Třetí letošní Malovaný kraj (2020)

Třetí letošní Malovaný kraj (2020)
25. května 2020 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

Hned několik článků z aktuálního vydání tohoto časopisu zaměřeného na národopis a vlastivědu Slovácka se věnuje aktuálnímu tématu – koronaviru.

Konkrétně jde o úvodní fejeton, dále o zamyšlení nad tím, jak pandemie mohla ovlivnit chápání pojmu domova a také o stať popisující reakce na ni na sociálních sítích, přirozeně ve vztahu k folkloru. Poslední dílem – Židovský Uherský Brod – končí v periodiku seriál zaměřený na historii židovských náboženských obcí. O kousek dál je článek upozorňující na počátky hodonínského Sdružení výtvarných umělců moravských a jeho aktivity v zahraničí. Nelehkou dobu třicetileté války odráží příspěvek nazvaný O vrtkavé štěstěně hradišťských měšťanů. Na jiném místě jsou zase připomenuty návštěvy Přemyslovců v Hodoníně. Nechybí ani pojednání o dietrichštejnských erbech v Mikulově nebo výňatek z díla někdejší osobnosti moravské žurnalistiky Jana Janči z Vlčnova. V již 68. díle rozsáhlého cyklu Výrobci krojů na Slovácku si čtenář přečte o vyšívačce Blance Cintulové z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Zájemce o zdravé stravování jistě potěší recept na bezinkovou limonádu i další dobroty z bezu černého. Na sousední stránce pak vzpomíná na své návštěvy Slovácka známý astronom Jiří Grygar. Připomenuta je straňanská varianta temné travičské lidové balady Uliána, krásná panna. A prostor v časopise dostal též text o kdekomu se ošklivící „pijavici“, tady pijavce lékařské. Jako již tradičně v půlce roku je do periodika zařazena dvoustrana poezie a jako v každém čísle tak i nyní stručné pozvánky na kulturní akce, výběr z obecních zpravodajů a pro lepší náladu rovněž několik vtipů (přirozeně v nářečí). Nově je naopak vložena výzva čtenářům na pomoc Malovanému kraji v soutěži projektů vyhlášených ČSOB. A zadní stranu obálky vyplňuje další zástupce moderní architektury – kaple sv. Ducha ve Veselí nad Moravou – Milokošti, k níž je i doprovodný text.

Avšak lépe než vypisovat vše, co je v časopise obsaženo, bude přímo se do něj podívat. Je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz.

NyníPísně
Píseň: Cesty zpátky (2022); Interpret: Černý čaj; Album: Černý čaj: Cesty zpátky (singl)
05:00Varhanní hudba
05:30Knihovnička
05:45Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web