Slyšte, lidé! – Sólo pro akordeon 2022

Slyšte, lidé! – Sólo pro akordeon 2022

Pořad v souvislostech


Sólo pro akordeon 2022
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
23. dubna 2022 World music, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Tématem hudebního týdeníku Slyšte, lidé! jsou tentokrát evropští akordeonisté. Představíme si například Thanose Stavridise z Řecka, Perttulu z Finska, Celinu da Piedade z Portugalska, Hartwina Dhooreho z Belgie nebo Mette Kathrine z Dánska. Uslyšíte jak lidové melodie různých národů, tak náročnější skladby z oblasti jazzu nebo soudobé vážné hudby.

Luciano Biondini je italský akordeonista, aktivní na jazzové i folkové scéně. Narodil se v roce 1971 a vystudoval klasickou hudbu. Spolupracoval například s italským klarinetistou Gabriellem Mirebassim, se španělským saxofonistou Jevierem Girottem nebo s libanonským loutnistou Rahibem Abou-Khalilem. V pořadu uslyšíte ukázku z alba Once In A Blue Moon, které v roce 2020 natočil s rakouským hráčem na sitár Klausem Falschlungerem.

Celina da Piedade je portugalská zpěvačka, hudebnice a badatelka. Vystudovala historii se zaměřením na dějiny kulturního dědictví a pracuje v Ústavu etnomuzikologie, kde se věnuje studiu tradiční hudby a tance oblasti Alentejo. Jako autorka nebo interpretka se podílela na padesáti albech a v březnu 2021 vydala svou čtvrtou sólovou nahrávku. Jedná se o album nazvané Ao vivo na casinha, nahrané v době izolace. Jde vlastně o záznam on-line přenášeného koncertu, který se uskutečnil ve studiu portugalské rockové skupiny Xutos & Pontapés. Hudebnice vybírala ze svých autorských úprav lidových písní z jižního Portugalska. Z toho osm písní vychází úplně poprvé a čtyři jsou nové verze už dříve nahraných skladeb.  

Valge Valgus je název nového alba Hartwina Dhooreho a znamená to Bílé světlo. I když se Dhoore narodil ve vlámské části Belgie, zmíněný název je v estonštině, což ovšem souvisí s umělcovým životopisem. Hartwin se od svých osmi let učil hrát na chromatický akordeon. Ten později vyměnil za diatonickou variantu nástroje a začal se učit podle sluchu hudbu, kterou znal z nahrávek a z koncertů. O pět let později už vystupoval na pódiích v Evropě, Kanadě a Spojených státech jako profesionální folkový hudebník, který se inspiroval lidovou hudbou různých národů. V roce 2011 se v Gentu seznámil s estonskou zpěvačkou a dudačkou Leanou Vapper, se kterou začal nejprve vystupovat v duu a později se s ní oženil. V roce 2015 se přestěhovali na estonský ostrov Saaremaa, odkud Leana pochází, a dál působili jako duo Leana & Hartwin. Kromě toho však má Hartwin i své další hudební aktivity. Vydal například knihu s notovými zápisy svých skladeb s názvem Out Of The Box, v roce 2020 vyšlo jeho první sólové album Waterman a loni na podzim vydal zmíněnou novinku. Natočil ji v triu se dvěma estonskými hudebníky, kytaristou Carlosem Liivem a houslistkou Sofií-Liis Kose.  

Finský akordeonista Toni Perttula se na svém loňském albu Pajavasara představuje v roli „hudebního kováře“. Vedle akordeonu totiž hudební složku jeho skladeb tvoří industriální zvuky – předtočené údery kovových předmětů, které autor formou programování do skladeb vkládá, a vytváří si tak rytmický doprovod. Ostatně název alba „pajavasara“ označuje ve finštině právě kovářské kladivo. Inspirace starým řemeslem má ještě jednu rovinu. Tak jako kovář vytváří něco pevného, něco, co dlouho vytrží, chtěl by i akordeonista Perttula vytvářet hudbu trvalé hodnoty. A protože se jedná o skladby beze slov, nechává autor na posluchači, aby si za ně dosadil konkrétní příběhy.

Nejnovější album slovenského akordeonisty Petra Katiny se jmenuje A Leap Into The Dark a obsahuje skladby současných izraelských skladatelů pro sólový akordeon, případně s doprovodem elektroniky. V pořadu uslyšíte skladbu Ancient Scripts II autora Shaie Cohena.

Arménsko-francouzský zpěvák Dan Gharibian zpívá v několika jazycích, ale v jeho současném triu je důležitá i hudební složka. Dominantní je především právě zvuk akordeonu, na který hraje Antoine Girard. Ten se na albu Da Svidaniya Madame představuje i v jedné sólové autorské instrumentální skladbě Ishrane.

