Berlínské nahrávky Tomáše Lišky

Berlínské nahrávky Tomáše Lišky
5. července 2013 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Kontrabasistu Tomáše Lišku můžete znát ze společného projektu s Martou Töpferovou Milokraj, ze skupiny Points, z jeho autorského alba Invisible World nebo jako člena skupiny Druhá tráva. V pořadu Noční bdění s jazzem si ve středu 17. července od 0.35 představíme jeho suitu Bercheros Odyssey, která vznikla během Tomášových studií v Německu.

Na jaře 2012 vystoupil Tomáš Liška živě ve studiu Proglasu společně se zpěvačkou Martou Töpferovou a s její mezinárodní kapelou (ještě společně se dvěma hudebníky z Chile). Přesně o rok později Liška a Töpferová, kteří na různých projektech spolupracují od roku 2007, vydali společné česky zpívané album Milokraj, plné odkazů na zdejší folklór. „Je to skutečně spolupráce od začátku do konce. S Martou jsme se scházeli už při začátcích psaní této autorské hudby, všechno jsme řešili spolu. Občas je to zdlouhavější práce, protože musíme najít společný pohled, ale řídíme si to spolu,“ vysvětluje Tomáš.

V téže době, kdy Milokraj vyšel, dokončil Tomáš Liška magisterský studijní program v Berlíně. Tam také vzniklo několik jeho nových skladeb, mezi nimiž zaujímá významné místo suita Bercheros Odyssey. V pořadu Noční bdění s jazzem si z ní pustíme tři závěrečné věty (z celkových šesti).

Skladbu nahráli:

Tomáš Liška – kontrabas

Fabiana Striffler – housle

Johannes Köthke – cello

Markus Ehrlich – klarinety

Natalie Hausmann – tenorový saxofon