Folkové prázdniny 2015: Speciální hudební projekty

Několik speciálních hudebních projektů budete mít možnost uslyšet na letošních Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Iva Bittová vystoupí na jednom pódiu s americkým bubeníkem Hamidem Drakem, Jitka Šuranská chystá speciální projekt Z kořenů folkloru a slovenský SĽUK přiveze hudebně vizuální projekt Ornamenty. Folkové prázdniny budou probíhat v Náměšti nad Oslavou od 25. července do 1. srpna 2015.

Pásmo Ornamenty s libretem Juraje Hamara v sobě spojuje nadžánrové skladatelství Stana Palúcha a Marka Pastírika, kteří do dneška přetáhli ohlasové tradice a na svou stranu si vzali jako opory muzikanty SĽUKu, zpěvačku Evu Miškovičovou, Palúchovu skupinu Pacora a videoprojekci Jána Šicky. Výsledkem je hudba inspirovaná lidovou tradicí zasazená jiskřivým způsobem do moderního kontextu.

Iva Bittová se v Náměšti představí ve společném projektu s americkým bubeníkem Hamidem Drakem. Oba výsostní improvizátoři se pohybují na hudebním pomezí tolika žánrů, že během společných vystoupení nemají o inspirace a podněty nouzi. Nemusí se dopředu ani příliš domlouvat nebo zkoušet – stačí, aby se pouze navzájem na sebe „naladili“. Na Folkových prázdninách budou hrát společně se souborem Clarinet Factory.

Jak reaguje současný muzikant vzešlý z prostředí lokální hudby na podněty v podobě archaických autentických nahrávek tradiční hudby, folklorismu, etnické hudby, world music, klasické hudby, jazzu, popu a mnoha dalších? Je vůbec možné zůstat vůči nim netečný? Jaký má význam v době informačního zahlcení lokální tvář? Jak skloubit globální a lokální v nás? Tyto a mnoho dalších otázek si kladou tvůrci koncertu s výmluvným názvem Z kořenů k world music. Jsou to houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská a kontrabasista a skladatel Marian Friedl společně s hosty, kterými jsou Ženský sbor z Kudlovic, East Jazz Company a Stará beskydská muzyka RukyNaDudy.

Více informací najdete na www.folkoveprazdniny.cz.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web