Garcia: Before Dawn (recenze CD)

Garcia: Before Dawn (recenze CD)
1. června 2011 World music, Folk, Recenze Autor: Milan Tesař

Garcia je skupina, kterou založili zpěvačka Kateřina García a banjista a hráč na dechové nástroje Luboš Malina. Z jejich spolupráce vzešlo už druhé výborné album Before Dawn. Přečtěte si naši recenzi a případně reagujte v diskusi pod článkem.

Garcia: CD Before DawnMůže vůbec ze spolupráce jedné z nejlepších českých zpěvaček s jedním z nejvšestrannějších instrumentalistů vzniknout něco podprůměrného? Už první album společného projektu Katky García a Luboše Maliny (Woven Ways, Supraphon 2007) bylo výtečné. Pokračování s názvem Before Dawn možná nenabízí takovou koncentraci hitů na první poslech (jako byly The Queen Of Argyll, One Last Cold Kiss, tradicionál The Curragh Of Kildare nebo moje zvlášť oblíbená Ag an gCóisir), avšak je ještě o kus propracovanější, pokud jde o střídání nálad a dokonalost aranží.

Přestože má Katka za sebou minulost především v tzv. keltském žánru (ať už jeho existenci uznáváme, či zpochybňujeme) a třebaže je Luboš Malina naším špičkovým hráčem na pětistrunné banjo, Garcia nehraje bluegrass ani čistokrevnou keltskou hudbu. Nejen že oba protagonisté vnášejí do kapely něco ze sebe a svých bývalých i současných projektů. Plnohodnotně s nimi v jednotlivých skladbách komunikují i další členové základní sestavy, tedy Katčin dlouholetý spoluhráč Petr Košumberský (kytara), nadžánrový bubeník David Landštof (mj. Druhá tráva, Xindl X, Lenka Dusilová) a Adam Stivín, baskytarista r&b kapely Navigators. A aby žánrů a vlivů nebylo málo, hostují na albu například další Malinovi kolegové z Druhé trávy Emil Formánek a Luboš Novotný, Katčina sestra Bára García coby vokalistka, legendární houslista Jan Hrubý nebo jazzový klávesista Ondřej Kabrna.

S takovou sestavou se sice dají dělat divy, ale Garcia svůj potenciál využívá uměřeně a přiměřeně. Žádné nástrojové exhibice, žádný přeplácaný dort od pejska a kočičky. Že je album postavené především na střídmosti a čistotě projevu, dokazuje Katka hned v první skladbě, skotské Gloomy Winter’s Now Awa’, kterou odvážně a krásně přednese a cappella. Hned v následující autorské skladbě Before Dawn se však kapela představí v celé své kráse i s hosty. Silnou Malinovu melodii podepírají bicí, avšak ani zde se v lese nástrojů neztrácí Katčin výrazný hlas. I v dalších skladbách může posluchač obdivovat zpěv a současně se kochat variacemi, které kapela nabízí. K vrcholům přitom patří další střídmé číslo, Katčina autorská Summer Rain, nahraná pouze jako sesterský duet s doprovodem akustické kytary.

Z kontextu alba, které navzdory žánrové a aranžérské pestrosti přece jen čerpá především z britských ostrovů, nejvýrazněji vybočuje makedonská lidová Ančice Mori Dušice. I její melodii však Luboš Malina původně objevil na anglosaském albu („v písni Sensual World od Kate Bush, kde zazněla její část jako mezihra, kterou hrál Davy Spillane v unisonu s kavalem“) a až dodatečně ji rozšířil o původní jihoslovanský text. Ančice podle skupiny Garcia je šestiminutová skladba s řadou aranžérských zvratů, se zpěvaččinou sympaticky měkkou výslovností tvrdého balkánského jazyka a s charakteristickou houslovou hrou Jana Hrubého. A protože celé album stojí na kontrastech, je moudré, že po orientální melodii následuje rozverná ostrovní Tippin’ It Up To Nancy („o mazané ženě, která chtěla oslepit svého manžela tím, že ho soustavně nutila konzumovat syrová vajíčka“) a po ní další z vrcholů alba, půvabná asturská ukolébavka Con Tomillo y Romero. Dobře zvolenou syntézou celého CD je pak závěrečná – opět Katčina autorská – píseň Under My Skin, ve které dostanou větší prostor bubeník Landštof i Luboš Malina jako skutečně bluegrassový banjista.

Garcia je v českém kontextu výjimečná kapela. Už to, že skotský tradicionál Fine Flowers In The Valley hraje s doprovodem africké kalimby, španělské kytary a balkánské píšťaly kaval je hodno pozornosti. Nejde však o žádné exhibice, ale o hledání toho nejzajímavějšího tvaru, který píseň nezahubí, ale podpoří její melodii a v první řadě lidský hlas.

Album Before Dawn je krásné a ve své střídmosti a nenápadné pestrosti. Podobně jako v šedivé fotografii úsvitu na obalu vnímáte barvy dne, který právě začíná. ¨

Rok vydání: 2010
Vydavatel: Indies Happy Trails
Žánr: folkrock/world music
Celkový čas: 42:19