Slyšte, lidé! – Ceny Grammy 2016

Slyšte, lidé! – Ceny Grammy 2016

V týdeníku Slyšte, lidé! se ohlédneme za 59. ročníkem amerických hudebních cen Grammy. Ocenění za rok 2016 se udělovala v 84 kategoriích. My si představíme vítězem v žánrech jazz, country, folk, křesťanská hudba, alternativní hudba a dalších. Poslouchejte v sobotu 13. května od 19.15 nebo v úterý 16. května v 16.55.

Ceny americké hudební akademie Grammy sice reflektují především americkou hudební scénu, ale v širším slova smyslu jsou prestižní záležitosti v celosvětovém měřítku. Letos se udělovaly v 84 kategoriích a my si představíme deset vítězů.

Začneme kategorií Nejlepší album tradičního popu. V něm byli nominováni například Andrea Bocelli, Bob Dylan, Josh Groban nebo Barbra Streisand, ale vítězem se nakonec stal Willie Nelson. Čtyřiaosmdesátiletý zpěvák, známý především z žánru country, své CD Summertime sestavil z nesmrtelných melodií George Gershwina. Při výběru písní a jejich zpracování se nechal inspirovat jiným klasikem tohoto žánru, Frankem Sinatrou, a jeho nahrávkami. Album vyšlo loni v únoru a Nelson na něm spolupracoval s producenty Buddym Cannonem a Mattem Rollingsem. 

Zajímavým způsobem mezi žánry proplouvá na své nejnovější nahrávce kytarista John Scofield. Ani on na CD Country For Old Men nevsadil na autorský repertoár, ale vybral notorické známé melodie z okruhu americké country – tedy žánru, který se vyvíjel v rámci bělošské americké hudbě paralelně s afroamerickým jazzem. Scofield sáhl po tradicionálu Red River Valley, u nás známém jako Červená řeka, po gospelu z repertoáru Johnnyho Cashe Wayfaring Stranger, z 90. let si vypůjčil melodickou píseň Shanii Twain You’re Still The One a přepracoval i často přebíranou Jolene od Dolly Parton. Jde vlastně o něco podobného, jako když u nás Vilém Spilka přetavit do instrumentální jazzové podoby Honzu Nedvěda. Ani Scofield se originálům nevzdaluje nějak zvlášť odvážně, písně ponechává v takovém tvaru, aby je posluchač poznal, a současně aby si užil i improvizovaných sól. Však také John Scofield vedle ceny Grammy za nejlepší instrumentální jazzové album získal ještě jedno ocenění, a sice v kategorii Nejlepší improvizované sólo. V tomto případě jde konkrétně o skladbu I’m So Lonesome I Could Cry.

Vítězem kategorie Nejlepší jazzové vokální album se stal u nás velmi oblíbený zpěvák Gregory Porter, se kterým v poslední době intenzivně spolupracuje český varhaník Ondřej Pivec. Na oceněném albu Take Me To The Alley hraje ve třech skladbách. Gregory Porter, který se do profesionální hudební sféry dostal až kolem čtyřicítky, ale poté jeho hvězda vyletěla vzhůru neuvěřitelnou rychlostí, čerpá ze soulu, R&B, z velkokapelového jazzu i z tradičního amerického popu, ale především z gospelu. V telefonickém rozhovoru pro Proglas před časem řekl: „Všechny žánry, kterým se věnuji, s podstatou gospelu souvisejí. Gospel jako základ této afroamerické hudební tradice na mne stále působí.“ 

Grammy se uděluje i v kategorii Nejlepší gospelové album. Vítězem se letos stal už 12násobný držitel Grammy, legenda americké křesťanské hudby Kirk Franklin, mimochodem vrstevník Gregoryho Portera. Sedmačtyřicetiletý rodák z Texasu svou novinku nazval Losing My Religion, tedy Ztrácím své náboženství. Tento titul se snažil rozklíčovat recenzent serveru AllMusic, který napsal, že „náboženství někdy zakrývá Boží lásku a milosrdenství a může být spíše překážkou než mostem“. Franklinovo album pak označuje jako sociálně-politicko-duchovní manifest. 

