Anketa Album roku 2016 – přehled nominovaných

Anketa Album roku 2016 – přehled nominovaných

Do výroční ankety Proglasu o album roku 2016 hlasovalo 117 oslovených osobností – hudebních publicistů, muzikantů, pořadatelů festivalů a dalších. Vítěze oznámíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 28. ledna 2017. Bude jím někdo z pětice Iva Bittová, The Odd Gifts, Jarda Svoboda, Jitka Šuranská a Martina Trchová.

Na prvních pěti místech výroční ankety Album roku 2016 se umístila následující alba (zatím bez pořadí):

Iva Bittová & Čikori – At Home (Pavian Records)

Skupina Čikori navázala na společné dvojalbum Ivy Bittové a Vladimíra Václavka Bílé inferno z roku 1997. Své donedávna jediné album natočila v roce 2001 a až po 15 letech přišla s dlouho očekávanou novinkou. Čikori dnes vedle Bittové a Václavka tvoří kontrabasista Jaromír Honzák a trumpetista Oskar Török.

The Odd Gifts – Migrant Songs (Indies Scope)

Písňové texty na albu Migrant Songs o (často nedobrovolném) stěhování a přesouvání z místa na místo pojednávají nejčastěji v první nebo druhé osobě. Jazykem alba je angličtina, což souvisí nejen s námětem, ale také s hosty, které si kapelník Ondřej Galuška do jednotlivých skladeb přizval. Jsou mezi nimi totiž v Česku působící angličtí písničkáři Justin Lavash, Alasdair Bouch a James Harries nebo guinejská tanečnice a zpěvačka Bijou Camara, tedy „imigranti“, kteří už léta obohacují českou kulturu. Ondřej Galuška je vedle The Odd Gifts stěžejním členem skupiny Eggnoise.

Jarda Svoboda – Solo (Indies Scope)

Kapelník skupiny Traband Jarda Svoboda na svém prvním sólovém albu zpívá o Bohu i o ženách a také o krajině, což jsou všechno jeho klíčová témata. Album Svoboda vydal v den svých 50. narozenin a pojal je jako sbírku komorních písní, na kterých se doprovází na harmonium.

Jitka Šuranská Trio – Bílé husy (Indies Scope)

Trojice, kterou vedle zpěvačky a houslistky Jitky Šuranské (dvojnásobné držitelky Anděla) tvoří mandolinista Martin Krajíček a Marian Friedl, který ovládá kontrabas, cimbál i lidové dechové nástroje, natočilo velmi pestrou a přitom nepřekombinovanou nahrávku. Producentem alba byl slovenský houslista Stano Palúch.

Martina Trchová & Trio – Holobyt (Indies MG)

Vítězka Autorské i Interpretační Porty a držitelka písničkářského Krtka z festivalu Zahrada vydala po albem Čerstvě natřeno a Takhle ve mně vyjou vlci novinku. Po původním čistém folku postaveném na souzvuku akustické kytary a flétny je veta, přibylo jazzových pasáží, výraznější roli než dříve hraje celá kapela, hosté písně spíše dotvářejí, než pouze zdobí. A při tom všem Martina Trchová zůstává suverénní autorkou, které stále sluší označení písničkářka.

Jméno vítěze a další pořadí odtajníme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 28. ledna od 19.15.

Na místech 6–20 se umístili:

6. Jablkoň: Vykolejená (Galén)
7. Iamme/Cermaque: Gravitace (Indies Scope)
8. Jananas: To samo (Supraphon)
9. Jan Řepka: Rozjímání o sendviči (vl. náklad)
10. Katarzia: Agnostika (Slnko Records)
11. Longital: Divoko (Slnko Records)
12. Jarret: Soulásky & samolásky (Indies Scope)
13. Vertigo: Nononononininini (Animal Music)
14. dné: These Semi Feelings, They Are Everywhere (Majestic Casual)
15. Živé kvety: Nové poschodia (Slnko Records)
16. Ridina Ahmedová & Petr Tichý: HLASkontraBAS (Polí pět)
17. Zhasni: Zhasni (vl. náklad)
18. Prune: Kruhy (L. Krpalová)
19. Tomáš Kočko & Orchestr: Velesu (Indies Scope)
20. Midi Lidi: Give Masterpiece A Chance! (vl. náklad)