Folkové prázdniny 2015 – hlavní hvězdy

1. června 2015 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas s hostující brazilskou písničkářkou Dom La Nena, mistrovský izraelský hráč na kamanche Mark Eliyahu a norský houslista Gjermund Larsen budou hlavními hosty Folkových prázdnin 2015 v Náměšti nad Oslavou.

Virtuóz na perské svislé housle kamanche a loutnu baglama Mark Eliyahu se narodil v Dagestánu, autonomní republice Ruska, v komunitě horských Židů, kteří na Kavkaze žijí od časů babylonského zajetí. Na Markových albech se tradiční kavkazská, perská a středovýchodní hudba artrockově rozmachuje a zvuk akustických nástrojů vůbec nepřipomíná fakt, že pocházejí ze starověku. Eliyahu patří k letitým elitním spoluhráčům izraelského hitmakera Idana Raichela, komponuje hudbu pro filharmonie a taneční představení, zkontaktoval se s muzikanty z Brazílie a nastoupil do kapely izraelské zpěvačky Rity. Markův otec – Piris Eliyahu – patří k respektovaným izraelským etnomuzikologům, hudebníkům a skladatelům. Na Folkových prázdninách se oba představí v triu s vynikajícím kytaristou a hráčem na loutnu oud Alonem Amanem Campinem, který s Markem spolupracuje už řadu let a kterého známe také ze skupiny Yemen Blues.

Gjermund Larsen je všestranný houslista z Norska. Hráčským uměním udivoval už v živelné, na moderní tradice zaměřené skupině Majorstuen, zatímco s jazzovým klavíristou Christianem Wallumrødem natočil alba pro německý label ECM. S vlastním triem vstupuje do ještě rozmanitějších hudebních komnat: třeba barokních nebo bluegrassových. Norská a severská tradice u Larsena vítězí, stále větší zájem ale projevuje tako o moderní vážnou hudbu. Takovým proměnám odpovídá složení tria: klavírista a hráč na harmonium Andreas Utnem a kontrabasista Sondre Meisfjord. Oba, zběhlé rovněž v bezhraniční hudbě, dohromady tvoří vysoce interaktivní, skladatelsky a hráčsky navzájem se doslova provokující trio.

Portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas ve své instrumentální hudbě od roku 1989 hledá taneční potenciál: Danças Ocultas totiž znamená Skrytý tanec. Artur Fernandes, Filipe Cal, Filipe Ricardo a Francisco Miguel vyšli z prostředí tradiční hudby, nakonec ale vystudovali klasiku, a přestože se to tak trochu příčí s jejich vzděláním, začali hrát na „lidové“ diatonické akordeony. S Danças Ocultas prožijete koncert pro osm nesledovatelných rukou. Uslyšíte v podstatě orchestr přecházející v náladách z atmosférických, až minimalistických meditací do nečekaných a rytmicky dobrodružných zvukových zvratů. Dokážou být střídavě jemní, dramatičtí i naplno vášniví. Nezaměnitelný kvartet virtuózních hráčů se při hledání „nové lidové hudby“ nechává vzdáleně inspirovat klasikou, tangem nuevo i melancholii portugalského národního stylu fado.

Společně s Danças Ocultas v Náměšti vystoupí brazilská violoncellistka a písničkářka Dom La Nena, se kterou letos natočili EP Arco. Dom La Nena zpívá španělsky, portugalsky a občas francouzsky. Na cello doprovázela Jane Birkin nebo Juanu Molina a debutové album Ela jí pomáhal ve svém studiu v roce 2013 natáčet výjimečný britský písničkář Piers Faccini.

Folkové prázdniny budou probíhat v Náměšti nad Oslavou od 25. července do 1. srpna 2015.

www.folkoveprazdniny.cz

(Zdroj: Oficiální tisková zpráva festivalu)

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web