Sefardské písně skupiny Kon Sira…

21. března 2014 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Kon Sira… je společný projekt sester Kateřiny a Barbary García, kytaristy Predraga Duronjiče a dvou členů skupiny Druhá tráva – banjisty a hráče na dechové nástroje Luboše Maliny a kontrabasisty Tomáše Lišky. Pro první album této nové skupiny Katka García vybrala a upravila písně sefardských židů, které se zachovaly v hudební tradici Turecka, Řecka, Bosny a dalších oblastí.

Kořeny sefardských židů a jejich hudby můžeme hledat ve Španělsku, odkud byla tato komunita vyhnána v roce 1492. Od té doby žijí potomci sefardů na území dnešního Řecka, Turecka, na Balkáně a v dalších zemích. Pojítkem jejich folklóru je ladino, židovská španělština, která se po nuceném odchodu Sefardů ze Španělska na konci 15. století vyvinula ve svébytný jazyk.

Kapela Kon Sira… se na svém prvním albu právě na sefardské písně, zpívané v jazyce ladino, zaměřuje. Skupinu založily sestry s česko-španělskými kořeny Kateřina a Barbara García. Katku, která momentálně žije v Irsku, můžete znát jako jednu z našich nejlepších interpretek irské hudby. Původní profesí je však hispanistka a právě kultuře a jazyku sefardských židů se věnuje. Její sestra Barbara žije v Praze a zaměřuje se na moravskou a severošpanělskou lidovou hudbu. Skupinu s nimi založil bosenský kytarista a zpěvák Predrag Duronjić, který má přímo sefardské kořeny. Sestavu doplňují dva členové skupiny Druhá tráva – kontrabasista Tomáš Liška a banjista a hráč na dechové nástroje Luboš Malina, který s Katkou García hraje v její druhé kapele Garcia.

Album na stránce vydavatele: http://www.goodday.cz/titul-detail.php?titul=292.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web