Slyšte, lidé! – Pozvánka na Folkové prázdniny 2015

13. července 2015 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V týdeníku Slyšte, lidé! vás v sobotu 18. července od 19.15 budeme zvát na jubilejní 30. ročník festivalu Folkové prázdniny do Náměště nad Oslavou. Představíme si některé z letošních bodů programu – slovenský projekt Ornamenty, norského houslistu Gjermunda Larsena, portugalskou skupinu Danças Ocultas, rakouskou skupinu Federspiel nebo Ivu Bittovou, která v Náměšti vystoupí společně se souborem Clarinet Factory. Pořad opakujeme 21. července v 16.55. Folkové prázdniny budou probíhat od 25. července do 1. srpna.

Třicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude probíhat od 25. července do 1. srpna. Hlavní téma festivalu letos zní O odvaze a první koncert má podtitul Odvaha proti předsudkům. Jde totiž o to, že rakouská skupina Federspiel vychází z hudby, na kterou intelektuální publikum většinou neslyší – z dechovky a rakouského folklóru včetně jódlování. Ovšem kapela je držitelem ceny diváků Austrian World Music, její alba získávají výborné recenze a kapela vystupuje na prestižních festivalech v Rudolstadtu v Německu nebo v rakouské Kremži. Federspiel nečerpá pouze z hudby rodného Rakouska, ale také z tradic francouzských, balkánských a latinskoamerických a že v jejich hudbě hraje důležitou roli improvizace a zajímavé kombinace nástrojů. Federspiel otevře 30. Folkové prázdniny v sobotu 25. července.

Neděle v Náměšti tradičně patří nejen hudbě, ale také divadlům a velké zahradní slavnosti. V jejím rámci v areálu renesančního zámku bude probíhat například jízda na historických vysokých velocipédech, ateliér výroby papírových klobouků, žonglování a kejklování, výroba vinutých korálků, šifry, čtení pod stromy a další aktivity. Pokud jde o hudbu, představí se zde například zpěvačka a akordeonistka Sarah Savoy z Louisiany, která momentálně žije ve Francii, vede dvě vlastní kapely a hraje směs louisianských stylů cajun a zydeco, rockabilly a country. V Náměšti nebude jen hrát a zpívat, ale také vařit cajunské speciality.

V tentýž večer se divákům představí také jeden velký projekt ze Slovenska. Pod názvem Ornamenty se skrývá společný program SĽUKu, tedy Slovenského lidového uměleckého kolektivu, dále tria Pacora a Marka Pastírika, hráče na saxofon, klarinet, gajdy a další dechové nástroje. Na webu Folkových prázdnin se píše: „V Ornamentech se šťastně uplatnilo nadžánrové skladatelství Stana Palúcha a Marka Pastírika, kteří lidové tradice ohlasově a osvíceně přetáhli do dneška a naznačili, že je lze, bez ohledu na čerstvé vyznění, vnímat i jako druh tradice nové, byť městské. Na svou stranu si získali dvě silné opory: muzikanty SĽUK¬u, zpěvačku Evu Miškovičovou a Palúchovu skupinu Pacora – výsostně intuitivní hráče se smyslem pro improvizaci, kteří jsou doma v jazzu i lidové hudbě, a nezáleží na tom, jestli slovenské, nebo obecně východoevropské.“ O představení Ornamenty říká Stanislav Riečičiar: „Před publikem se rozprostírá hra, jejíž aktéři mezi sebou naživo komunikují a navzájem na sebe působí. Výsledkem je spojení hudby a obrazu, tradice a současné kultury, transformace tradičních obrazových motivů na interaktivní vizuální objekty, které v hudebním souzvuku ožívají a rozvíjejí nový imaginativní svět tradiční kultury přímo před očima diváků.“

Pondělní program (27. července) má podtitul Odvaha a originalita. Představí se například slovenský varhaník Marián Varga a také kolumbijský písničkář Iván Gutiérrez, známý ze své někdejší spolupráce se Zuzanou Navarovou. V souvislosti se svým aktuálním projektem Madera Iván říká: „Inspiraci si beru z těch hudebníků, které jsem poslouchal a poslouchám. Taky, co se týče textů, z věcí, které si čtu.“ Gutiérrez v minulosti žil v Bogotě, v Mexicu, v New Yorku nebo v Barceloně a v současné době přednáší v Praze filosofie a dál se věnuje hudbě.

