssonem a Zoharem Freskem) doporučujeme vaší pozornosti také starší sólovou nahrávku Impresje se skladbami Fryderyka Chopina.

Leszek Mozdzer: CD ImpresjeZajímá-li vás osobnost polského jazzového klavíristy Leszka Możdżera, doporučuji vaší pozornost profilový článek, který o něm v roce 2005 napsal pro časopis Harmonie Peter Motyčka. O chopinovském albu Impresje z roku 1994 píše:

„Pod vlastním jménem Możdżer debutoval sólovou nahrávkou Chopin – Impresje (Polonia, 1994). Klasický žánr přesahující transformace skladeb polského génia překvapují v nejednom ohledu. Możdżerův Chopin není vzletný a plný patosu, ale především hravý a komunikativní. Chopinovský materiál tu není pouhou tematickou kostrou, přináší spíš éterickou esenci. Impresje proto posluchač vnímá jako kompaktní a přirozený celek a ne jako nepředstavitelnou fúzi rozdílných světů. Na druhé straně třeba do Etudy a moll op. 25 č. 4 neváhá začlenit kontrastní motiv Diverse Charlieho Parkera. Mírná terapie na léčení komplexů z romantických klavírních kusů? Charakteristickým znakem Możdżerova stylu je právě oscilace mezi tonálním pořádkem klasické hudby a rytmickou variabilitou všeho, co se danému rámci vymyká. Také na samotný zvukový projev klade větší důraz než kterýkoliv z pianistů jeho kulturního okruhu.“

Celý článek čtěte zde.

O aktuální spolupráci Leszka Możdżera s Larsem Danielssonem a Zoharem Freskem čtěte zde.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web