Podzimní Malovaný kraj 2021

Podzimní Malovaný kraj 2021
7. října 2021 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

V aktuálním vydání národopisného a vlastivědného  dvouměsíčníku, od roku 1946 sídlícího v Břeclavi, už na titulní straně obálky zaujme fotografie krojovaných chlapců. Pořízena byla na předloňských Břeclavských svatováclavských slavnostech.

Uvnitř časopisu je představeno Muzeum železnice Břeclav, které lze zdarma navštívit v nádražní budově. V sousedním článku je zase vysvětleno, proč byla ve Tvrdonicích ve 2. čtvrtině 19. století postavena socha sv. Jana Nepomuckého. Jiný text se věnuje založení královského města Uherské Hradiště, další osvětluje okolnosti vzniku nedávno vysvěcené soukromé kaple rodiny Šrámkovy v Čejči. Medailon tu má i kapitulní vikář a vlastenec P. Ignát Wurm, rodák z Klobouk u Brna. V seriálu Výrobci krojů na Slovácku přišla řada na Miladu Taťákovou z Uherského Ostrohu a svým druhým dílem pokračuje též cyklus o proslulé modrotiskové dílně rodiny Jochových ve Strážnici. Zařazen ovšem musel být také nekrolog nedávno zesnulé zpěvačky lidových balad Vlasty Grycové ze Strání... Na příkladu Poštorné je popsán průběh stavění hodové máje na Podluží. Své místo tu má i rozsáhlý rozhovor s hercem Městského divadla Brno Jiřím Machem, pocházejícím z Břeclavi – Charvátské Nové Vsi. A v oddíle zasvěceném přírodě zavítá pomyslně čtenář na Maršavu v Chřibech a na tamní bizarní skály.

Zadní stranu obálky pak tradičně vyplňuje fotografie dalšího moderního sakrálního objektu – tentokrát kaple sv. Martina v Kozojídkách.

Malovaný kraj je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.  

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web