Román Na Tesáku se dočká po 84 letech nového vydání

Román Na Tesáku se dočká po 84 letech nového vydání
5. listopadu 2021 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem dokončila v těchto dnech přípravy k novému vydání románu Na Tesáku od Františka Fryšáka-Buchlovského. Prostředky na tisk knihy sbírají mladí folkloristé do konce listopadu v crowdfundingové kampani na internetu. Román o životě pasekářů v Hostýnských vrších v polovině 18. století se tak k zájemcům dostane ještě před Vánocemi.

František Fryšák-Buchlovský byl starostou města Bystřice pod Hostýnem, obchodníkem i spisovatelem. Jeho kniha Na Tesáku je datována do roku 1934, avšak byla vydána vlastním nákladem a ve vlastní úpravě až v roce 1937. Díky iniciativě mladých muzikantek z Bukovinky nyní vychází po 84 letech znovu v limitovaném nákladu 500 ks. Kniha má 430 stran formátu A5, šitou vazbu a její prodejní cena bude 450 Kč.

„K dokreslení příběhu pasekáře Jury Antoše jsme požádali chvalčovského malíře Karla Bubílka, aby do knihy zhotovil vlastní akvarely. Jeho autentické ilustrace knihu výrazně obohatily”, doplňuje Kateřina Kovaříková, umělecká vedoucí Bukovinky. Téměř devadesátiletému malíři, jednomu ze zakladatelů valašského folklorního souboru Rusava, a jeho ženě Evě je kniha také věnována.

“Při zpracování hudebního a tanečního materiálu čerpáme inspiraci v nejbližším okolí a historii valašského regionu. Bylo jen otázkou času, kdy se nám do rukou dostane příběh Jury Antoše žijícího na Tesáku, popisující způsob života, práci pasekářů i lásku Barči k zámeckému lesnímu Lacnerovi“, přiblížila etnografka Markéta Hnilicová, která společně s dalšími členy Bukovinky román připravila k vydání.

Digitalizace knihy byla podpořena grantem Města Bystřice pod Hostýnem. Vydání knihy je možné do konce listopadu podpořit na internetových stránkách www.hithit.cz. V kampani je možné koupit nejen knihu za zvýhodněnou cenu, ale i řadu zajímavých odměn, například vycházku s portáši po místech, kde se román Na Tesáku odehrává.

Více informací na www.cmbukovinka.cz.

 

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Válka je vůl (2019); Interpret: Kluka Zdeněk; Album: různí: Malý princ – Pocta Oldřichu Veselému
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web