Pořad Jak se vám líbí – nad nahrávkami Karla Velebného

Pořad Jak se vám líbí – nad nahrávkami Karla Velebného
10. dubna 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Poprvé na CD letos vyšlo dlouho nedostupné nahrávky Karla Velebného, zakladatele českého moderního jazzu, hudebníka, skladatele a pedagoga. Velebný působil od konce 50. let v kapele Studio 5 a poté ve skupině SHQ. Nedávno vydaný komplet osmi CD představuje všechny Velebného nahrávky pro Supraphon až do počátku 70. let, a to jak řadová alba, tak nahrávky ze singlů a kompilací i dosud nevydané snímky. Více prozradí vydavatel kompletu Jaromír Kratochvíl a editor Jaroslav Riedel. Poslouchejte ve středu 19. dubna 2017 od 19.15.

Po éře velkých jazzových orchestrů i u nás na přelomu 50. a 60. let nastoupil moderní trend menších uskupení, která se snažila hrát jazz jinak, novátorsky, zajímavěji. Průkopníkem tohoto trendu byl soubor Studio 5 v čele s vibrafonistou (a pianistou) Karlem Velebným a se saxofonistou Janem Konopáskem. Po rozpadu skupiny pokračoval Velebný od první poloviny 60. let s vlastním souborem SHQ, pojmenovaný podle svého domovského Divadla Spejbla a Hurvínka. Skupina prošla mnoha personálními obměnami, ale po celou dobu své existence určovala trendy ve vývoji tuzemského jazzu. Karel Velebný je dnes považován nejen za zakladatele moderní jazzové hudby u nás, ale také za průkopníka jazzového školství.

Komplet osmi CD, který vyšel u vydavatelství Indies Happy Trails, obsahuje jeden disk s nahrávkami skupiny Studio 5, pět CD skupiny SHQ (reedice řadových alb i sebrané nahrávky z kompilací a EP desek), dále CD Týnom tánom, na kterém desetičlenná skupina složená z členů SHQ a Orchestru Gustava Broma hraje úpravy lidových písní, a konečně CD Ztráta nalezeného syna s dalšími nahrávkami Karla Velebného. Závěrečný disk kolekce představuje reedice alba Jazzové nebajky, považovaného za nejlepší českou jazzovou desku do roku 1989.

Vedle pořadu Jak se vám líbí s vydavatelem a editorem kolekce se budeme kompletu věnovat také 29. dubna v hodinovém pořadu z cyklu Slyšte, lidé!

NyníDuchovní hudba
Skladba: Vesperae ex D - Lauda Jerusalem; Autor: Zeidler Józef; Dirigent: Borowicz Lukasz; Sóla: Mikolajczyk Anna - soprán, Barnacka Anna - mezzosoprán, Minkiewicz Ryszard - tenor, Machej Dariusz - bas; Soubor: Camerata Silesia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Křesťan a svět

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web