Podzimní Malovaný kraj 2021

Podzimní Malovaný kraj 2021
7. října 2021 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

V aktuálním vydání národopisného a vlastivědného  dvouměsíčníku, od roku 1946 sídlícího v Břeclavi, už na titulní straně obálky zaujme fotografie krojovaných chlapců. Pořízena byla na předloňských Břeclavských svatováclavských slavnostech.

Uvnitř časopisu je představeno Muzeum železnice Břeclav, které lze zdarma navštívit v nádražní budově. V sousedním článku je zase vysvětleno, proč byla ve Tvrdonicích ve 2. čtvrtině 19. století postavena socha sv. Jana Nepomuckého. Jiný text se věnuje založení královského města Uherské Hradiště, další osvětluje okolnosti vzniku nedávno vysvěcené soukromé kaple rodiny Šrámkovy v Čejči. Medailon tu má i kapitulní vikář a vlastenec P. Ignát Wurm, rodák z Klobouk u Brna. V seriálu Výrobci krojů na Slovácku přišla řada na Miladu Taťákovou z Uherského Ostrohu a svým druhým dílem pokračuje též cyklus o proslulé modrotiskové dílně rodiny Jochových ve Strážnici. Zařazen ovšem musel být také nekrolog nedávno zesnulé zpěvačky lidových balad Vlasty Grycové ze Strání... Na příkladu Poštorné je popsán průběh stavění hodové máje na Podluží. Své místo tu má i rozsáhlý rozhovor s hercem Městského divadla Brno Jiřím Machem, pocházejícím z Břeclavi – Charvátské Nové Vsi. A v oddíle zasvěceném přírodě zavítá pomyslně čtenář na Maršavu v Chřibech a na tamní bizarní skály.

Zadní stranu obálky pak tradičně vyplňuje fotografie dalšího moderního sakrálního objektu – tentokrát kaple sv. Martina v Kozojídkách.

Malovaný kraj je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.  

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web