Thanos Stavridis je špičkový akordeonista z Řecka, který se během dvaceti let své kariéry podílel více než na stovce alb různých umělců. Sám byl členem několika kapel a věnoval se jak řecké lidové hudbě, tak své autorské tvorbě. V roce 2020 natočil sólové album Spicy Margarita, na kterém s pomocí mnoha hostů nabízí své vlastní skladby na pomezí tradiční balkánské hudby a jazzu. Zatímco některé skladby pojal komorně, do většiny si přizval více nástrojů.

Cati Plana je katalánská akordeonistka, a podle některých publicistů dokonce nejlepší katalánská akordeonistka. Na albu Tretze Vares hraje na diatonický akordeon v duu s Pau Puigem. Ten ovládá lidové nástroje zvané gralla nebo dolçaina, což jsou lidové typy hobojů. V roce 2017 dvojice odletěla do kanadského Québecu na světový akordeonový festival reprezentovat katalánskou kulturu. A tam vznikla inspirace pro album, které se skládá především z lidových a společenských tanců spojených s katalánskou kulturou.

Melodeon je druh diatonického knoflíkového akoreonu. Má jednu, dvě nebo maximálně tři řady melodických knoflíků, basová část nástroje má od pouhých dvou do dvanácti knoflíků. Pere Romaní, který je hráčem na melodeon a také hudbu skládá, se narodil v Barceloně v roce 1981. Od roku 2006 je členem katalánsko-belgického dua BOuTONS, se kterým vydal čtyři alba a absolvoval více než 200 koncertů po celé Evropě. V polovině března 2022 vydal Romaní své první sólové album Harmònic, které nahrál zčásti sólově, zčásti v duu a zčásti se svým triem Romaní. V něm vedle něj hrají Héctor Beberide na mandolínu a mandolu a Joan Tomàs na kontrabas. Současně s albem Pere Romaní vydal učebnici hry na melodeon s názvem 36 skladeb, ke které natočil i 36 vzdělávacích videoklipů.

Italský hráč Claudio Prima ovládá organetto, malý italský knoflíkový akordeon. Prima je členem nebo kapelníkem několika italských nebo mezinárodních skupin, často na pomezí žánrů. Vedle hry na akordeon zpívá a skládá hudbu, učil se také na klavír a na tradiční italské perkuse. Na odborné bázi se zabývá bicími nástroji a především rámovými bubny celého světa a vyučuje hru na diatonický akordeon a tamburínu v italském Lecce. Album s názvem Enjoy Claudio Prima nahrál se smyčcovým kvartetem Seme a s hráčem na perkuse Vitem de Lorenzim.

Andreas Hinterseher je německý akordeonista, známý především z instrumentální skupiny Quadro Nuevo. Po dvaceti letech neustálého koncertování a cestování jej covid přinutil zůstat nějakou dobu doma. Hudebník toho využil, koupil si nové nástroje, na dálku se spojil se svými hudebními přáteli a natočil sólové album Stay Away And Play! Na svém webu píše: „Teprve v karanténě si opravdu uvědomíme, co nám vlastně chybí a pro koho a pro co se vyplatí žít. V první řadě jsou to lidé, kteří nám scházejí, i když je to jen krátký rozhovor, vzdálený pozdrav, okamžik. A svoboda objevovat svět. Za zavřenými dveřmi si všimneme, jaké nekonečné bohatství krásy svět nabízí.“

Mette Kathrine je akordeonistka, skladatelka a vypravěčka. Oba její rodiče byli folklorní tanečníci a pořadatelé tanečních akcí. Mette Kathrine, která se narodila v roce 1980, tak vyrůstala obklopena lidovou hudbou. Sama zkoušela jako malá také tančit a zpívat, ale – jak vzpomíná – moc jít to nešlo. Když jí ale bylo dvanáct, dostala od rodičů na výběr – umývat nádobí, nebo se učit na akordeon. Tomuto nástroji brzy propadla a už jako středoškolačka trávila denně dlouhé hodiny hraním se svým otcem, se sousedy, případně s kazetovým magnetofonem. V roce 2001 šla studovat na hudební akademii do Odense, kde vytvořila duo se spolužákem, houslistou Kristianem Buggem. Vedle toho dala s kamarádkou z dětství a s její sestrou dohromady trio Zenobia. V poslední době vystupuje Mette Kathrine především sama – jako sólová akordeonistka a také jako vypravěčka lidových příběhů. Loni jí vyšlo nové album s názvem Familiealbum.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!