Folkové prázdniny 2015 – hlavní hvězdy

1. června 2015 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas s hostující brazilskou písničkářkou Dom La Nena, mistrovský izraelský hráč na kamanche Mark Eliyahu a norský houslista Gjermund Larsen budou hlavními hosty Folkových prázdnin 2015 v Náměšti nad Oslavou.

Virtuóz na perské svislé housle kamanche a loutnu baglama Mark Eliyahu se narodil v Dagestánu, autonomní republice Ruska, v komunitě horských Židů, kteří na Kavkaze žijí od časů babylonského zajetí. Na Markových albech se tradiční kavkazská, perská a středovýchodní hudba artrockově rozmachuje a zvuk akustických nástrojů vůbec nepřipomíná fakt, že pocházejí ze starověku. Eliyahu patří k letitým elitním spoluhráčům izraelského hitmakera Idana Raichela, komponuje hudbu pro filharmonie a taneční představení, zkontaktoval se s muzikanty z Brazílie a nastoupil do kapely izraelské zpěvačky Rity. Markův otec – Piris Eliyahu – patří k respektovaným izraelským etnomuzikologům, hudebníkům a skladatelům. Na Folkových prázdninách se oba představí v triu s vynikajícím kytaristou a hráčem na loutnu oud Alonem Amanem Campinem, který s Markem spolupracuje už řadu let a kterého známe také ze skupiny Yemen Blues.

Gjermund Larsen je všestranný houslista z Norska. Hráčským uměním udivoval už v živelné, na moderní tradice zaměřené skupině Majorstuen, zatímco s jazzovým klavíristou Christianem Wallumrødem natočil alba pro německý label ECM. S vlastním triem vstupuje do ještě rozmanitějších hudebních komnat: třeba barokních nebo bluegrassových. Norská a severská tradice u Larsena vítězí, stále větší zájem ale projevuje tako o moderní vážnou hudbu. Takovým proměnám odpovídá složení tria: klavírista a hráč na harmonium Andreas Utnem a kontrabasista Sondre Meisfjord. Oba, zběhlé rovněž v bezhraniční hudbě, dohromady tvoří vysoce interaktivní, skladatelsky a hráčsky navzájem se doslova provokující trio.

Portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas ve své instrumentální hudbě od roku 1989 hledá taneční potenciál: Danças Ocultas totiž znamená Skrytý tanec. Artur Fernandes, Filipe Cal, Filipe Ricardo a Francisco Miguel vyšli z prostředí tradiční hudby, nakonec ale vystudovali klasiku, a přestože se to tak trochu příčí s jejich vzděláním, začali hrát na „lidové“ diatonické akordeony. S Danças Ocultas prožijete koncert pro osm nesledovatelných rukou. Uslyšíte v podstatě orchestr přecházející v náladách z atmosférických, až minimalistických meditací do nečekaných a rytmicky dobrodružných zvukových zvratů. Dokážou být střídavě jemní, dramatičtí i naplno vášniví. Nezaměnitelný kvartet virtuózních hráčů se při hledání „nové lidové hudby“ nechává vzdáleně inspirovat klasikou, tangem nuevo i melancholii portugalského národního stylu fado.

Společně s Danças Ocultas v Náměšti vystoupí brazilská violoncellistka a písničkářka Dom La Nena, se kterou letos natočili EP Arco. Dom La Nena zpívá španělsky, portugalsky a občas francouzsky. Na cello doprovázela Jane Birkin nebo Juanu Molina a debutové album Ela jí pomáhal ve svém studiu v roce 2013 natáčet výjimečný britský písničkář Piers Faccini.

Folkové prázdniny budou probíhat v Náměšti nad Oslavou od 25. července do 1. srpna 2015.

www.folkoveprazdniny.cz

(Zdroj: Oficiální tisková zpráva festivalu)

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert C dur pro cembalo a orchestr Š 101 - Andante non molto; Autor: Štěpán Josef Antonín; Dirigent: Hádek Jan; Sóla: Keglerová Edita - cembalo
12:35Střípek poezie
12:40Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web