Zpěvačka Sarah Jarosz stejně jako Kirk Franklin pochází z Texasu, ale je o generaci mladší. Je jí teprve 25 let, ale na svém kontě má například dvě alba, která se dostala na první místo americké bluegrassové hitparády. V Grammy zabodovala jednak v kategorii Nejlepší folkové album a dále v kategorii American Roots, tedy hudba z amerických kořenů. Její úspěšné album se jmenuje Undercurrent a druhou cenu získala konkrétně za píseň House Of Mercy. Český publicista Jiří Moravčík psal v časopisu UNI, že napětí písničkářství Sarah Jarosz „nevytváří rytmika, ale lahodné kytary Lukea Reynoldse a Jedda Hughese, mandolína, banjo, podbarvující klávesy a sborové vokály. Nad vším pak ční vemlouvavý hlas Sarah a její ve středních tempech brilantně vystavěné skladby“. „Je to neokázalé, čisté, pro někoho na první poslech až nenápadné. A přece neodbytně přitažlivé,“ píše v profilovém článku pro UNI další český publicista a hudebník Ondřej Konrád. 

Ve věku 69 let podlehl v lednu 2016 rakovině britský zpěvák David Bowie. Nejen v 70. letech, kdy jeho hvězda zářila nejvíc, ale po celý svůj umělecký život, určoval trendy v hudbě, ale také v pódiové stylizaci a módě. Stálicí zůstal i v 80. a 90. letech a na několik let se odmlčel až po vydání alba Reality v roce 2003. O deset let později se však vrátil s výbornou deskou The Next Day a loni v lednu, jen dva dny před svou smrtí, vydal bezejmennou novinku označovanou podle černé hvězdy na obalu jako Blackstar. O albu se psalo v superlativech, což nakonec dokládá i pětinásobné vítězství v cenách Grammy. Skladba Blackstar zvítězila v kategoriích Nejlepší rockový výkon a Nejlepší rocková píseň. Celé album pak vyhrálo kategorii alternativní hudby a další ceny získalo za zvuk a za obal.

Hillary Scott je 30letá zpěvačka z Nashvillu, členka úspěšné country kapely Lady Antebellum. S ní by měla letos v létě vydat už sedmé album Heart Break, ale kromě toho má i další projekty. V listopadu 2015 začala pracovat na svém sólovém albu s křesťanskými písněmi. Nakonec je pod názvem Love Remains vydala loni v červenci, a to pod hlavičkou Hillary Scott & The Scott Family. Na otázku, proč se jako úspěšná a populární zpěvačka rozhodla natočit kolekci duchovních písní, odpovídá: „Chtěla jsem tímto albem ukázat, kdo doopravdy jsem. Tyto písně vyjadřují hlas mého srdce, zpívám je po celý svůj život, ať už v kostele, doma s rodinou nebo s přáteli, zpívala jsem je, když jsem uspávala dcerku nebo když někdo z mých blízkých umíral.“ Album produkoval slavný country zpěvák a hráč na mandolínu Ricky Skaggs. Zpěvačka Hillary Scott za toto CD získala cenu Grammy v kategorii Nejlepší album současné křesťanské hudby a píseň Thy Will byla navíc oceněna jako Nejlepší současná křesťanská píseň. 

Tim McGraw, 49letý rodák z Louisiany, začínal před dvaceti lety s tradiční variantou country, ale později se přeorientoval na styl, který se blíží současné populární hudbě. Na svém kontě má zatím 14 alb a z toho deset se dostalo na první příčku americké hitparády žánru country. Je trojnásobným držitelem Grammy, nasbíral 11 cen od Asociace country hudby a desítky dalších ocenění. Jeho společné turné s manželkou a country zpěvačkou Faith Hill z let 2006–2007 je vůbec nejúspěšnější koncertní šňůrou v tomto žánru. McGraw, který má po dědečkovi italské kořeny, si také zahrál v několika filmech. Jeho nejnovější album se jmenuje Damn Country Music a obsahuje i píseň Humble And Kind, jejíž autorkou je písničkářka Lori McKenna. Právě tato skladba se stala Písní roku v žánru country, alespoň pokud jde o verdikt amerických odborníků.

Cenu za Nejlepší country album získal 38letý rodák z Kentucky Sturgill Simpson za své třetí sólové album A Sailor’s Guide To Earth. Simpson začínal jako interpret bluegrassu a postupně se propracoval v předního interpreta takzvané alternativní country. Na svém oceněném albu nabízí vedle vlastních písní také úpravu skladby In Bloom od rockové skupiny Nirvana.

Na závěr si pustíme vítěznou skladbu kategorie Nejlepší výkon dua nebo skupiny v žánru country. Vítězem se stala úprava písně Jolene, kterou nazpívala vokální skupina Pentatonix, která si ovšem do studia přizvala autorku a původní interpretku skladby Dolly Parton.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web