Majerovky brzdové tabulky ve Slyšte, lidé!

5. listopadu 2008 Alternativní hudba, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V sobotu 8. listopadu 2008 budeme v pořadu Slyšte, lidé! vysílat hodinový profil skupiny Majerovky brzdové tabulky. Kapela, která hraje především autorskou tvorbu svého kapelníka Petra Linharta, od začátku letošního roku spolupracuje se zpěvačkou Hradišťanu Alicí Holubovou. Společně natočili aktuální koncertní CD Noc ozvěn. V pořadu zazní nejen skladby z něj a ze starších oficiálních alb, ale i raritní nahrávky.

Téměř výhradním autorem písní pro Majerovky brzdové tabulky je Petr Linhart. Jeho texty jsou plné „lesů, skal a dění v přírodě“, jak si už v roce 1996 všiml publicista Petr Korál. „Příroda je to první, co okolo člověka je, je to podstata všeho,“ reagoval tehdy Linhart, pro kterého mimochodem Majerovky nebyly prvním kontaktem s hudbou. Jako kytarista působil v legendární folkové skupině Čp. 8, jejíž jedna píseň se dokonce jmenuje Milostné vzpomínky Petra Linharta. První album Majerovek se jmenovalo Místa častých zjevení a vyšlo v roce 1992, avšak už roku 1989 skupina natočila demonahrávku Noční zprávy.

V roce 2001 se publicista Petr Korál členů Majerovek zeptal, jak by se vyrovnali se situací, kdyby někdo z jejich skladeb udělal elektronické remixy. „Jsem jednoznačně pro,“ řekl tehdy Petr Linhart. „Já jsem jednoznačně proti,“ oponoval violoncellista Antonín Bernard. „Záleží na tom, kdo to udělá,“ přidal se Vít Kahle. Toto téma bylo na začátku tisíciletí příhodné. Právě na svém albu Ryba ryb z roku 2000 se totiž kapela poprvé – zpočátku velmi nesměle – pokusila využít prvků moderní taneční hudby. Naplno pak tento trend pokračoval o čtyři roky později na CD Pálava, z kterého si dnes ještě budeme hrát.

Nejnovější album se jmenuje Noc ozvěn a skupina – společně se svou novou zpěvačkou Alicí Holubovou – je natočila na jaře 2008 v klubu Stará Pekárna v Brně. Honza Průša z webu MusicServer.cz hodnotí koncertní nahrávku slovy: „Naživo je kapela velmi jistá a březnový večer v brněnském klubu Stará pekárna zachytil Majerovky ve výborné formě.“

Pořad o Majerovkách vysíláme v sobotu 8. listopadu 2008 od 19.15 a v repríze v úterý 11. listopadu v 16.55.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web