Slyšte, lidé! – Hudební tváře Petra Linharta

Slyšte, lidé! – Hudební tváře Petra Linharta
22. listopadu 2018 Aktuality, Alternativní hudba, Folk Autor: Milan Tesař

Petr Linhart je písničkář, který svými písňovými příběhy oživuje zapomenutá místa Sudet. Je také kapelníkem skupiny Majerovy brzdové tabulky, která po delší pauze znovu začíná hrát. Jako textař nebo skladatel se podílel na albech Michala Horáčka, Jana Spáleného nebo Františka Segrada. A nedávno natočil album písní karlovarské folkové skupiny Čp. 8, ve které v první polovině 80. let hrál na kytaru. Všechny tyto hudební tváře Petra Linharta si představíme v pořadu Slyšte, lidé! Premiéru vysíláme v sobotu 24. listopadu 2018.

Petr Linhart není jen hudebník, autor a kapelník. Vedle písní – ať už pro sebe, nebo jiné interprety – se věnuje různým bohulibým činnostem. Stál na počátku snah o zvelebení bývalého poutního místa Skoky v západních Čechách. Další podobnou aktivitou je spolek DoKrajin, jehož cílem je obnova, oživení a zachování zaniklé osady Köngsmühle poblíž Loučné pod Klínovcem. „Rádi bychom, aby se osada stala místem setkávání lidí z obou stran hranice a jako připomínka pohnuté historie zůstala ve svém současném stanu zachována i budoucím generacím,“ říká písničkář v Týdeníku Rozhlas.

Když v roce 2007 Petru Linhartovi vyšla první sólová deska Sudéta, psal o ní v časopisu Folk & country publicista Jiří Moravský Brabec: „V Petru Linhartovi cítím podobně jako v Jiřím Smržovi to, co je dnes z tvůrčího hlediska nejvíc k závidění – úplnou svobodu. Linhart pozoruje krajinu zvenčí a hledá souřadnice v času i prostoru, kde se zachví mystérium.“

Na otázku, jak se kapelník skupiny Majerovy brzdové tabulky stal sólovým písničkářem, odpovídá, že někdy v roce 2004 jej přátelé z jednoho pražského nakladatelství požádali, jestli by nemohl svými písněmi doprovázet autorská čtení. „Tenkrát mi nezbylo, než to zkusit sám za sebe, nejprve s repertoárem Majerových brzdových tabulek,“ říká Linhart, který mimochodem své první sólové album skládal na počítači ze zvukových smyček a kytaru k takto vytvořeným plochám dodal až druhotně. K realizaci prvního alba Sudéta si nakonec přizval několik muzikantů – Marka Štiftera, Petera Bindera a Pepu Štěpánka na nejrůznější typy kytar, Aleše Charváta na baskytaru a Tomáše Makovského na spíše epizodní role bicích nástrojů. „Kromě toho jsou v případě potřeby k doprovodu přimíchány i různé nehudební zvuky a ruchy dokreslující atmosféru,“ zdůrazňuje Ivan Kott v recenzi na serveru Folktime.

Petr Linhart se narodil v roce 1962 v Kladně. Vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní a Vysokou školu ekonomickou. Pracuje jako konstruktér jízdních řádů u Správy železniční dopravní cesty. Je držitelem ceny Proglasu Za krásu slova a jeho textařských služeb využil například Jan Spálený, který si jej pozval jako autora textů na své album Zpráva odeslána. Jako své textařské nebo hudební inspirace zmiňuje Petr Linhart v různých rozhovorech například irský folklor, písně Oldřicha Janoty, skupinu Jethro Tull nebo barokní hudbu.