Folkové prázdniny 2015: Speciální hudební projekty

Několik speciálních hudebních projektů budete mít možnost uslyšet na letošních Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Iva Bittová vystoupí na jednom pódiu s americkým bubeníkem Hamidem Drakem, Jitka Šuranská chystá speciální projekt Z kořenů folkloru a slovenský SĽUK přiveze hudebně vizuální projekt Ornamenty. Folkové prázdniny budou probíhat v Náměšti nad Oslavou od 25. července do 1. srpna 2015.

Pásmo Ornamenty s libretem Juraje Hamara v sobě spojuje nadžánrové skladatelství Stana Palúcha a Marka Pastírika, kteří do dneška přetáhli ohlasové tradice a na svou stranu si vzali jako opory muzikanty SĽUKu, zpěvačku Evu Miškovičovou, Palúchovu skupinu Pacora a videoprojekci Jána Šicky. Výsledkem je hudba inspirovaná lidovou tradicí zasazená jiskřivým způsobem do moderního kontextu.

Iva Bittová se v Náměšti představí ve společném projektu s americkým bubeníkem Hamidem Drakem. Oba výsostní improvizátoři se pohybují na hudebním pomezí tolika žánrů, že během společných vystoupení nemají o inspirace a podněty nouzi. Nemusí se dopředu ani příliš domlouvat nebo zkoušet – stačí, aby se pouze navzájem na sebe „naladili“. Na Folkových prázdninách budou hrát společně se souborem Clarinet Factory.

Jak reaguje současný muzikant vzešlý z prostředí lokální hudby na podněty v podobě archaických autentických nahrávek tradiční hudby, folklorismu, etnické hudby, world music, klasické hudby, jazzu, popu a mnoha dalších? Je vůbec možné zůstat vůči nim netečný? Jaký má význam v době informačního zahlcení lokální tvář? Jak skloubit globální a lokální v nás? Tyto a mnoho dalších otázek si kladou tvůrci koncertu s výmluvným názvem Z kořenů k world music. Jsou to houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská a kontrabasista a skladatel Marian Friedl společně s hosty, kterými jsou Ženský sbor z Kudlovic, East Jazz Company a Stará beskydská muzyka RukyNaDudy.

Více informací najdete na www.folkoveprazdniny.cz.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert C dur pro cembalo a orchestr Š 101 - Allegro; Autor: Štěpán Josef Antonín; Dirigent: Hádek Jan; Sóla: Keglerová Edita - cembalo
12:35Střípek poezie
12:40Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web