Petr Linhart s námi oslaví 1000 kol hitparády

16. ledna 2016 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Písničkář Petr Linhart, nejúspěšnější interpret naší posluchačské hitparády Kolem se toč za rok 2015 (a také za rok 2011), bude dalším hostem festivalu Hradecký slunovrat, na kterém 25. června 2016 oslavíme 1000 kol hitparády. Přijeďte také do Hradce nad Moravicí.

V roce 2011 byla nejúspěšnější písní naší hitparády Kolem se toč skladba Annenruhe od Petra Linharta z alba Autobus do Podbořan. V roce 2015 si Petr úspěch zopakoval se skladbou Zaječí z nového CD Rozhledna. Z tohoto důvodu Petr Linhart nemůže chybět na naší scéně na festivalu Hradecký slunovrat 25. června 2016.

Předtím, 27. dubna od 19.15 Petr Linhart zahraje několik svých písní živě v našem pořadu Jak se vám líbí.

Petr Linhart, jinak též kapelník skupiny Majerovy brzdové tabulky, se na svých sólových albech věnuje především pozapomenutým místům Sudet. Na otázku, co jej přimělo toulat se Sudetami a pátrat po dávných příbězích těchto míst, odpovídá: „Upřímně řečeno – náhlá a rozumem moc nevysvětlitelná touha. Nicméně v sobě od dětství nosím mnoho skrytých důvodů. Moje babička z tátovy strany byla sudetská Němka, prázdniny jsem často trávil ve stráních nad Desnou v Jizerských horách, několikaleté angažmá v karlovarské kapele Čp. 8 mě zase pár let po několik dnů v týdnu přesouvalo do krajin Karlovarska. Když jsem pak k tomu tématu poprvé přistoupil, zjistil jsem, že tady jsem doma jako nikdy nikde před tím. A že vlastně mohu bohatě čerpat také z toho, co jsem tady kdy prožil.“

O Sudetech říká: „Sudety jsou zemí křížů, a to v přeneseném významu i doslova. Jakmile se člověk začne tím tématem zabývat hlouběji, nemůže se nepotkat s křesťanstvím. Příběh Sudet je příběhem křesťanské doby. A je taky příběhem ztracené nebo zapomenuté víry. Člověk má dojem, že sem vtrhli nějací dávní barbaři. Ovšem není to tak dávno a my jsme do jisté míry jejich potomci.“

Navzdory své zálibě v pohraničí pochází Petr Linhart ze středních Čech. Na své rodné Kladno a jeho zasažení komunistickou asanací vzpomíná na novém albu v písni To bylo to Kladno, která byla v celoročním žebříčku naší hitparády za rok 2015 osmnáctá. „V Kladně byl mým domovem dům, ve kterém jsem se narodil a který později padl při asanaci. Od té doby se tam nijak zvlášť doma necítím, i když jinak ve středních Čechách je mnoho míst, které mám rád a o kterých jsou mnohé písně psané pro Majerovky. Nicméně jak někde píše Václav Cílek – krajinu svého srdce si člověk často vybere až po čtyřicítce,“ říká písničkář.

(Citáty pocházejí z rozhovoru Milana Tesaře s Petrem Linhartem pro Katolický týdeník)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web