V pondělí 27. července v Náměšti vystoupí také Gjermund Larsen, jeden z nejlepších houslistů současného Norska. Říká se prý o něm, že jeho hra vyzařuje poezii. Stejně tak je to ovšem hudba taneční.

Úterní program bude mít podtitul Odvaha objevování. Představí se například Michal Němec s Marií Puttnerovou, tedy duo Půljablkoň. Komorní formace – jen dva lidé, kytara a rytmické nástroje – je nejnovější odnoží skupiny Jablkoň, která s různými projekty jezdí do Náměště pravidelně.

V úterý 28. července v Náměšti nad Oslavou vystoupí také norská skupina Valkyrien Allstars a dále Iva Bittová ve společném projektu se skupinou Clarinet Factory a s americkým hudebníkem Hamidem Drakem. Půjde tedy o další z jedinečných hudebních spojení, která zatím nejsou zaznamenána na žádném nosiči. A právě v tom jsou Folkové prázdniny unikátní.

Ve středu 29. července v Náměšti v rámci večera Odvaha citu vystoupí Szidi Tobias se svým albem Jolanka, Mark Iliyahu Trio z Izraele a portugalská skupina Danças Ocultas s brazilskou zpěvačkou Dom La Nenou. Danças Ocultas jsou čtyři hráči na akordeony, kteří se inspirují klasickou hudbou, tangem i portugalským fadem. Skupina vznikla v roce 1989 a s okultismem, navzdory názvu, nemá nic společného. Danças Ocultas totiž v portugalštině znamená Skryté tance.

Zajímavý program bude v Náměšti probíhat 30. července, kdy se na pódiu sejdou tři hráči na niněry – jeden z Francie, jeden ze Španělska, jeden z Rakouska. Ostatně pánové budou mít každý zvlášť také noční recitály během celého týdne. Dále ve čtvrtek v Náměšti zahraje skupina Zrní a také BKO Quintet z Mali. Skupina má v obsazení mimo jiné harfu donsongoni, loutnu ngoni a další tradiční nástroje.

V pátek 31. července bude program Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou patřit písničkářům. Českou scénu bude zastupovat básník Sudet, autor silných písňových příběhů, Petr Linhart. Po albech Sudéta a Autobus do Podbořan nedávno vydal třetí sólovou desku s názvem Rozhledna.

Po letech se do Náměště vrací Glen Hansard a zajímavým hostem bude také anglický písničkář s italskými kořeny Piers Faccini. Na festivalovém webu se dočtete: „Facciniho intimně křehké písně o lásce a touhách ve vás doznívají ještě dlouho potom, než si uvědomíte, jak lehce vás s nimi zavedl do svého osobitě poetického časoprostoru, který podle něho odpovídá těžce rozeznatelné chvíli mezi nocí a dnem, kdy se jen těžko pes odlišuje od vlka. A láska od touhy, duchové od zvířat nebo divokost od zkrocenosti.“ V Náměšti se po jeho boku představí bubeník Simone Prattico.

Festival končí v sobotu 1. srpna. Představí se Peter Lipa, Abavuki z Jižní Afriky a pak velký projekt Jitky Šuranské, skupiny RukyNaDudy, ženského sboru z Kudlovic a skupiny East Jazz Company, nazvaný Z kořenů k world music. Autorka projektu Jitka Šuranská chce představit nový typ lidového muzikanta. Říká: „Je to muzikant globálně-lokální, ukotvený hledač, bořitel i stavitel v jednom, hraje lokálně, myslí globálně.“ Druhou klíčovou postavou projektu je Marian Friedl, podle Jitky člověk „hluboce vrostlý do tradiční hudby regionu, ve kterém se narodil, a zároveň člověk velmi moderní“. Marian je v současné době členem tria Jitky Šuranské a současně vede skupinu RukyNaDudy.

Vše podstatné o Folkových prázdninách najdete na www.folkoveprazdniny.cz.